Mapy.cz upozorňují uživatele na možnost nákazy koronavirem

Většina lidí naší republiky poslední měsíc zůstává doma, aby omezila šíření koronaviru. Jsou tu však ale i ti, kteří se i přes to všechno musí postarat o svoji rodinu nebo pomoci ostatním lidem. Nemají na výběr a nadále chodí do práce, pro potraviny a zařizují další důležité věci. Proto se vývojáři aplikace Mapy.cz rozhodli pro veřejnost spustit funkci, díky které na mobil přijde upozornění a informace, zda se uživatel nacházel poblíž člověka pozitivně testovaného na COVID-19. Tímto způsobem se snaží bojovat proti šíření nákazy. 

Již 474 tisíc lidí používá sdílení polohy a pomáhá tak zastavení nákazy

Pomoct může každý, kdo vlastní mobil a má přístup k mobilním datům nebo Wi-Fi připojení. Základem je stáhnout si do mobilu aplikaci Mapy.cz a v ní si pak aktivovat anonymní sdílení polohy zařízení. Samotná aplikace dodává, že data uživatelů uschovává pouze pro účely sledování koronavirové infekce a po skončení epidemie je následně smaže. „Aktualizovaná aplikace je dostupná od pátku 20. března večer. Čím více lidí se zapojí, tím více samozřejmě stoupne účinnost naší snahy,“ řekl Novinkám šéf vývojářů Mapy.cz Martin Jeřábek.

Pokud systém vyhodnotí, že se osoba dostala do těsného kontaktu s člověkem pozitivním na koronavirus, zašle mu tuto informaci zprávou. Jistotu, že sám dotyčný nemoc nepochytil, však zaručit nedokáže. „Celý systém je založen na dobrovolné spolupráci pozitivně testovaných osob a z povahy věci nemůže být stoprocentně spolehlivý. Může ale být cenným nástrojem v boji se šířením nákazy,“ uvádí tvůrci aplikace.

Zatím aplikace spolupracuje pouze se subjekty, které se podílejí na zastavení epidemie. Chce se však do budoucna přímo spojit s pozitivně testovanými a informace o nákaze tak poskytovat z první ruky. 

Autor: Aneta Luksová

Zdroj : native.seznamzpravy.cz
Foto: mapy.cz, info.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy