Eurovision 2019: Češi vybírají ze čtyř chlapců a čtyř dívek

Gabriela Kokešová

Eurovision Song Contest se v posledních letech stává velkým boomem i v České republice. Jde o hudební soutěž mezi zeměmi, které jsou součástí Evropské vysílací unie. Letošní 64. ročník se bude konat v izraelském Tel Avivu. Česká republika představila osm finalistů národního kola, z nichž se soutěže může účastnit pouze jeden. A to ten, který získá největší počet hlasů od českých fanoušků, mezinárodních fanoušků a mezinárodní poroty. Velké finále soutěže proběhne 18.května. 

Každou zemi reprezentuje jeden interpret s jednou písní. Soutěžní příspěvky v každé zemi jsou voleny tamější veřejnoprávní televizní společností, která nominuje reprezentanty rovnou anebo vyhlásí národní kolo. Vybraní soutěžící se pak podle okolností účastní mezinárodního semifinále, respektive finále, kde svoji píseň předvedou v živém televizním přenosu. Soutěž probíhá každoročně od roku 1956. Loňský vítěz Izrael hostí soutěž již potřetí. Tento rok je to díky vítězství zpěvačky Netty, která se na Eurovision 2018 představila s písní Toy. 

Českou republiku v minulém roce reprezentoval Mikolas Josef. S písní Lie to me se umístil na celkovém šestém místě. Tento rok se do národního kola dostali čtyři muži a čtyři ženy, pro které hlasují jak čeští, tak i mezinárodní fanoušci. Nakonec také záleží na rozhodnutí mezinárodní poroty. Po sečtení všech hlasů dojde k vyhlášení jedince, který bude Českou republiku reprezentovat na letošní soutěži. Hlasování je zcela zdarma a probíhá přes oficiální Eurovision aplikaci. Jako divácké hlasy se započítávají pouze hlasy odeslané z území ČR. Každý fanoušek může hlasovat pouze jednou. 1. semifinále se bude konat 14. května, 2. semifinále 16. května a finále 18. května.

Pro přihlášení do soutěže bylo potřeba splnit určité požadavky. Přihlásit se soutěžící museli do 31.10.2018, a to s písní, která nevyšla dříve než 1.9.2018. Píseň nesměla být delší než tři minuty. Hlavní interpret či interpretka musí být české národnosti. Pojďme si je teď postupně představit. Nejprve chlapce, poté dívky.

Lake Malawi 

Česká indie-popová kapela Lake Malawi se představí s písní Friend of a Friend . Tato známá kapela v čele s Albertem Černým se na scéně poprvé objevila v roce 2013. Kapela má velké zahraniční ambice, jejich první píseň nese název Always June. Lake Malawi se představili jako předskokani na pražském koncertě skupiny Thirty Seconds to Mars, ale také účinkovali na britském The Great Escape Festival v Brightonu. V roce 2017 vydala kapela debutové album Surrounded by Light. Dodnes kapela odehrála přes 300 koncertů, účinkovala také na Colours of Ostrava nebo Rock for People. Lake Malawi vystupují ve složení: Albert Černý (zpěv, kytara, klávesy), Jeroným Šubrt (baskytara, klávesy), Antonín Hrabal (bicí) a Pavel Palát (kytara).

Tomáš Boček 

Mladý zpěvák, který pochází z Uherského Hradiště a závodně dělal atletiku. Studoval na Karlově Univerzitě, momentálně ale studuje Všeobecné zdravotnictví na Univerzitě Palackého v  Olomouci. Studia v Praze zanechal zejména kvůli hudbě, kterou se živil jako pouliční umělec. Za sebou má mnoho procestovaných zemí, a také stále populárnější busking. Svůj hudební projekt odstartoval spoluprací s Borisem Carloffem. Svůj druhý singl Don’t Know Why vydal v roce 2018.

Jara Vymer

Devátenáctiletý poloviční Čech pocházející z Kostariky, který v České republice žije 18 let. Zpěvu se věnuje již odmala, kdy vystupoval s pěveckým sborem. Sám sebe žánrově řadí do stylů soul, R&B, rock a blues. Texty, melodie a harmonie doprovodu si Jara Vymer tvoří sám. Píseň On My Knees je debutový singl, na kterém pracoval s Borisem Carloffem. Zpěvák svou píseň označuje za soulovou baladu, kterou původně začal psát jako romantickou píseň. „Stala se z ní píseň o dospívání, o vymezení si vlastních hranic a touze napravit těžké vztahy v rodině,“ říká soutěžící Jara Vymer.

Jakub Ondra 

Mladý zpěvák, který se dostal do povědomí českého publika zejména svou písní Malý princ, kterou vydal v roce 2013. Singl vyšel ve spolupráci s  Martinem Červinkou, talentovým skautem Czech Universal Music. Jakub Ondra má za sebou mnohé cestovatelské zážitky. V 16 letech odjel studovat do Holandska, v 18 letech projezdil evropská hlavní města, ve kterých se věnoval buskingu. V jeho 20 letech ho objevil talentový skaut německého Sony music. V roce 2015 vydal Ondra svůj nejuznávanější hit On the Menu. V roce 2017 se stal předskokanem na Energy Star Night v Zurichu, kde po něm vystupovaly hvězdy jako Alan Walker nebo Alle Farben. V témže roce vydal singl Reasons To Love You, který vznikl ve spolupráci s italským DJ 2 choicem. Tato píseň se umístila na 8. místě v oficiálním top 100 seznamu pro Českou republiku.

Hana Barbara 

Hana je mladá interpretka, která ráda experimentuje s vlastním hlasem, ale i s jazykem, kterým zpívá. Řadí se mezi průkopníky novodobé populární hudby. I přes svou velkou lásku k hudbě, kterou měla již od dětství, vystudovala gymnázium a pokračovala na vysokou školu, která se ale také netýkala hudby. Asi v 15 letech začala skládat své vlastní písně. Kvůli hudbě se přestěhovala do Prahy, nyní tvoří s producentem Marcusem Tranem. Rozhodla se plně věnovat umělecké dráze hudební interpretky a textařky. Inspirací pro její texty jsou vlastní zkušenosti. V současné době se snaží prosadit na poli české popové hudby. Je jedinou interpretkou, která soutěží s českou písní.

Andrea Holá 

Andrea Holá je česká muzikálová herečka a zpěvačka. Absolvovala Státní konzervatoř v Praze, obor populární zpěv. V roce 2014 skončila na čtvrtém místě v druhé řadě Hlasu Československa, byla vítězkou týmu Dary Rolins a Marty Jandové. V tom samém roce ji Radek Balaš obsadil do muzikálu Antoinetta, královna Francie. Dále účinkovala v muzikálech jako Mýdlový princ a Trhák. V současné době účinkuje v muzikálu Mefisto. Společně s Petrem Ryšavým nazpívala titulní píseň k anime seriálu Pokemon.

Pam Rabbit 

Pam Rabbit je mladá umělkyně, která se věnuje zpěvu, tanci, návrhářství a vyšívání oblečení a bot. „Od první chvíle, kdy umím chodit, jsem byla posedlá tancem, show a uměním,“ říká o sobě. K hudbě ji přivedl dědeček, k oblečení pak její matka, která navrhovala oblečení a malovala obrazy. Svou hudební tvorbu věnuje lidem, kteří mají pocit, že nezapadají, a že nejsou dost dobří. Těmto underdogs, jak se jim přezdívá, se Pam snaží předat sílu k sebelásce. V současné době studuje na Konzervatoři JJ. V minulém roce začala spolupracovat s The Glowsticks. V tomto roce navázala spolupráci s portugalskými umělci v LXsound.

Barbora Mochowa 

Česká Lana del Rey. V sedmi letech se účastnila televizní soutěže Rozjezdy pro hvězdy. Sama říká, že zpívá odjakživa. Vystudovala Pražskou konzervatoř, obor populární zpěv. Potom pokračovala na Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka, obor jazzový zpěv. Vystupovala s kapelou Sinuhet, se kterou nahrála desku Nocturno. V dnešní době stále vystupuje se smyčcovým kvartetem Unique Quartet. V roce 2016 vydala ve spolupráci s producentem Matoušem Godíkem své debutové album Waiting for the White Raven. V roce 2017 se umístila na druhém místě v kategorii Objev roku v divácké anketě Žebřík. Ve stejném roce se setkala s producentem Viliamem Beréšem, se kterým aktuálně pracuje na své druhé desce.

 

Kdo se tedy stane reprezentantem prestižní hudební soutěže Eurovision Song Contest 2019? To je teď jen na hlasech. Necháme se překvapit. Každopádně, telefony do rukou, hlasování stále běží, takže podpořte svého favorita.

Zajímají Vás i jiné články s hudební tématikou? Stačí jedno kliknutí.