V Edenu se odehraje hokejové klání slavných osobností, všichni mají za cíl jediné

Zápas o duši, tak se nazývá charitativní utkání, které se uskuteční v neděli 9. října v 15:00. Na pražském zimním stadionu v Edenu se ukážou jak bývalé hokejové legendy, tak další zajímavá jména. Hokejový dres oblékne například trojnásobný vítěz Stanley Cupu Jiří Hrdina nebo šéfkuchař Přemek Forejt. Celý výtěžek bude putovat k organizacím, které pečují o duševní zdraví dětí a dospívajících.

V České republice se stále zhoršuje situace okolo dětí a dospívajících s psychickými problémy. Podle zdravotnických dat vzrostl počet za poslední rok o pětinásobek. Potíž je také s dětskými psychiatry a psychology, kterých je v našem státě značný nedostatek. Často se stává, že mladí pacienti musí čekat na vyšetření až půl roku. Linka bezpečí zaznamenala 45% nárůst klientů. „Konkrétně se jedná o témata sebevražedných myšlenek, sebepoškozování, poruch příjmu potravy, smutku a úzkosti,“ popisuje Karina Holadová z Linky bezpečí.

A právě kvůli této situaci vznikl projekt Zápas o duši. Hlavním organizátorem je psycholog Tomáš Kvaplík. Právě on bude kapitánem jednoho týmu a za svého soka si vybral jednoho z největších českých youtuberů Petra Hybše, který vystupuje pod jménem Pedro. „S Petrem se známe, máme společné to, že jsme se začali učit hrát hokej až v dospělosti po třicítce,“ vysvětluje Kvaplík.

Zápas se odehraje den před Světovým dnem duševního zdraví, který je 10. října. Peníze se poté předají organizacím právě na tento symbolický svátek. „Dáme dohromady dva týmy a zároveň vybereme peníze pro organizace, které pečují o duševní zdraví dětí a dospívajících. Přemýšlel jsem nad tím asi od června, a nakonec se to vyvinulo tímto směrem,“ dodává hlavní organizátor akce.

Exhibiční utkání bude zpestřovat doprovodný program. Lidé se můžou těšit na zpěváka Václava Roučka, či na Tomáše Zástěru, který bude celou akci moderovat. První buly přijde hodit brankářská legenda Dominik Hašek. V roli trenéra se pak představí komik a herec Michal Suchánek.

Poměřit své síly přímo na ledovou plochu přijde spousta dalších zajímavých jmen. Velké hokejové zkušenosti představí Jiří Hrdina a Tomáš Horna. Z fotbalového prostředí budou hrát Pavel Horváth a Vladimír Šmicer. Hokejku za vařečku vymění Přemek Forejt a v neposlední řadě bude na ledě bruslit také MMA fighter Miroslav Brož.

Celý finanční obnos poputuje do pěti míst. Jsou jimi Dům tří přání, Dětské krizové centrum, Národní ústav duševního zdraví, Linka bezpečí a Nevypusť duši. Všechny organizace se zabývají stejným problémem, a to různými způsoby. „Organizováním Zápasu o duši chci upozornit veřejnost na závažný stav v oblasti péče o duševní zdraví dětí a dospívajících. Domnívám se, že pozornost věnovaná tématu duševního zdraví, osvěta a prevence pomohou zachytit psychické potíže u dětí a dospívajících včas a ulevit tak přetíženému systému,“ vysvětluje Kvapilík, proč právě tyto organizace je tak důležité podporovat.

Vstupenky je možné zakoupit na portálu Enigoo.cz. Cena jednoho lístku je 200 korun. Celá suma se poté převede na charitativní konto. Lidé také mohou přispět na dobrou věc prostřednictvím příspěvku na Donio.cz. Další finanční pomoc je očekávaná z online příspěvků. Celá akce se bude i streamovat. „Bude to komentované online a přenášené na různých platformách. Chtějí se do toho zapojit streameři, kteří mají velkou sledovatelskou obec. Tam čekáme, že přes dary přibude také hodně peněz,“ zakončuje Kvapilík.

Zápas o duši je charitativní akcí, která pomůže dobré věci. Je potřeba pomoct organizacím, které se snaží bojovat proti tak důležitému problému. Jedná se o dobrý tip, jak strávit příjemné nedělní odpoledne.

Autor: Adam Kučatý


Osvětu o duševním zdraví šíří také spousta dalších českých projektů. O těch si můžete více přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: donio.cz, denik.cz, instagram.com/zapasodusi2022

Foto: donio.cz/foto, instagram.com/zapasodusi2022/foto

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy