Environmentální organizace se pyšní úspěchem svého oceánského projektu na odstranění plastů

Nezisková organizace The Ocean Cleanup roku 2013 vyhlásila válku plastům z řek a světových oceánů. Minulý týden na svých sociálních sítích oznámila, že test jejich vylepšené technologie dokázal z povrchu Tichého oceánu zachytit přes sto tisíc kilogramů plastů. Organizace nadále zlepšuje svoji techniku a do budoucna doufá v ještě lepší výsledky.

„Jsem hrdý, že The Ocean Cleanup překonal tento milník. Je to o to pozoruhodnější tím, že Systém 002 je stále ve vývoji,“ sdělil hlavní představitel organizace Boyan Slat na sociálních sítích.

The Ocean Cleanup vznikl jako snaha o záchranu mořského života. Plast nejenom značně znečišťuje moře a oceány, ale navíc se rozpadá na menší a menší části, které škodí živočichům. Systém 002, přezdívaný Jenny, je v provozu od srpna minulého roku. Za tu dobu provedl čtyřicet pět výjezdů a vyčistil oblast v porovnání například s Lucemburskem. Funguje na bázi sítí a tažných lodí, které plasty zachytí a vysypou na palubu lodi. Plasty jsou následně převezeny a patřičně zrecyklovány. Je navíc dvakrát větší než předešlý model, který za svou aktivitu roku 2019 odstranil pod deset tisíc kilogramů plastů.

I přes tento působivý úspěch je čeká ještě dlouhá cesta. Jejich cíl není samozřejmě jenom snížit množství plastů, ale zcela je odstranit.  Podle jejich odhadů se v oblasti Tichého oceánu nachází mezi osmdesáti až sto tisíci tun plastů. Pokud bude organizace pokračovat tímto tempem, odstranění nynějšího množství by jim zabralo kolem jednoho tisíce let. Boyan Slat má ale lepší nápad. „Teprve začínáme. Je ale velmi vzrušující, že se nyní můžeme zaměřit na další milník, kterým je milion kilogramů plastů,“ vyjádřil se Slat na stránkách organizace.

Po testu z minulého a tohoto roku chce organizace v brzké době vyplout s vylepšenou Jenny. Délka napnuté sítě má být až dva a půl kilometru. Hloubka bude činit 4 metry. Tím však dokážou zachytit odpad pouze na hladině. Dle vědců se kolem 70 % plastů potopí pod hladinu a na dně oceánu. Práce tedy nekončí. Organizace pracuje stále na dalších projektech, které počty plastů sníží. Zasahují jak do oceánů, tak i do řek, kterými plasty putují.

Kontinent z plastů

Jedná se o výsledek více než padesáti let, mírně řečeno, špatného zacházení s plasty. Kontinent se nachází v severní části mezi Asií a Severní Amerikou. Nynější rozloha se odhaduje na 1,6 milionu kilometrů čtverečních. V porovnání to je například třikrát větší rozloha, než je Francie.

Objev kontinentu není ani relativně starý. Vědci jeho existenci a umístění potvrdili teprve v devadesátých letech minulého století. Nachází se v oblastech, kde jsou mořské proudy klidnější a umožňují tedy stálou vodu. Kolem ní se navíc proudy točí v kruzích, takže se plast jenom dostane doprostřed a kupí se. Dle studií a odhadů vědců se zde nachází až sto tisíc tun plastů. Ty zahrnují odpadky jako kartáčky, sáčky, sítě, hračky, ale i mnoho dalšího. Z 80 % mají plasty původ z pevniny. Zbytek je z mořské dopravy a rybolovu.  Hlavním zdrojem znečistění jsou země Asie. Plast se zde do oceánu dostává skrze řeky, které jsou v těchto oblastech značně znečistěné.

Autor: Jonáš Maixner


The Ocean Cleanup není jediná organizace, která se snaží zbavit oceán plastů. Slyšeli jste také například o 4Ocean? Více se dozvíte v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: education.nationalgeographic.org, theoceancleanup.com, timescolonist.com

Foto: theoceancleanup.com, Forbes.com

Příspěvek vytvořen 14

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy