Co je bezpečí a jaká je jeho cena. Olomouc opět přivítá festival Jeden svět

Už po tomto víkendu vypukne 25. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět. Ten se po roce vrací do Olomouce, kde představí sedmadvacet českých i zahraničních snímků na téma Cena bezpečí. Doprovodný program letos opět láká na zajímavé workshopy, výstavy a debaty na témata týkající se dnešní společnosti. Hudebně celý festival podtrhnou koncerty nejrůznějších hudebních skupin a DJs.

Téma letošního festivalu organizátoři pojmenovali jako „Cena bezpečí“, a ne náhodou. Festival se totiž zaměří na životy těch, kdo by za pocit bezpečí dali cokoliv. Filmy, které festival nabídne, se budou věnovat jak sociálnímu bezpečí v otázkách důstojné práce, sexuality, vztahů, zdraví nebo rodiny; tak i fyzickému – Ukrajincům, prožívajícím peklo v podobě války, prchání Rusů před diktátem Putinova režimu, nebo kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Několik snímků se zaměří také na environmentální témata.

Podobně jako v loňském roce bude festival rozdělen do několika promítacích míst a míst s doprovodným programem. Mezi projekčními místy jsou Kino Metropol, kde proběhne 27. března v 19 hodin také zahájení festivalu snímkem Kuciak: Vražda novináře. Dále se bude promítat v Divadle na Cucky, aule Cyrilskometodějské fakulty, Muzeu umění, Mozarteu, nebo galerii Art Rubikon.

Zakončení filmových projekcí bude korunovat snímek Nelítostné časy, konejšivé hlasy, a to 1. dubna v 19 hodin v Divadle na cucky. Hudební vystoupení pak proběhnou v klubu Jazz Tibet a také v nově otevřeném klubu Variace.

Co se vyplatí vidět?

Koordinátoři Jednoho světa doporučují několik snímků, které stojí za zhlédnutí. Jedním z nich je již zmíněný snímek o vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Dokument precizně mapuje nevalnou minulost a současnost korupce a podvodů ve slovenské nejvyšší politice, vedoucí až k vraždě slovenského novináře. Film se objevil i na loňském filmovém festivalu v Karlových Varech. Stojí za ním americký investigativní reportér a režisér Matt Sarnecki. Dokument se bude promítat hned třikrát. Po každém promítání proběhne debata na toto téma se třemi různými novinářkami. Poprvé to bude 27. března investigativní novinářka z Investigace.cz Zuzana Šotová, 29. března promluví o tématu Monika Tódová z Deníku N a nakonec 31. března vystoupí také bývalá spolupracovnice Jána Kuciaka Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Další je netradiční snímek finské režisérky Sussany Helke. Ta ve formě muzikálu Nelítostné časy, konejšivé hlasy řeší problematiku péče o seniory. Ukazuje temnou stránku finského zdravotnictví, vyčerpané a špatně placené zaměstnance domova pro seniory. Ti jsou v rámci úspor nahrazováni umělou inteligencí nebo dálkovými call centry, které udržují se seniory kontakt pomocí krátkých online rozhovorů. Snímek varuje před bagatelizací lidské péče a upozorňuje na tento šířící se trend i ostatní země světa.

Z tuzemských filmů se pak na festivalu objeví například časosběrný dokument Jany Počtové Šťastně až na věky. Zaměřuje se na mezilidské vztahy a role ve vztahu. Ukazuje, že láska může mít mnoho podob a že romantický vztah nemusí být jen o dvou partnerech. Představuje život několika lidí v různých partnerských vztazích, ať už v polyamorickém soužití, nebo v otevřeném manželství.

Doprovodný program bude plný hudby, debat a workshopů

Na své si přijdou také milovníci nejrůznějších hudebních stylů, nebo průzkumníci hudebního undergroundu. V klubu Jazz Tibet v den zahájení 27. března vystoupí kapela Hele a o tři dny později se představí jazzové uskupení Lesní zvěř. Další hudební vystoupení proběhnou v klubu Variace a Divadle na cucky. V prvním ze zmíněných míst se představí mladá hudební skupina The Middle of The Sandwich a pražská instrumentální kapela Farmer’s Cabrio. Divadlo na cucky pak ve dvou dnech rozvibruje DJ C a Dubtrax, nebo DJs Muikku, Nic Roberson a Nikos Quattro.

Na debatu o politice a lidských právech si Jeden svět pozval politologa z Univerzity Palackého Tomáše Lebedu, který ve Skautském institutu promluví o tom, jakou moc má samotný volební systém a jestli je na místě změnit ten náš. Další veřejná debata proběhne v Muzeu umění a bude se týkat konsentu, co znamená a jaké jsou následky jeho nerespektování. Na toto téma bude zároveň po celou dobu festivalu probíhat v galerii Šantovka výstava Proč jsme to nenahlásili“.

Zajímavými workshopy, které festival nabízí, jsou například rychlokurz znakové řeči či kurz první pomoci. Pro malé nadějné pisálky bude připravena dílna malého novináře. Děti si pod vedením novinářky Michaely Veteškové osvojí různé role redakce a jejich práci s informacemi.

Jeden svět je pro všechny

Podobně jako v loňském roce bude festival přístupný i pro osoby tělesně a jinak postižené v rámci akce Jeden svět pro všechny. Kromě seniorských projekcí či relaxované projekce se ztlumeným světlem a zvukem nabízí festival také některé debaty tlumočené do znakové řeči. Jeden svět zároveň představí novinku, a sice využití indukční smyčky, která bude dostupná na všech promítacích místech. „Kromě nově využité indukční smyčky, jsme se také letos rozhodli s projekcemi navštívit domovy pro seniory. Přihlásil se nám jeden, ve kterém promítneme film Sloní matka,“ představuje novinky koordinátorka Jednoho světa pro všechny Zuzana Králová. Festival také poskytne každoroční projekce pro školy a žáky různých věkových skupin.

Letošní ročník festivalu Jeden svět je tematicky velmi rozmanitý a naskytne pohled do problematik, které běžného člověka tolik nezasáhnou, ale rozhodně by o nich měl vědět. Pokud si tedy chcete rozšířit obzory, rozhodně se vyplatí na některý z promítaných filmů dorazit, případně se přijít obohatit skvělou hudbou a vyzkoušet některý z workshopů.

Celý program je k nahlédnutí zde.

Autor: Vojtěch Kudela


O tom, jak probíhá příprava samotného festivalu a co znamená jak pro diváky, tak i pro ty, kdo ho připravují, si můžete přečíst v našem rozhovoru s koordinátorkami Jednoho světa.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: jedensvetolomouc.cz
Foto: jedensvet.cz, Final cut for real

Příspěvek vytvořen 6

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy