Cesta Českem: Vydejte se na výlet po prvním oficiálním přechodu Česka

První oficiální přechod Česka, a rovnou tisíc kilometrů dlouhý. Cesta Českem, jak se turistická trasa jmenuje, vznikla z nápadu Martina Úbla a dalších nadšenců. Ve spolupráci s Klubem českých turistů se jim podařilo sestavit cestu pro kohokoliv, kdo rád vyráží na výlety do přírody. Nezáleží na tom, zda jste začátečník nebo podobné výšlapy podnikáte každý víkend. Turisté si mohou vybrat celkem z deseti různě dlouhých a náročných etap, a trasa je vhodná i pro cyklisty.

Trasa vede převážně po severu republiky, již po značených trasách, což samozřejmě mnohé ulehčuje. Začíná se na Božím Daru v Krušných horách, a dojít můžete až do Trojmezí na česko-slovensko-polských hranicích.

Je pravda, že číselný údaj 1000 kilometrů nezní úplně snadně a možná by mohl někoho i odradit. To ale spoluautor Cesty Českem vyvrací. „Cílem bylo postavit cestu, která by byla pro každého. Jak pro ty, kteří začínají, a kteří neví, co si vzít, kde a jak začít. Tak pro ty, kteří jezdí do hor pravidelně a hledají něco zajímavého a třeba nechtějí jet na druhý konec světa,“ píše Úbl v úvodním příspěvku facebookové skupiny, kde mohou účastníci sdílet své tipy, fotografie i zážitky z výletu na trase.

Celá cesta má i velkou výhodu v tom, že si ji může turista projít podle sebe, vybrat si, který úsek chce anebo jich projít klidně více za sebou, protože na sebe krásně navazují. K dispozici jsou mapy s trasou a informacemi, mnozí ocení poznámky k vytíženosti trasy, tipy pro cyklisty nebo kde přespat. Zároveň je vyzdvihovaná i myšlenka Leave no Trace, která turisty nabádá ke zodpovědnosti, aby za sebou nenechávali odpadky a neničili přírodu.

Trasa je rozdělená do deseti etap, které se délkou pohybují od 36 do 170 kilometrů. Je to tedy opravdu na daném jedinci, jak se cítí a jaké jsou jeho možnosti. Stejně tak se můžete rozhodnout, zda s sebou vezmete stan, zvolíte pohodlí v chatkách nebo budete spát jednoduše pod širákem. Jít může zkrátka každý a možnosti jsou neomezené.


Cesta Českem mimo jiné vede i přes Lužické hory, na které jsme vám dávali tipy v rámci našeho seriálu CZestování, který najdete zde.


Zdroj: wave.rozhlas.cz, cestaceskem.cz, facebook.com

Foto: krusnohorsky.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy