Model Young Package: hlavní cena míří letos do Česka

V dnešní době se každý člověk snaží snížit svůj podíl na znečišťování planety. Především jednorázové obalové materiály mají v odpadu velké procento. O osvětu se přes dvacet let snaží mezinárodní soutěž „Model Young Package“. Letošní vítězkou je studentka Veronika Janečková, která přišla s ekologicky rozložitelnými kapslemi do kávovaru.

„Model Young Package“ motivuje mladé návrháře ze středních a vysokých škol k vytváření ekologicky rozložitelných obalů. Již delší dobu se hovoří o ekologické zátěži, kterou tyto obaly jsou. Veronika Janečková obdržela hlavní cenu za „vizionářský ekologický přístup“ i za to, že vzorník jejího návrhu byl dotažen téměř k dokonalosti.

Veronika vymyslela kompostovatelné kapsle do kávovaru. Ty běžné jsou špatně recyklovatelné, především kvůli podílu plastu a hliníku. Vítězné kapsle jsou vyrobeny z recyklované papíroviny a pojidlem je například kávová sedlina, slupky od citrusů, sáčkový čaj či jiné. Kapsle je navrhnuta tak, aby voda z kávovaru započala samotný rozklad a spotřebiteli pak stačí ji vyhodit do kompostu.

 Již během svých studentských let se Veronika zajímala o papírovinu a obaly. Dokonce na ní založila svou bakalářskou práci. Vytvořila obaly na šperky pro autorskou značku, které inspirovala příroda. V dnešní době je to maminka na plný úvazek a relaxuje při tvorbě textilní interaktivní knihy pro svoji dceru.

Autor: Helena Večerková

Zdroj: young-package.com; designportal.cz

Foto: Veronika Janečková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy