Manželé opravili chátrající altánek a vedle postavili galerii. Rožnov získal moderní umělecké centrum

Tereza Stará 31. 3. 2021

Byl to právě malý chátrající altánek stojící v parku v Rožnově pod Radhoštěm, který manžele Kitzbergerovi inspiroval ke splnění jejich velkého uměleckého snu. Modrobílá stavbička, kterou společně odkoupili a opravili, se ale nakonec ukázala jako příliš malá pro autorské výstavy. Vedle ní tak vyrostla budova galerie GALLERY CREARS a nově vzniklé moderní umělecké centrum se podle plánů manželů bude rozrůstat dál.

I vstupní brána je součástí expozice. Její autorkou je výtvarnice Ivana Štenclová

Ambice dát společně vzniknout uměleckému centru nebyla pro manžele Kitzbergerovi ničím novým a kouzlo uměleckého altánku bylo finálním impulsem. „Byli jsme s manželem po vysoké škole, oba jsme studovali umění a tato stavbička nás přitáhla, protože měla duši. Říkali jsme si, že by to mohl být třeba ateliér,“ vzpomíná akademická architektka Ingrid Kitzbergerová pro web Czech design. Ta už předtím spolu s manželem Igorem, který se živí jako akademický sochař, založila rožnovské umělecké centrum STAGE GARDEN.

V nově zrekonstruovaném zahradním altánku chtěli manželé původně pořádat autorské výstavy. Hned při první velmi zdařilé události ale narazili na problém. Stavba nebyla jako galerie dost velká a místo proto záhy změnilo svůj účel. Z opraveného altánu se stala prodejna uměleckého kovu, kterou provozuje Václav Kitzberger, otec Igora Kitzbergera. Ta nese název Království uměleckých kovářů a k historickému altánku se hodí daleko lépe.

Vítejte v prodejně KUK, neboli v Království uměleckých kovářů

Původního plánu na moderní galerii v srdci Rožnova se manželé vzdávat nechtěli, trvalo ale několik let, než si svůj sen mohli splnit. „V roce 1998 jsme podali první žádost na dokoupení přilehlého pozemku, abychom na něm mohli postavit novou galerii. Trvalo celých jedenáct let, než se zastupitelé města rozhodli nám pozemek za tímto účelem prodat,“ krčí rameny Ingrid Kitzbergerová.

Když se pozemek konečně podařilo odkoupit, začal v pozadí modrobílého altánku růst první dílek mozaiky uměleckého centra. Novostavba GALLERY CREARS, které se přezdívá bíla kostka, slouží jako galerie. Zároveň svým jednoduchým tvarem a bílou barvou nechává stále zářit spíše historickou budovu altánu. Autorem rafinované stavby je zdejší architekt Karel Janča, který si přál, aby k návštěvníkům více promlouvala vystavovaná díla než honosná budova galerie.

Valašské městečko Rožnov s uměleckou duší čekají zajímavé věci i do budoucna. „Letos bychom chtěli přidat další ‚stage‘ GALLERY BAKERY a výhledově nás čeká ještě zásadní stavba pro krátkodobé i dlouhodobé instalace a GALLERY KOFFEE se zázemím galerie a rezidenčním ateliérem,“ představuje ambiciózní plán Ingrid Kitzbergerová. Dodává také, že má radost z reakce obyvatelů Rožnova, která je vesměs pozitivní a jejich sousedé jim fandí.

Z chátrajícího altánku v městské zahradě vytvořili manželé Kitzbergerovi živé kulturní centrum pro obyvatele Rožnova i pro turisty. V GALLERY CREARS již svoje dílo vystavovalo několik významných českých i zahraničních umělců a místo se tak stalo oázou moderního a současného umění. Galerie navíc dokáže okouzlit i zvenku, a to spojením historického malovaného altánku, moderní stavby bílé kostky a okolní přírody.

Autor: Tereza Stará


Když spojí síly manželský pár, mohou vzniknout velké věci. Norbert a Vivien Bangovi, kteří provozují bistro v Budapešti se v období pandemie rozhodli pomoci a rozdávají zdarma jídlo těm, kteří to nejvíce potřebují.


Zdroj: czechdesign.cz

Foto: czechdesign.cz, arch-janca.cz