Na neprodaných vánočních stromcích si pochutnávají sloni v zoo

Adam Aubrecht 31. 1. 2021

Dokážete si představit slona radujícího se z vánočního stromku? Tato představa, jež se zdá být na první pohled neuvěřitelná, až směšná, totiž nemá daleko od pravdy. Sloni v zoologických zahradách se ze stromků opravdu radují, ovšem jen z těch, které se neprodají. Odstrojené stromky jsou pro slony nevhodné, neboť mohou obsahovat ozdoby či háčky. Stromky, jež nenajdou svého majitele během vánočního období, se stávají sloní radostí a již každoroční tradicí.

Stromky slonům slouží nejen jako potrava, ale i jako takzvaný enrichment, což znamená zpestření a obohacení života zvířat. Sloni tak kromě krmiva, na které nejsou zvyklí, dostanou i neobvyklou věc sloužící k jejich zábavě a hraní. Popularitu stromků dokazuje i velké množství kusů, jež každoročně obdrží zoologické zahrady. „V ZOO Praha využijeme ročně zhruba 200 až 250 kusů stromečků,“ uvedla pro Dobrý Zprávy tisková mluvčí ZOO Praha Lucie Dosedělová.

Všechny stromky samozřejmě nezískávají pouze sloni. Kromě nich je ocení například žirafy, velbloudi či bizoni. Zmiňovaná zábava a ozvláštnění života je to, co slony na stromcích fascinuje zejména. Nepředstavují pro ně velkou pochoutku, protože mezi zamilované sloní pokrmy patří spíše ovocné stromy.

Když sloni dostanou stromky poprvé, zaujmou je, protože jsou něčím novým. „Vánoční stromečky dáváme naší skupině slonů vždy v prosinci. Jde o vítanou změnu, která jim zpestří jídelníček,“ zmiňuje vrchní chovatel slonů Martin Kristen z pražské zoo. Postupně ale zájem upadá a to, z čeho jsou sloni původně nadšení, se stává rutinou. Stromky navíc jedí pouze dospělí jedinci, sloní mláďata je využívají jen jako zajímavou hračku. Před několika lety jste dokonce v ZOO Praha mohli být svědky přetahování slonic se slůňaty o stromky.

Vánoční stromky nejsou jediné oživení místního života slonů. Na podzim se v ZOO Praha konají dýňové hody, které se u slonů také těší obrovské popularitě. Sloni dokáží dýně velmi ocenit. Dospělé samice již dobře ví, jak si s plody poradit – nejdříve je rozšlápnou a poté si na nich pochutnávají. Slůňata je ochutnávají po kouscích a součástí jejich zábavy je i hledání dýní ve výběhu, kde jim je na různých místech chovatelé schovali.

Je vidět, že sloni jsou zvířata, která jakoukoli zábavu a ozvláštnění běžných dní uvítají. I proto mají ve svých výbězích spoustu hraček a všemožných předmětů na zabavení, které ke svému životu potřebují. A pokud nastane nějaké období svátků, kdy sloni obdrží něco výjimečného, teprve začíná ta pravá legrace.

Autor: Adam Aubrecht


První polovina roku je obdobím, kdy se v zoologických zahradách rodí nové přírůstky. Loni na jaře se v ostravské zoo narodilo mládě vzácného šimpanze.


Zdroj: prazsky.denik.cz, novinky.cz, idnes.cz

Foto: zoopraha.cz