Z pahýlu starého topolu se stala veřejná knihovna

Barbora Černošková

Znáte pouliční koncept bezplatných knihovniček, z nichž si můžete zdarma odnést libovolnou knihu domů, nebo naopak nějakou přebytečnou přinést? Takové lze běžně potkat třeba na nádražích. A možná jste někdy narazili i na takzvané knihobudky. Jak už název napovídá, jedná se o projekt, který dává nový život starým telefonním budkám a přetváří je na malé knihovny, fungující na stejném principu výměny. Dílo, o kterém tu dnes bude řeč, by se dalo však dalo nazvat spíše stromobudka…

Nápad pochází z hlavy Sharalee Armitage Howard ze severoamerického státu Idaho, která se snažila alespoň z části zachovat více než stoletý odumřelý strom stojící před domem její rodiny. Původně se měl pokácet z důvodu odumření, nicméně Sharalee se rozhodla zbylý pahýl přeměnit ve veřejnou knihovničku. Její nápad není zcela novátorský, podobných knihoven, vzniknuvších v rámci iniciativy Little Free Library, je již okolo 75 tisíc v celkem 88 zemích světa.

Knihovna je velice pěkně vyzdobena dřevěnými miniaturami knih, mezi nimiž je možné naleznout například Hrozny hněvu či Hobita. Jak můžete sami vidět na fotografii, do knihovny vedou kamenné schody a skleněné dveře, díky kterým vyniká vnitřní osvětlení.

Také by se vám líbilo mít před domem podobně roztomilou knihovnu? Pokud ale zrovna v okolí vašeho bydliště nestojí žádný vhodný strom, nezoufejte. Třeba najdete zalíbení alespoň v některém z našich knižních tipů.

Zdroj: wave.rozhlas.cz
Foto: littlefreelibrary.org