Ostravská zoo se raduje z narození ohroženého druhu šimpanze

Zoologická zahrada v Ostravě přivítala nového člena do šimpanzí rodiny. Stalo se tak po dlouhých deseti letech a jedná se o první mládě, které se narodilo v nově zhotoveném Pavilonu evoluce. Ostravské zoo se tak daří rozmnožovat nejohroženější poddruh šimpanzů. I další zoologické zahrady u nás pomáhají kriticky ohroženým druhům a věnují se návratu těchto živočichů zpátky do volné přírody.

Mládě vzácného lidoopa se narodilo 28. února 2020

Mládě se narodilo patnáctileté samici, která byla do zoologické zahrady přivezena v roce 2016 z Lipska. „Mládě prospívá a zdá se být v pořádku. Samice je ale prvorodička, proto jí chceme dopřát klid při odchovu jejího prvního potomka. Rovněž celá šimpanzí skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla,“ sdělila zooložka Jana Pluháčová.

Šimpanz hornoguinejský je kriticky ohrožený lidoop žijící převážně v západní Africe. V několika zemích byl již vyhuben a v Evropě žije v lidské péči kolem 250 jedinců. V Červeném seznamu IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) je uveden jako kriticky ohrožený druh. V rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárii se v loňském roce narodilo pouze sedm mláďat.

ZOO Ostrava však není jediná, která se snaží rozmnožovat kriticky ohrožené druhy. V České republice pomáhá hned několik zoologických zahrad, které jsou zapojeny do ochranných programů a projektů. Pražská zoo, která je třetím nejnavštěvovanějším místem České republiky, se stará o téměř 200 ohrožených druhů zvířat. Mezi její nejznámější projekt patří návrat koně Převalského zpátky do Mongolska, kdy každoročně převezou do volné přírody tři až čtyři koně, doposud jich celkem bylo dvacet sedm. Díky záchranným projektům žije v Mongolsku více než 500 koní Převalského. V zoologické zahradě Zlín můžete obdivovat vzácné gibony stříbrné. Zajímavosti je, že v celé Evropě je chová pouze dvanáct zahrad. 

Nosorožci bílí severní jsou nejohroženější savci současnosti

Zaznamenali jste případ posledních tří nosorožců bílých severních? ZOO Dvůr Králové je jediná zahrada na světě, kde se podařilo tyto zvířata rozmnožit. Nosorožci poté putovali z Dvora Králové do rezervace v Keni, kde se je světoví experti jako poslední zástupce tohoto druhu snaží zachránit. Samec již bohužel uhynul, a tak zbývají pouze dvě poslední samice, které však už nejsou schopné odnosit mláďata. Vědci tudíž vytvořili embryo ze zmrazeného samčího spermatu a odebraných vajíček samic

„Jsme pevně odhodláni uskutečnit náš plán vložení embrya do náhradní matky ještě v roce 2020,“ konstatoval Thomas Hildebrandt z berlínského Leibnizova institutu pro výzkum divokých a v zoo žijících zvířat.

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejlepší chovatele nosorožců na světě. Dosud se tam narodilo 45 nosorožců černých, kteří jsou také zapojeni do projektu návratu zpátky do volné přírody, Nosorožci černí byli přesunuti do národního parku Akagera ve Rwandě. „Jedná se o dosud největší transport nosorožců z Evropy do Afriky,“ podotkla mluvčí zoologické zahrady Andrea Jiroušová. Nosorožce vybili pytláci kvůli rohovině, která je v domorodé mytologii považována za zázračnou.

Olomoucké zoologické zahradě se letos narodilo mládě adaxe, pouštní antilopy, jejíž druh patří taktéž mezi kriticky ohrožené. Olomoucká zoo se navíc zapojila do projektu navrácení adaxů do rezervace v Maroku.

Zahrada v Brně chová lední medvědy, kteří jsou zapojení do Evropského záchovného programu. Doposud se v zoo narodilo pět mláďat, která byla poté přesunuta mezi členskými institucemi.

Do pomoci se můžete zapojit i vy. Zoologické zahrady nabízejí možnost adopce zvířete, které si vyberete. Následně zaplatíte vámi zvolený příspěvek na jeho chov a obdržíte certifikát o adopci. Pražská zoo umožňuje poslat příspěvek ve formě SMS, nebo se můžete zapojit do různých projektů na ochranu přírody a zvířat. Veškeré informace najdete na stránkách jednotlivých zoologických zahrad.

Autor: Šárka Mazurková

Zdroj: zoo-ostarava.cz, zoopraha.cz, safaripark.cz, zoobrno.cz, zoozlin.eu, seznamzpravy.cz, moravskoslezsky.denik.cz

Foto: zoo-ostrava.cz, safaripark.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy