Vyhledáváním v internetovém prohlížeči Ecosia podpoříte výsadbu stromů

Kristýna Krejčí

Pokud vás neláká sbírání odpadků v přírodě, nakupování do vlastních obalů a konzumace pouze organických vegan produktů, ale i přesto byste se rádi zapojili a udělali něco pro přírodu, vyhledávač Ecosia pro vás možná bude ta správná cesta. Ecosia totiž funguje stejně jako Google nebo český Seznam, rozdíl je však v tom, že za každé pětačtyřicáté vyhledání vysadí strom.

Ekologický vyhledávač získává, stejně jako ostatní, příjmy především z reklam. Celých 80 % zisku však investuje právě do výsadby stromů po celém světě. Ecosia je zcela transparentní, a abyste měli opravdu jistotu, že jdou peníze na dobrou věc, zveřejňuje svůj finanční stav v měsíčních zprávách. Nemusíte se ani bát o své informace, vyhledávač je zcela bezpečný a nepředává data zřizovatelům reklam ani ostatním webům, zároveň funguje s Adblockem.

Ecosia je navíc prvním vyhledávačem, který vám pomůže učinit „udržitelnější“ rozhodnutí při vašem hledání. Nyní můžete najít vedle webových stránek organizací či podniků ikonu The Green Leaf nebo ikonu The Coal Plant. „Zelený lístek“ označuje organizace, které jsou označeny ekologickými značkami jako Hilfswerft, Economy for the Common Good či Natrue anebo jsou certifikované B Corporation. „Uhelná elektrárna“ pak označuje ty, kteří podporují těžbu uhlí. Právě uhlí je totiž jedním z největších přispěvatelů ke změně klimatu.

Velký boom zažil vyhledávač hlavně po tom, co svět obletěly zprávy o požárech v Brazílii. Jen za pouhý týden se počet instalací Ecosie zvýšil o více než 1000 %. Díky novým uživatelům může společnost zesílit své úsilí ve výsadbě stromů a zavázala se, že v Brazílii jednorázově vysadí milion stromů a během následujícího roku další dva miliony. „Stromy, které Ecosia zasadí, jsou více než pouhé stromy. Jsou symbolem toho, že v těžkých časech držíme všichni spolu,“ uvedl ředitel brazilské partnerské organizace Ecosia Severino Riberiro.

Brazílie, Peru,  Madagaskar, Nikaragua, Haiti, Kolumbie, Španělsko, Maroko, Senegal, Burkina Faso, Ghana, Etiopie Uganda, Keňa, Tanzanie a Indonésie – tady všude Ecosia pomáhá přírodě. Společnost již vysadila přes 68 milionů stromů a dokonce postavila i vlastní solární elektrárnu, která pohání každé vyhledávání.

Ekologický vyhledávač má navíc aplikaci jak pro iOS, tak i pro Android, takže žádné výmluvy a pojďme s radostí vyměnit kamaráda Googla za Ecosii!

Foto: ecosia.org