Poznávejte krásy českých hor díky výzvě 32 vrcholů

Veronika Turková 25. 3. 2022

Začátkem roku odstartoval další ročník výzvy s názvem 32 vrcholů. Jedná se o celoroční akci, při které navštívíte vrcholy Jeseníků, Beskyd, ale nově i třeba Krušných hor. Princip výzvy je jednoduchý – spočívá ve zdolání již řečeného počtu vrcholů, a to v co nejkratším časovém úseku. Pro milovníky hor a turistiky je to jistě úžasná příležitost vyrazit za novým dobrodružstvím. Nejenže prozkoumáte známá místa i zákoutí naší domoviny, ale také svým výstupem přispějete na dobrou věc.

Česká republika je proslulá nejen svým zlatavým mokem, ale také nejlepším a zároveň nejstarším systémem značení turistických tras. Můžeme tak s nadsázkou říct, že pěší turistika je s českým národem spjatá stejně tak jako ono popíjení piva. A co si takhle užít řádně vychlazené pivo po výšlapu na některou z českých hor v rámci jedné z výzev projektu 32 vrcholů?

S nápadem udělat z běžné turistiky výzvu přišla milovnice hor Mirka Kováčová. Jelikož už měla zdolané všechny tisícové hory v Beskydech, rozhodla se pro své kamarády sepsat seznam vrcholů a umístit jej do facebookové skupiny. Setkala se však s nečekaně obrovským úspěchem. Během několika dní se do výzvy zapojilo přes tisíc turistů.

Projekt, který byl založen v roce 2017, se časem rozrostl, a tak nyní tvoří organizační tým kromě Mirky také její dcera Denisa Koziolová a horský nadšenec Lubomír Dražný. Společně utvořili letošní seznam vrcholů pro více než dvanáct tisíc účastníků.

„Podstatou našeho projektu je, že vždy 1. 1. vypustíme na našich facebookových stránkách a webu seznam vrcholů a zahájíme tak celoroční výzvu. Vše je bezplatné a veřejné. Mnoho lidí nás proto zná z referencí od svých přátel. Seznam vrcholů se zdolává v libovolném pořadí během roku a každý vrchol si účastníci mohou zapsat do vytisknutého seznamu vrcholů nebo mobilní aplikace,“ uvádí Denisa Koziolová, která se stará o marketingový chod projektu.

Celá výzva se nese v duchu zdolávání pohoří a poznávání krajiny. Ukrývá však v sobě také dobročinný přesah. Každý rok si můžete zakoupit originální upomínkové předměty. Veškerý výtěžek následně putuje na dobrou věc. V minulých letech získal finanční podporu Mobilní hospic Ondrášek, Soukromá základní škola pro děti s více vadami v Ostravě nebo organizace Pestrá, která zajišťuje psí asistenci pro nemocného Štěpánka. Letos budou finanční prostředky použity na podporu Matyáška s dětskou mozkovou obrnou. 

„Během roku pořádáme také ultra výzvu Beskydská štreka a letos poprvé bude také Jesenická štreka, kdy se v kuse jde celá trasa, která je v případě Beskydské štreky dlouhá 62 kilometrů. Tato náročná výzva měla loni velký úspěch, jelikož jsme díky startovnému mohli darovat krásných 80 tisíc korun handicapovanému chlapci Štěpánkovi,“ říká Koziolová. 

Jaká jsou pravidla a jak se do výzvy přihlásit? 

V současnosti lze vybírat ze čtyř výzev: 32 vrcholů BESKYD, 32 VRCHOLKŮ Beskyd, 32 vrcholů JESENÍKŮ a 32 vrcholů KRUŠNÝCH HOR. Podle zvolené lokality se následně zaregistrujete na webových stránkách projektu. V jednoduchém formuláři máte na výběr bezplatný či zpoplatněný balíček na památku, který obsahuje medaili či originální plecháček. Po registraci se vám zpřístupní seznam vrcholů dané lokality. Pořadí zdolání jednotlivých vrcholů si zvolíte sami. Při každém výstupu napíšete do kolonky na seznamu datum. Udělat si můžete na vrcholu také vítězné selfie, které můžete dále nasdílet na sociálních sítích projektu. Každý registrovaný účastník dostane po zdolání výzvy diplom. 

Autor: Veronika Turková


Výzva zdolána, ale kam se vydat nyní? Vyzkoušejte dvě české aplikace plné nápadů na výlety. Více se můžete dočíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: 32vrcholu.cz, olomoucka.drbna.cz, ceskatelevize.cz 
Foto: 32vrcholu.cz, pexels.com