Ukliďme svět: Akce ochránců přírody vyvrcholí velkým březnovým úklidem

Již 25. března proběhne hlavní termín dobrovolnické akce Ukliďme svět, které se každý rok účastní tisíce lidí. Jedná se už o 31. ročník, jež organizuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Projekt probíhá po celé České republice a cílem je uklidit odpadky i nelegálně vzniklé černé skládky. Minulým ročníkům se povedlo postarat se hned o několik tun odpadu. Dobrovolníci mají  možnost zažádat si do 6. března o úklidové vybavení.

Ukliďme svět je celoroční kampaní, jež má v roce dva hlavní termíny, do kterých se zapojí celé Česko. Na 25. března už vrcholí všechny přípravy. Kromě úklidů odpadků je také cílem zlepšit vztah k přírodě. „Úklidy samozřejmě nezbaví celou Českou republiku všech černých skládek a odpadků v přírodě. Prostřednictvím přímé akce však vytvoří silné pouto mezi přírodou a tisíci dobrovolníky, kteří se budou chovat více zodpovědně při nakládání s odpady,“ uvádí hlavní koordinátorka akce z ČSOP Veronika Andrlová.

Stálou motivací je tak přilákat k akci další dobrovolníky. Právě oni mají největší zásluhu na podařeném projektu. Úklidový den mají poté na starost místní organizátoři, kteří se starají o průběh celé akce. Dobrovolníci se mohou do akce přihlásit pomocí formuláře, jež je připojený k mapě s vyznačenými úklidovými místy na webu uklidmesvet.cz.

Pokud nemají lidé potřebné vybavení, je možné si ho po zažádání vypůjčit. Žádost o materiální pomoc musí však proběhnout do 6. března. „Je důležité, aby dobrovolníci své přihlášky odeslali včas. Balíčky se tak stihnou připravit a odeslat před hlavním termínem úklidů,“ dodává Andrlová. Vybavení by poté měli dobrovolníci do rukou dostat týden před termínem akce.

Jarní úklidový den bude také ve znamení fotografických soutěží. Letošními tématy jsou Před a po a Fotografie z akce. Pravidla soutěže jsou rovněž uvedena na stránkách projektu.

Jarní úklidová akce není však jediným termínem, kdy se mohou lidé zapojit. Po celý rok se konají místní úklidové akce, které probíhají na stejném principu, akorát v menším měřítku. Patřilo mezi ně například čištění Vltavy, přehrady Orlík nebo úklid Olomouce. Pro lidi také existuje možnost jednu z místních úklidových akcí organizovat. V roce 2022 se všech akcí účastnilo přes 30 tisíc registrovaných dobrovolníků a 351 škol, táborů, či dětských oddílů. Společně se zasloužili o úklid 190 tun odpadu.

Ukliďme svět je dobrovolnickou kampaní v České republice a zároveň součástí světové kampaně Clean Up the World. Od roku 1993 ji organizuje Český svaz ochránců přírody. Jedná se o neziskovou organizaci, jež spojuje členy, které zajímá ochrana přírody, přírodního dědictví a ekologická výchova.

V současné době má Český svaz ochránců přírody přes 6500 členů. Během let 2017–2020 kampaň spolupracovala se spolkem Ukliďme Česko, a to pod názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko. V těchto letech také akci významně finančně podporoval Státní fond životního prostředí. Od roku 2021 se však kampaň vrátila ke své samostatné úklidové akci.

Autor: Adam Kučatý


Ruku v ruce se znečišťováním přírody jde také plýtvání potravinami. Přečtěte, jak proti němu bojuje například organizace Zachraň jídlo.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: uklidmesvet.cz, ekolist.cz, ctk.cz
Foto: uklidmesvet.cz, uklidmecesko.cz, csop.cz

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy