Jak naložit s použitými rouškami? Vyrobí se z nich židle a školní pomůcky

Šárka Mazurková 25. 4. 2021

Soutěž o nejlepší reportážní fotografii World Press Photo vyhrála v kategorii životní prostředí fotka, na níž je zachycen lachtan kalifornský, jak si hraje ve vodě s rouškou. Fotka pochází z listopadu 2020, tedy přibližně tři čtvrtě roku poté, co vypukla globální pandemie koronaviru. Při používání jednorázových roušek vzniklo velké množství nového odpadu, které začalo znečišťovat naši planetu. V určitých zemích světa však přišli na způsob, jak použité roušky zrecyklovat a udělat z nich praktické výrobky.

Fotografie oceněná na prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo

Jako první přišel s nápadem zpracovat jednorázové roušky třiadvacetiletý Jihokorejec Kim Ha-neul. Jelikož studuje nábytkářský design, rozhodl se vytvořit z ochranných pomůcek nábytek. Sesbíraný odpad nechává čtyři dny ležet ve skladu, aby předešel přenosu viru. Poté odstraní gumičky a drátky z roušek a zbylé filtry roztaví při teplotě 300 °C. Při takto vysoké teplotě se zničí veškeré živé organismy. Z roztaveného materiálu pomocí formy pak vznikne stolička o třech nohách. Na výrobu jedné stoličky se spotřebuje přibližně 1500 roušek. „Doufám, že vláda a společnosti přistoupí ke konkrétním opatřením, jako je například instalace sběrných boxů na roušky. Jako výtvarník rád zrecykluji nepotřebné roušky z továren, ze kterých mohu vytvářet nábytek, jako jsou židle, stoly nebo svítidla. To je můj cíl,” sdělil Kim svoji vizi redaktorům agentury Reuters.

Stoličku z použitých jednorázových roušek vytvořil výtvarník Kim Ha-neul

Ve Velké Británii zpracovávají včetně jednorázových roušek i obleky a další ochranné pomůcky, které se využívají v nemocnicích. Britská firma TCG dodala několika nemocnicím speciální stroje na recyklaci použitých ochranných pomůcek. Z roztaveného plastu se pak vyrábí školní židle či kufříky na nářadí. Za poslední rok bylo v Británii podle odhadů použito téměř dvacet miliard jednorázových roušek.

Ekologický dopad jednorázových roušek se rozhodla snížit i Francie. „Ve Francii se každý den použije padesát milionů roušek. Je to nový druh znečištění, proti kterému je potřeba bojovat,“ řekl Emmanuel Sallaberry, starosta města Talence, agentuře AFP. Právě v Talence fungují sběrné boxy, kam lidé mohou dávat použité roušky. Z těch pak firma Plaxtil po dekontaminaci vyrobí pravítka a úhloměry. Na jedno plastové pravítko se použije zhruba dvacet roušek. Podle plánovaného projektu by z roušek mělo vzniknout celkem 1600 školních potřeb pro děti. Plaxtil dále spolupracuje i s dalšími francouzskými obcemi na podobném projektu.

Právě plasty, ze kterých jsou vyrobeny roušky, respirátory nebo jednorázové rukavice, se v přírodě rozkládají velmi dlouhou dobu. Může jít o desítky let, u některých plastů až o stovky nebo tisíce. Při rozkladu se navíc stává problémem uvolňování mikroplastů, které dále kontaminují půdu, vodu a ovzduší.

Autor: Šárka Mazurková


Čech Vojtěch Beránek možná nevyrábí nábytek z použitých roušek, ale jeho firma KARTOONS přišla s jiným ekologickým nápadem. Nábytek a dekorace vyrábí z kartonů, které patří mezi recyklovaný materiál, jenž se dá následně recyklovat i dál.


Zdroj: facebook.com/CT24, magazin.aktualne.cz, novinky.cz, komunalniekologie.cz

Foto: euronews.com, designwanted.com, greenpeace.org