Biatlonové mistrovství světa je tady. Dokáží Češi napravit medailový půst z olympiády?

Julia Simonová, Dorothea Wiererová, Sturla Holm Lægreid, Vetle Sjåstad Christiansen, sestry Öbergovy a samozřejmě Johannes Thingnes Bø či Markéta Davidová. To je jen krátký výčet jmen sportovců, kteří by si z letošního vrcholu biatlonové sezóny v německém Oberhofu mohli odvézt ty nejcennější kovy. Šance na medaile navíc mají i Češi, které hájí zejména jednička reprezentace Davidová. Velký otazník nicméně visí u opačného pohlaví, kde je záhadou, zda někdo vůbec dokáže překonat dominantního Nora Johannese Bøho a jeho norské kolegy.

Celá událost startuje již ve středu 8. února, kdy mistrovství zahájí závod smíšených štafet, kde obhajují zlato Norové. Následující víkend se pak ponese v duchu sprintů a následných stíhacích závodů. Jednoznačně atraktivnější bude zejména pro české fanoušky ale až druhý týden celého mistrovství, kdy se jedou mimo jiné i vytrvalostní závody a závody s hromadným startem. Právě v první zmíněné disciplíně bude své zlato obhajovat Markéta Davidová, které se navíc v minulé sezóně podařilo celkové hodnocení těchto závodů ovládnout.

Ženy bez norské dominance

Vyrovnané a napínavé závody lze očekávat zejména v soutěžích žen, kde je i díky absenci jedné z nejlepších Norek Tiril Eckoffové startovní pole více než vyrovnané. Potrápit ostatní biatlonistky by ale mohla její reprezentační kolegyně a obhájkyně velkého křišťálového glóbu Marte Olsbuová Røiselandová. Pro tuto Norku je téměř jasné, že se jí nepodaří obhájit výhru v celkovém pořadí, a to zejména kvůli její absenci v první třetině sezóny, která byla zapříčiněna nemocí. O to víc by si tak přála získat další medaile z mistrovství světa, kterých má na svém kontě už čtrnáct.

Mezi největší favoritky pak patří jednoznačně Julia Simonová, která momentálně vede celkové pořadí. Letos sice po změně pravidel nelze získat body do světového poháru na mistrovství světa, i přesto má ale křišťálový glóbus téměř na dosah. Na paty jí nicméně šlape mladší ze sester Öbergových Elvira, která si z mistroství zatím neodvezla medaili ani jednou. Její forma sice na začátku sezóny nebyla nejlepší, a to hlavně na střelnici, v průběhu zimy se ale dokázala vzchopit, a i díky tomu získala již šest individuálních cenných kovů.

Naděje pro slovinský biatlon

Za zmínku stojí rovněž i kometa letošní sezóny a velké překvapení slovinské reprezentace Anamarija Lampičová. Tuto biatlonistku lze vídat s malorážkou na zádech letos vůbec poprvé, jelikož ještě minulou sezónu bojovala o medaile v běhu na lyžích. I díky tomu svou rychlostí poměrně jednoduše poráží i ty nejlepší z nejlepších a v tempu mimo střelnici by se klidně mohla porovnávat s legendou Kaisou Mäkäräinenovou. Její velkou slabinou je ale střelba, ve které její výsledky zatím nejsou nejlepší, a to hlavně při střelbě vstoje, kdy se jí zatím podařilo terče vyčistit pouze ve 46 % případů. Oslnivá nejsou ani data ze střelby vleže, kde Lampičová disponuje 79% úspěšností.

Češi vzhlíží hlavně k Davidové

Naděje na zisk medaile českého výběru je pochopitelně vyšší u ženské části reprezentace, do které byla nominována mimo jiné právě i obhájkyně zlata Markéta Davidová. Pro tuto biatlonistku známou svou zbraní s jednorožci je letošní sezóna výsledkově opět nejlepší, momentálně se totiž nachází na celkovém osmém místě. Letos sice získala zatím pouhé dva cenné kovy, její velkou výhodou oproti minulým sezónám je ale výsledková konzistence, což dokazuje i to, že v půlce závodů skončila v první desítce. Mimo první dvacítku pak skončila dokonce pouze dvakrát. Velký pokrok udělala Davidová i ve střelbě, kde se její rychlost na spoušti posunula i o několik vteřin.

Spolu s ní pak do Oberhofu odcestuje i Lucie Charvátová, Jessica Jislová a mladá česká naděje Tereza Voborníková. Právě poslední jmenovaná se na mistrovství světa ukáže vůbec poprvé, mnoho českých fanoušků ale ví, co v této mladé závodnici bují za talent. Poprvé o sobě dala světu vědět na posledním mistroství světa juniorů, kde tato mladičká závodnice vystoupala na stupně vítězů rovnou třikrát, z toho dvakrát dokonce na stupínek nejvyšší. Mnozí tak věří, že Voborníková ještě dokáže pořádně překvapit.

Fenomén Bø a spol.

Úplně jiný příběh se ale píše na druhé straně biatlonového světa, mezi muži. Zde totiž jednoznačně nelze mluvit o vyrovnanosti. Kromě úplně prvního závodu sezóny dominovali všem závodům Norové, zejména pak Johannes Thingnes Bø, který získal zlatých medailí již jedenáct ze čtrnácti možných. Mnozí experti si tak nekladou otázku, zda dokáže Johannes Bø na mistroství vyhrát, nýbrž kolikrát. Zajímavý ale může být boj o druhé a třetí místa. I zde se sice jako největší favorité jeví Norové, jako například Sturla Holm Lægreid či Vetle Sjåstad Christiansen, nicméně nepříjemně na ně můžou dotírat i další. Lze v tomto případě zmínit například Martina Ponsiluomu, jediného letošního vítěze závodu, který nebyl z Norska, nebo obhájce velkého křišťálového glóbu Quentina Fillona Mailleta.

Medailové sucho u českých mužů

České naděje jsou v mužské části reprezentace přece jenom o něco nižší, i přesto ale není vyloučené, že by i zde mohly medaile cinknout. Daleko k ní neměl před nedávnem Michal Krčmář, který skončil ve slovinské Pokljuce pátý. Stejně jako jeho reprezentační kolegyně Davidová, i on zažívá svoji životní sezónu, a to i přesto, že se jedná již o jeho desátou. Na mistrovství světa spolu s ním budou bojovat o medaile i Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký a Adam Václavík. Do nominace se pak naopak nevešel Vítězslav Hornig. Nutno ale připomenout, že čeští biatlonisté získali medaili na mistroství světa naposledy v roce 2017, a to díky stříbru bývalého reprezentanta Ondřeje Moravce.

Jak mohou diváci fandit?

Všechny závody je možné sledovat na kanálu ČT Sport, popřípadě pak s anglickým komentářem na stanici Eurosport, či přímo na stránkách Mezinárodní biatlonové unie (IBU). Pro zapálené fanoušky pak lze doporučit i podrobné statistiky ze všech mezičasů a střelnice. IBU všechny tyto data přenáší přímo živě na svých stránkách a v mobilní aplikaci IBU app.

Autor: Patrik Hlaváč


Tématice biatlonu se v Dobrých Zprávách věnujeme celkem často. Naposledy jste se mohli dočíst o Evě Puskarčíkové. O jejím posledním závodu se více dozvíte zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: biathlonworld.com, sport.ceskatelevize.cz, idnes.cz
Foto: snow-online.com, biathlon-pokljuka.com, slovenia.info, mujrozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy