Co pro nás chystá rok 2019?

Co pro nás chystá rok 2019?

Nový rok nám úspěšně začal a nabízí nám spoustu pozitivních vyhlídek. Ať už se jedná o zdravotnictví, ekologii, nebo obecně společenské uvědomění globálních problémů. Všemu, co se bude dít v následujících letech, vděčíme hlavně minulému roku, který byl v mnoha ohledech převratný.

Přestože mnozí z nás odmítají vidět jakýkoliv pozitivní dopad, který mají sociální sítě, mnoho změn se událo a děje právě díky nim. Prostřednictvím uživatelů totiž informují širokou veřejnost o malých i větších problémech, se kterými se naše planeta potýká, přibližují je, a především tak dávají zodpovědnost všem uživatelům, ke kterým se taková informace dostane.  To zaručuje i větší potenciál, že se problém bude řešit. A naštěstí se tak také děje.

Zdravotnictví

Pro většinu rozvojových zemí a zemí třetího světa je největším problémem zdravotnictví. Velkým příkladem jim tak jde Indie, která minulý rok přislíbila, že zajistí bezplatné národní zdravotnictví pro jejich 500 milionů nejchudších obyvatel. Tato největší zdravotnická reforma se nazývá Modicare a svůj velký potenciál má naplnit tento rok. Díky ní by se mohlo rapidně zlepšit zdravotnictví nejen v Indii, ale dá se předpokládat, že bude mít dopad i na zdravotnictví dalších rozvojových zemí v Asii.

S rozvojem zdravotnictví přichází především ve vyspělých zemích každý rok i nové způsoby na léčení nejrůznějších nemocí. Nově byla například vyšlechtěna pokojová rostlina, která dokáže rozkládat rakovinotvorné látky ve vzduchu. V souladu s léčbou rakoviny se také minulý rok snížila úmrtnost na rakovinu prsu o 39 %, což zachránilo životy 322 600 žen. Přestože lék na rakovinu se může dnes zdát jako futuristická představa, toto dokazuje, že vyléčení rakoviny nemusí být až tak vzdálená budoucnost.

Ekologie

Nyní už můžeme zákaz jednorázových mikroplastů nazvat globálním trendem. V mnoha amerických státech už tento zákaz platí, Evropa ho schválila minulý rok, a tak můžeme čekat jeho postupné naplňování. V plnou platnost má přijít v roce 2021, kdy bude zakázána výroba určitých druhů plastů. Existují za ně levnější a ekologičtější alternativy, které můžete najít v článku o zákazu jednorázových plastů.

Jedním z velkých problému je tzv. food waste. Minulý rok se u nás v Čechách zachránilo přes 300 tun jídla a potravinové banky zaznamenaly značný nárůst oproti minulým letem. Vše si můžete přečíst v našem článku o potravinových bankách.

Česká republika je třetí nejvíce třídící země v Evropě, a také třetí země, která produkuje nejméně odpadu. Co se obecně týká produkce odpadu je na tom Evropa v porovnání se zbytkem světa velmi dobře. Největšími producenty jsou rozvojové země Asie a Indonésie. Ovšem i tam už se začínají tyto problémy řešit. Aby se tamní lidé dozvěděli, jaký dopad má jejich produkce odpadu, začala být ekologická výchova součástí náboženských obřadů. Díky užitečné práci WWF- World Wildlife Fund, vzniká mnoho dokumentárních filmů a sérií o tamních kulturách a jejich nových ekologických řešení. Lidé z odlišných částí světa tak vidí druhou stránku obyvatelstva a nemají je jen za znečišťovatele přírody. Roste dobrovolnictví u organizací jako je 4ocean, která celoročně uklízí pobřeží Tichého oceánu a Atlantiku.

Za minulé dva roky vzrostlo používání solární energie. Nyní tvoří 30 % z celkové vyprodukované energie na Zemi. I díky tomuto se začíná obnovovat ozonová vrstva. Nejnovější předpoklad je, že pokud se i nadále budou snižovat procenta vyprodukovaných skleníkových plynů,  například z aut a letadel, mohla by se ozonová vrstva na severní polokoulí obnovit do roku 2037 a nad celou planetou do roku 2050.

Rovnoprávnost

Neutuchající boj za rovnoprávnost je nyní slyšet po celém světě. Minulý rok například konzervativní Saúdská Arábie zrušila zákon, který nedovoloval ženám řídit osobní automobil. Platy žen a mužů začínají být postupně vyrovnané a ženy mají také větší zastoupení, například ve státní správě nebo jiných oblastech, které byly původně zcela mužské.

Parlament České republiky má tento rok naplánováno probrat uzákonění homosexuálních manželství, což by mohlo výrazně pomoci všem homosexuálním rodinám, které mají nyní problémy s adopcí dítěte, nemají povolený přístup k partnerovým nemovitostem nebo k informacím o jeho zdravotním stavu.

S každou negativní zprávou, která tento rok přijde, půjde také ruku v ruce nějaká pozitivní. Je jen na nás, kterou budeme chtít vstřebat, a na kterou z nich se zaměříme.

Autor: Hana Řeháková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy