Ani jeden drát. Ve vesnici nejmladšího českého starosty zmizely všechny kabely pod zemí

Obyvatelé obce Mořice na Prostějovsku už od letošního roku neuvidí podél cest a chodníků ani jeden nevzhledný drát. Obec totiž všechny kabely nízkého napětí, veřejného osvětlení a rozhlasu přesunula pod zem, což jí přineslo hned několik výhod. Kromě toho, že vesnice vypadá na první pohled moderněji a více zapadá do rázu okolní krajiny, jde i o několik ryze technických vylepšení.

„Mořice tímto získaly stabilnější elektrickou síť, která je jednak vedena v nové kabeláži a jednak je odolná vůči vlivům počasí. Málokterá obec má takto komplexně vyřešeno uložení kabelů do země,” vysvětluje Martin Výmola jako zástupce firmy Mopre, která kabely pod zem uložila.

Na postupném přesouvání kabelů pod zem pracovalo vedení Mořic ve spolupráci s distributorem elektřiny téměř 20 let. Práce začaly nejprve na zkoušku v jedné ulici, a to společně se stavbou nové dálnice na okraji vesnice. Následně se kabelů zbavovaly i zbylé mořické ulice a tento rok je konečně hotovo v celé obci.

„V centrech měst je uložení kabelů do země téměř samozřejmostí, v obcích to tak většinou stále není. Mořice se tímto výrazně posunuly mezi moderní obce. Navíc se vše podařilo skvěle zkoordinovat, obec ukládala kabely osvětlení a rozhlasu a distributor souběžně kabel elektřiny, velmi dobrá byla i zhotovitelská firma,” pochvaluje si celý projekt starosta Mořic Tomáš Pavelka. Tomu se dostalo poměrně velké mediální pozornosti i dříve, když se stal vůbec nejmladším starostou v České republice.

Během ukládání kabelů a drátů pod zem se výměny dočkala také stará rozhlasová ústředna. A s modernizací chtějí v Mořicích pokračovat například i skrze nové osvětlení. „Připravujeme výměnu některých starých lamp za nové s LED chytrou technologií. Zvlášť v této době jsou úsporná opatření v oblasti energetiky pro každou obec i domácnost velmi podstatná,” popisuje Pavelka své plány do budoucna. A dokazuje tak, že malé vesnice na Moravě mohou být stejně moderní a chytře řešené jako některá jiná velká města v republice.

Autor: Tereza Stará


Na zvelebování obcí mají často zásluhu i samotní občané. Dvacetiletý Tomáš z Moravičan za to získal i ocenění v rámci projektu Laskavec.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: obec Mořice