Olomouc opět navštíví festival Prix Bohemia Radio

Přehlídku mezinárodní rozhlasové tvorby již tradičně vyhlašuje Český rozhlas. Mezinárodní festival Prix Bohemia Radio slaví letos 38. výročí a jako vždy se návštěvníci mohou těšit na bohatý program. Do Olomouce zavítají například tvůrci podcastu Vinohradská 12 či ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Tvůrci festivalu také rozšířili soutěžní kategorie, tudíž se již k tradičním sekcím Dokument, Drama a Reportáž přidá i Podcast. Navíc ani letos nebude chybět originální projekt kavárna POTMĚ.

Festival se koná od 10. do 13. října a stejně jako v minulém roce bude prezidentem festivalu Igor Bareš. První den soutěžní přehlídka představí návštěvníkům kategorii Dokument, v úterý sekci Reportáž a ve středu oblíbené téma Drama. Během závěrečného dne budou představeny soutěžní díla v kategorii Podcast. Návštěvníci se ve všech kategoriích mohou zúčastnit veřejného poslechu a diskuze, která se odehraje vždy po prezentaci jednotlivých projektů. Veřejné poslechy i veškerý veřejný doprovodný program můžete navštívit s akreditací. Tu získáte zcela zdarma po vyplnění akreditačního formuláře na stránce festivalu. Poté si ji můžete vyzvednout v akreditačním centru.

René Zavoral, Generální ředitel Českého rozhlasu uvedl: „Smyslem festivalu Prix Bohemia Radio je zvyšovat kvalitu rozhlasové tvorby. Jsem rád, že se nám toto důležité poslání dlouhodobě daří plnit. Jelikož roste popularita on demand poslechu, rozšiřujeme letos soutěžní kategorii o novou sekci Podcast. V rámci bohatého doprovodného programu bych rád pozval na veřejnou prezidentskou debatu Českého rozhlasu Plus nebo na oceňované  divadelní představení Šikmý kostel.“

Také doprovodný program přináší mnoho zajímavých akcí. Již první den se odehraje debata Radia Wave na téma Hranice násilí. V úterý proběhne diskuze se Svenem Pregerem, který divákům představí techniky storytellingu. V ten samý den se můžete těšit na živé natáčení podcastu Čekání na prezidenta či na představení Šikmý kostel, které ukončí druhý festivalový den v divadle Petra Bezruče. Třetí den se ponese ve znamení party Radia Wave, zde se uskuteční debata s tvůrci Vinohradská 12 či živé natáčení podcastu Brambora s vejcem. Na závěr festivalu se uskuteční beseda s generálním ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem. Bude o mluvit například o budoucnosti veřejných medií či významu rádia ve 21. století.

I letos si budete moci vychutnat kávu v naprosté tmě. Kavárna POTMĚ se bude po celou dobu festivalu nacházet na Horním náměstí. Tento unikátní projekt vám umožní prožít nevšední zážitek a současně přispět na dobrou věc. Svou návštěvou totiž přispějete do sbírky Světluška, která se zaměřuje na pomoc nevidomým. Navíc si domů odnesete i malý suvenýr. Je to jedinečná příležitost, jak zažít tak běžnou věc, jako je pití kávy z naprosto jiné perspektivy, tak neváhejte a přijďte.

Ať už si vyberete jakoukoliv část programu, určitě nebudete litovat. Letošní ročník stejně jako ty předchozí nabízí široké spektrum témat, ze kterých si vybere zaručeně každý. Ze své vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že domů si odnesete spoustu nových a zajímavých informací, a to nejen z prostoru rádia.

Autor: Lucie Brožová


V roce 2022 spustil Český rozhlas vysílání Radio Slow, které vám umožní na chvíli zpomalit. Více si o něm můžete přečíst v našem dřívějším článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: portal.rozhlas.cz, iDNES.cz

Foto: portal.rozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy