Jubilejní stý turnaj EHT zakončili čeští hokejisté třetím místem

Seriál hokejových turnajů Euro Hockey Tour se koná již od sezony 1996/97. Švédské hokejové hry, třetí turnaj v letošní reprezentační sezoně, se zapsal do historie této soutěže, jelikož se jednalo o jubilejní stý turnaj od jejího vzniku. Od prvního měření sil je i Česká republika, která v Malmö skončila na třetím místě. Reprezentační celky Česka, Švédska, Finska a Švýcarska se sešly v Malmö aréně, která jinak je domovským stánkem místního hokejového klubu z nejvyšší soutěže. Otevřena byla v listopadu 2008 a pro účely hokejových zápasů pojme 12 600 diváků.

Malmö arena

Nominace

Úplně původní plán reprezentačního kouče byl sestavit celek pouze s hráči do 25 let. Ten se ale nenaplnil, výběr hráčů vytvořil nejvyšší věkový průměr z celé letošní sezony. Ze 27členné nominace se dostalo hned na 17 hokejistů z české nejvyšší soutěže. Za své povedené výkony si možnost obléknout dres se lvem na hrudi vysloužili i 2 nováčci. Prvním byl obránce Pardubic Ondřej Vála, který udělal za dosavadní průběh sezony velký progres. Ještě loni byl posílán i na utkání do nižší soutěže, nyní patří mezi pilíře obrany Pardubic. Druhým nováčkem byl olomoucký gólman Jan Lukáš. Jalonen na něj ukázal nejspíš za podávané výkony v dresu Hanáků. Při absenci jeho kolegy si vedl znamenitě a do statistik si připsal skvělá čísla. Jeho učinkování se však smrsklo jen na trénink v národním týmu. Nominace se také nesla v duchu návratů. Finský kouč českého celku urovnal spory s útočníkem  Vítkovic Dominikem Lakatošem a ukázal na něj při výběru. Po roce dostal možnost reprezentovat i útočník Jan Kovář. V současné době hokejista švýcarského Zugu má s hraním za Českou republiku bohaté zkušenosti. Nicméně zdravotní stav mu nedovoloval hrát za nároďák a tak dočkal poprvé od loňské olympiády a navíc poprvé pod vedením finského trenéra Kariho Jalonena.

První výhra nad Švédskem v sezoně

Hned na úvod se nám do cesty postavilo Švédsko, které nás v dosavadních 2 vzájemných střetnutí vždy porazilo. Motivace tak byla jasná, poprvé získat proti nejtradičnějšímu soupeři nějaké body. Zpočátku se hrálo poněkud opatrně, ani jedna strana si nevytvořila souvislý tlak a střel bylo pomálu. V první větší akci náš Smejkal je přestřelil svatyni Johannsona. Chvíli nato se ukázal i Stezka, ostravský gólman vyrazil pokus Lindberga. Tlak se stupňoval, hra se více rozjížděla. Úvodní branku vstřelil kapitán českého celku Jan Kovář v čase 17:57 úspěšně dorazil vyražený puk. Touto situací byla zároveň využita přesilovka. Ve druhé třetině byl tlak na gólmany i obrany obou týmů, které hrály poměrně často v početních výhodách/nevýhodách. Ani jedna z akcí skóre nezměnila, stalo se tak až ve třetí třetině, kdy na 1:1 srovnal seveřan Lucas Wallmark. Střelu nasměroval jen kousek od vyrážečky Stezky. Jelikož se stav nepohnul, muselo přijít na řadu prodloužení. Jedno zaváhání soupeře bylo vodou na náš mlýn. Vytvořilo se přečíslení 2 na 1 a rozhodující branku si po asistenci Kováře vzal na starost Lukáš Klok, jenž tak zajistil pro Česko dva body a první vítězství nad Švédskem v sezoně. „Národní tým dnes našel stezku k vítězství,“ glosoval komentátor přenosu Robert Záruba.

Studená sprcha a gólová smršť od Finska

Do branky byl tentokrát na rozdíl do prvního utkání poslán liberecký Petr Kváča. V zápasech Tipsport extraligy má pěkná čísla, jak vyčetl ze statistik Robert Záruba. V reprezentaci už se mu tak dobře nevedlo. Finy, obhájce zlata z Mistrovství světa, jsme do tohoto střetnutí vždy zdolali. Plány na třetí výhru za sebou začaly mít trhliny ve 12. minutě, kdy Zábranský prohrál souboj u hrazení a Matinpalo otevřel skóre. Uběhli další 3 minuty a seveřané vedli 2:0 díky Sallinenovi. Začala druhá třetina a svěřencům Kariho Jalonena přibyly vrásky na čele. 2 góly Ruotsalainena vyhnali Kváču z brankoviště a mezi tři tyče zamířil Aleš Stezka. Ani výměna brankáře nepomohla, národní tým nevyužil přesilovku a 29. minuta znamenala pátou branku do sítě Česka, od modré čáry pálil Saarijärvi. Do druhé sirény přidal šestý gól Jääskä, puk prošel pod rukou Stezky. Na úvod třetí části snížil Zohorna 1:6, což se ale ukázalo jako čestný gól. Čeští hokejisté tak zaznamenali nejvyšší prohru v sezoně.

Aleš Stezka

Švýcarský odpor zlomen i po druhé v sezoně

Do závěřečného výstupu na Švédských hokejových her udělal Kari Jalonen mnohé změny v sestavě, což pro něj není moc typické. Problémem v zápase s Finskem byla chabá aktivita v obranné činnosti, tuto činnost od úvodního vhazovaní čeští hráči zlepšili a když se to náhodou nepovedlo něco odrazit, stál v brankovišti připraven Aleš Stezka. Jak může být jedno zaváhání klíčové ukázal v 5. minutě Jakub Flek, který ujel do samostatného po přihrávce od Adama Musila a akci 1 na 1 proměnil a vedli jsme 1:0. Horké chvilky jsme měli na konci první třetiny, kdy za vražení na hrazení skončil zápas pro Lukáše Kloka a český celek musel čelit pětiminutovému oslabení. Švýcarsko velkou příležitost nevyužilo a stav byl stále 1:0. Willy Riedigo měl v 24. minutě příležitost trefit odkrytou část branky, Stezka se na poslední chvíli stihl vrátit. Až na výměnu brankáře na druhé straně se více dělo ve třetí dvacetiminutovce. Ve 49. minutě tečoval před brankou vyslanou střelu Smejkal, po konzultaci rozhodčích ale gól uznán nebyl kvůli vysoké holi, a to pravidla nedovolují. To, co nedali Češi proměnili Švýcaři. Mike Künzle pět minut před koncem se trefil z úhlu nad rameno Stezky, na což náš brankář zareagoval bohužel pozdě. Za vyrovnaného stavu nás v Malmö čekalo prodloužení, které nám Švýcaři usnadnili. Thürkauf šel pykat za nedovolené bránění a místo třech jsem byl na ledě čtyři. Z nabídnuté výhody jsme vytěžili maximum, co jsme mohli. Při pobytu v útočném pásmu našel Kempný Chlapíka, ten si krátce zpracoval kotouč a propálil přesně brankáře Švýcarska a 2 body putovaly na konto českého celku.

Shrnutí

Získané 4 body nám přinesly třetí místo na turnaji. Vyhrálo domácí Švédsko se 7 body, druhé Finsko vyválčilo 5 bodů a čtvrté Švýcarsko skončilo se 2 body. Z našeho pohledu se o gólových hodech moc hovořit nedalo, nejvíc zaujal gólman Vítkovic Aleš Stezka, kolem kterého se nyní rojí spekulace o jeho další budoucnosti. Hovoří se o zájmu ze zahraničí.

Autor: Petr Martínek

Náš redaktor Petr vás vždy velmi rád seznámí se zajímavými sportovními výkony. Naposledy se můžete třeba dočíst o charitativní akci O kapku lepší hokej, kterou pořádá hokejová komunita. Více se můžete dočíst zde.

Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.

Zdroj: onlajny.cz, hokej.cz