Dobrý tipy na deskovky a hry #1

Pojďme si všichni přiznat, kdy naposledy jsme si sedli s celou svojí rodinou a zahráli si nějakou skvělou deskovou nebo společenskou hru? Právě v těchto chvílích je nejlepší čas zpomalit, odreagovat se a třeba se i něčemu novému přiučit právě díky hrám. Některé z nich, které vám dnes představím, můžete využít i jako výukové hry ke školnímu učivu, tak nezapomeňte zapojit i malé školáky!

Lušťovky

Pokud milujete hrát si s češtinou a přemýšlet, Lušťovky jsou pro vás to pravé rébusové. Jedná se o sadu 51 karet, kterou s vámi může hrát libovolný počet hráčů, anebo klidně jen vy sami. Základem každé kartičky jsou obrázky, které když správně spojíte a pochopíte vztah mezi nimi, tak vznikne výsledné slovo. Vybrat si můžete mezi třemi obtížnostmi: základní, pokročilý a expert.

Můj komentář: Je to skvělá hra na přemýšlení a zapojit do toho můžete opravdu kohokoliv. Jedinou nevýhodou je, že když už projedete všechny kartičky, znovu si Lušťovky zahrát nemůžete. Jedině pokud vlastníte neuralyzér z filmu Muži v černém. My to vyřešili tak, že jsme si úrovně obtížnosti propůjčovali mezi kamarády, a tak si každý vyzkoušel všechno.

Cena: 149 Kč

Počet hráčů: 1-∞

Od kolika let: 12+

Herní doba: 5 minut +

Kris Kros

Tato desková hra je skvělou možností, jak procvičovat slovní zásobu, logické myšlení, paměť a malinko i počítání. Mohou se do ní zapojit jak mladší, tak starší hráči. Za pomoci osmi vylosovaných písmen má hráč za úkol sestavit co nejvíce slov a dát je na hrací desce do takové pozice, ve které mu přinesou co nejvíce bodů. Hra pokračuje do doby, dokud buď nejsou použita všechna písmenka, do uplynutí časového intervalu, na kterém se hráči dohodnou, nebo jednoduše do momentu, kdy již zbývající písmenka nelze nikde použít. Ten, kdo má na konci hry nejvíce bodů, vyhrává.

Můj komentář: Hra se může zdát jako velice jednoduchá, ale jakmile se už hrací pole plní čím dál větším počtem slov, ztrácíte se v ní nejen vy, ale i váš protivník. I tak je to skvělá pomůcka pro procvičování českého jazyka a jistě není od věci mít po boku nachystaný Slovník spisovné češtiny.

Cena: 299 Kč

Počet hráčů: 2-4

Od kolika let: 9+

Herní doba: 45 minut+

Desítka

Desítka je skvělá společenská hra, u které zjistíte, jak jste na tom s všeobecným přehledem. Ve hře je 200 okruhů, 2000 otázek a 2000 možných odpovědí. V každém kole postupně odpovídáte na danou otázku, která skrývá 10 možností odpovědí. Tím, že vyslovíte svůj tip a odkryjete žetonem odpověď se dozvídáte, jestli je vaše odpověď správná, nebo ne. Kolo můžete přerušit, nebo riskovat své body a hrát do poslední nezodpovězené možnosti. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů. V dostání je i verze Česko, která obsahuje otázky jen týkající se naší republiky.

Můj komentář: Za mě skvělá hra pro celou rodinu, u které se nejen pobavíte, ale i přiučíte spoustu nového. Odkrývání odpovědí je opravdu originálně vymyšleno a všichni jsou díky tomu napjatí až do poslední vteřiny. Bohužel zde nastává ta samá situace jako u Lušťovek – jak už jednou všechny otázky projedete, hrát ji znovu postrádá smysl. Vůbec by nebyl špatný nápad, kdyby tvůrci začali vymýšlet tematické balíčky otázek, které by šly do hry dokupovat.

Cena: 499 Kč

Počet hráčů: 2-8

Od kolika let: 10+

Herní doba: 20 minut+

Dostihy a sázky

Chtěla bych také připomenout klasiku, díky které se můžete hezky naučit finanční gramotnosti a na chvíli si vyzkoušet, jaké je to vlastnit stáje, koně a účastnit se dostihů. Během hry se snažíte nakoupit koně do svého dostihového týmu, vyplácíte, ale i vyděláváte peníze za služby a usilujete o vyhrávání v dostizích. Průběh hry zároveň komplikují karty Náhoda a Finance, za kterými se skrývají jak překážky, tak výhody. Vítězem se stává hráč, který dokáže nejlépe využít příležitosti a zůstane tak posledním hráčem ve světě koňského byznysu.

Můj komentář: Z nějakého důvodu mám raději Dostihy a sázky než Monopoly. Možná proto, že jsou více osobní a zajímavé už jen z důvodu, že si můžete vyzkoušet, jaké je to podnikat ne v tak klasickém odvětví, jako je například to s nemovitostmi. A taky, kdo by nechtěl vlastnit koně?

Cena: 449 Kč

Počet hráčů: 2-6

Od kolika let: 10+

Herní doba: 60 minut+

Tik tak Bum!

Další hra, na které můžete procvičit svoji schopnost slovotvorby a rychlého přemýšlení pod tlakem. Na začátku se vybere jedna kartička, která obsahuje slabiku. Pak se hodí kostkou, která vybere, jestli daná slabika musí být použita na začátku, uprostřed nebo na konci slova a v tu chvíli se spouští časovaná bomba. Hráči vyslovují slova s danou slabikou a přehazují si mezi sebou bombu, která vybuchne, kdy se jí zachce. Pokud vám bouchne v rukou, dostáváte trestnou kartičku. Vyhrává hráč s nejméně trestnými kartičkami. Na trhu jsou k dostání i různé verze této hry.

Můj komentář: Tikání bomby vás přivede ještě do většího stresu, než ve kterém jste si mysleli, že dokážete být. Opět však doporučuji hrát se školáky, kteří si tímhle způsobem můžou hezky procvičovat svoji slovní zásobu, a ještě se u toho pobavit.

Cena: 399 Kč

Počet hráčů: 2-12

Od kolika let: 12+

Herní doba: neurčeno

Carcassonne

Desková klasika, kterou díky svým jednoduchým pravidlům můžou hrát i ti nejmladší školáci. Ve hře losujete karty s motivem krajiny a snažíte se je takticky pokládat a rozmisťovat tak, aby vám byly co nejvíce k užitku. Vznikají tak cesty, města, louky a kláštery. Zároveň na hrací pole umisťujete i své panáčky, kteří vám podle toho, kde leží, přinášejí plusové body. Ty se započítávají jak v průběhu hry, tak na konci, tudíž není do poslední vteřiny jasné, kdo je vítězem.

Můj komentář: Hra je velice zábavná už jen tím, že nikdy nevíte, jaká karta se vám dostane do rukou a ovlivní tak váš postup ve hře. Samotná hra má navíc neskutečně mnoho rozšířených vydání, tím pádem je pořád co objevovat a zabaví vás dozajista na celé odpoledne. Tak co, chcete si podmanit celé území města Carcassonne?

Cena: 499 Kč

Počet hráčů: 2-5

Od kolika let: 8+

Herní doba: 60 minut+

Autor: Aneta Luksová


Také vám koronavirus a nouzový stav překazily plány na krásnou letní dovolenou v cizině? Načerpejte inspiraci s našimi dobrými tipy na cesty a najděte nové místo, které příští léto navštívíte – nahlédněte s námi například do Brightonu ve Velké Británii či do nádherného Jordánska.


Foto: Aneta Luksová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy