Nábytek z kartonu? Firma KARTOONS je důkazem toho, že i starý karton může sloužit jako nábytek

Nikoho z nás by nenapadlo, že karton může mít využití v nábytkářském průmyslu nebo že může sloužit jako hlavní výrobní materiál při tvorbě krásných dekorací do interiéru. Této šílené myšlenky se chopil Vojtěch Beránek, který se s takovým nápadem zúčastnil tradiční studentské soutěže ČVUT. Podařilo se mu přitom objevit, jak solidní karton může být. Po úspěchu v dalších soutěžích se Vojta do projektu pustil naplno.

Vázička In Vitro

Někdo by si mohl myslet, že takový nábytek nebo dekorace nemůže být pevný a dlouho nevydrží. „Díky tomu, že pro výrobu používáme velice kvalitní karton, je nábytek opravdu pevný. Sedáky neskládáme z obyčejného materiálu, se kterým se setkáme například u krabic na potraviny. Zhotovujeme je z kartonu, do kterého se balí elektronika nebo těžké autodíly,“ vysvětluje zakladatel KARTOONS.

Při výrobě prvních kusů nábytku se kusy kartonu vyřezávaly pomocí raznice. To se ale ukázalo jako nevhodné. Nyní se pro vyřezávání kartonu používá přesný laser, který je mnohem efektivnější. „Na výrobu jsme si pořídili laser, díky kterému jsme schopni upravit a poslat do výroby jakýkoliv tvar během několika minut.“ Výrobky jsou díky tomu přesnější a lze tak vyrobit cokoliv – sedák, stojan na víno, lustr, ale i jídelní stůl nebo pohovka.

Takovýto nábytek je lehký, ale hlavní předností je šetrnost k životnímu prostředí. Karton se nemusí vyhodit a může dále sloužit v našich domovech. „Výhodou nábytku je určitě jeho lehkost a možnost následné recyklace. Naše výrobky jsou k přírodě skutečně šetrné, protože jsou ze 2/3 vyrobeny z již recyklovaného materiálu,“ Vojta Beránek tak vyzdvihuje to, že nábytek lze dále recyklovat a nemůže se tak stát, že skončí pohozený na skládce.

Na eshopu můžete najít širokou škálu módních doplňků do interiéru. Mezi oblíbené patří stojan na víno či sedák, který byl vůbec prvním nápadem celého projektu. KARTOONS také nabízí dárkový poukaz na workshop, při kterém si sami můžete vyrobit vlastní kus nábytku.

Autor: Lukáš Ždan


Udržitelnost a recyklace je aktuálním trendem v mnoha odvětvích designu. Dalším takovým příkladem je módní značka Erikulum, která se věnuje výrobě batohů z nepoužitých kusů lina.


Zdroj: kartoons.cz; mojelekarna.cz

Foto: instagram.com

Příspěvek vytvořen 43

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy