Dobrý tipy na filmy, které by neměly zapadnout: Příběh cesty kolem světa

Náš nepravidelný seriál plný filmových tipů na oceňované snímky dnes odbočí z cesty dlážděné nositeli Cen Akademie. Zaměříme se totiž na filmový žánr, který mainstreamové ceny často nesbírá, přesto (a možná i proto) ovšem může být velmi inspirativní, každý si v něm může najít něco svého a také vyvolá v divákovi otázky. Dnes si přečtěte o německém cestopisu Příběh cesty kolem světa (Weit. Die Geschichte von einem Weg um die Welt).

„Chtěli jsme jít na východ, abychom se vrátili ze západu.“

Patrick a Gwen jsou Němci, kteří se rozhodli procestovat svět. Nebylo by to v dnešní době nic zvláštního, jenže tento pár mladých cestovatelů se rozhodl cestovat bez použití letecké dopravy. Během své cesty kolem světa se tak stávají stopaři, chodci, cestují autobusem, autem a také lodí. Vycházejí s krosnou a nejasným datem návratu. Nakonec čtyřletou cestu zároveň natáčejí, a tak vzniká v roce 2017 tento dokument s názvem Příběh cesty kolem světa.

Během své cesty pracují, aby měli finanční prostředky na zajištění jídla a ubytování, párkrát musí kvůli nečekaným událostem změnit svůj plán, v některých oblastech se ani s místními nedomluví, přesto jejich cesta dokazuje, že všechno jde, když se chce. Příběh tak poskytuje divákovi nejen ukázku života cestovatelů či míst, kam by se sám divák asi nepodíval, ale i hluboký vhled do kultury malých národů a optimismus, protože lidé si stále umějí a chtějí pomáhat.

„Vyměnili jsme představivost za zážitky. Být na cestě se stalo naší rutinou.“

Dokument doporučuji těm, kteří jsou sami cestovateli nebo mají cestopisy rádi. Na své si přijdou také milovníci dobrých konců a ti, kterým se po cestování v aktuální situaci stýská. Snímek určitě může být dobrou návnadou pro vlastní cestu za hranice všedních dní. Na své si přijdou také zastánci ekologického smýšlení, které by mohlo zaujmout právě cestování bez použití letadla.

Na tomto místě obvykle shrnuji, jaká ocenění snímek posbíral. Jak už jsem ale naznačila, tento dokument nezískal Oscara, Zlatý Glóbus, ani cenu BAFTA. Příběh cesty kolem světa ale vyhrál před dvěma lety diváckou cenu na festivalu Jeden svět. Film jsem viděla právě v rámci letošních online předprojekcí festivalu Jeden svět.

Autor: Lýdie Hájovská


Snímek si můžete zdarma legálně stáhnout z festivalové filmotéky Promítej i ty na tomto odkaze.


Foto: facebooková stránka filmu Weit.

Příspěvek vytvořen 76

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy