Společnost Silon se bude pyšnit novým výzkumným a vývojovým centrem

Je tomu 110 let, co se narodil jeden z našich nejvýznamnějších vynálezců. Otto Wichterle se kromě kontaktních čoček také proslavil vynálezem syntetického materiálu silon. Společnost s tímto názvem, která sídlí v Plané nad Lužnicí, na jeho počest oznámila vznik nové divize Silon R&D. Toto centrum má napomoci výzkumu a následnému vývoji nových materiálů. Společnost Silon chce díky němu redukovat emise oxidu uhličitého.

Psal se rok 1940, když český chemik a vynálezce přišel s revolučním vynálezem, který přímo konkuroval americkému nylonu. Jednalo se o měkký plast, který se stal klíčovým prvkem pro pozdější vyrábění kontaktních čoček. O deset let později vznikla v Plané na Lužnici firma, která toto polyamidové vlákno začala vyrábět. V 80. letech se v ní vyrábělo až 800 tun silonu ročně. Dnes již firma sice silon nevyrábí, ale zato se zabývá produkcí kompaundů, což jsou specificky upravené umělé hmoty. Tyto materiály se pak objevují v mnoha zařízeních a produktech, které společnost každodenně využívá.

Firma využila příležitosti oslav 110. narozenin úspěšného vědce a oznámila vznik centra Silon R&D. Toto zařízení má jednak pomoct k výzkumům nových materiálů, ale také k redukci emisí oxidu uhličitého, což je jedna z hlavních složek skleníkových plynů. „Budeme se zabývat také dalším využitím materiálů po skončení jejich životnosti a zároveň budeme ve výzkumném oddělení sestavovat studie zabývající se vlivem našich materiálů na životní prostředí,“ řekl vedoucí nového centra Martin Sedláček. Nové otevření je v plánu na začátku ledna roku 2024.

Dalším z cílů je snaha o kombinaci organických a anorganických látek. Jedná se o trend, který například ve výrobě plastů může využít kávovou sedlinu. „Zbytky po kávové sedlině je možné využívat ještě jako plnivo v našich polymerních materiálech, to je další možnost využití odpadního materiálu,“ dodává Sedláček. Silon R&D má také testovat mechanické vlastnosti nebo stárnutí jednotlivých materiálů. Kromě firmy Silon bude moderní centrum sloužit také externím zákazníkům. Tento krok je odůvodněný tím, že Silon R&D bude vybaveno nejmodernějším zařízením, které by mělo být využíváno co nejvíce. Mnoho zájemců je v aktuální době z oblasti energetického průmyslu nebo stavebnictví.

Investice do tohoto zařízení má navíc pomoci v konkurenčním boji, který je sice náročný, ale podle jednatele Šuchrata Saidova má právě nové centrum firmě Silon pomoct. „Za poslední dva roky jsme dali na trh asi tři nové důležité výrobky, které nám pomáhají držet krok s legislativou. Musíme splňovat poměrně přísné normy ohledně vody, potravinářství a podobně a zároveň držet konkurenci trochu dál,“ komentuje situaci na trhu a dodává: „V určitých oblastech jsme světovou jedničkou nebo zásadním dodavatelem a řada firem se bez nás neobejde. I kvůli tomu posilujeme svou pozici na trhu, aby nás konkurence nepředběhla. Musíme tedy každé dva roky přicházet s nějakou novinkou.“

V současné době pracuje ve firmě v Plané nad Lužnicí okolo 350 pracovníků. V novém centru bude zaměstnáno 16 lidí. 10 z nich se bude podílet na výzkumu nových materiálů a dalších 6 bude pracovat v poloprovozu, jež testuje nové materiály a jejich schopnost ve větším měřítku. Jakmile odstartuje provoz Silon R&D, dalším plánem je rozvoj a rozšíření v americké Atlantě, kde má firma Silon druhý závod. Firma, která byla založena v tuzemsku, dodává své materiály do více než 45 zemí na světě.

Autor: Adam Kučatý


Chcete se dozvědět další novinky ze světa vědy? Pak by vás neměl minout vynález samostabilizující lžíce, která pomáhá osobám s Parkinsonovou chorobou.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: rozhlas.cz, idnes.cz, denik.cz, jcted.cz

Foto: app-projekt.cz/foto, seznamzpravy.cz/foto, silon.eu/foto

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy