Rytířem francouzského Řádu čestné legie se stal ředitel Člověka v tísni

Nejvyšší francouzské státní vyznamenání si ve čtvrtek 19. ledna převzal Šimon Pánek, spoluzakladatel a ředitel organizace Člověk v tísni. Ocenění mu do rukou předal francouzský velvyslanec Alexis Dutertre, který slavnostní ceremoniál vedl v rodném francouzském jazyce. Neodpustil si však alespoň úvodní větu v češtině, směřovanou oceňovanému Pánkovi: „Dnes večer Francie oceňuje vaše nasazení a vaše zásluhy.“

Pánek byl slavnostně oceněn v Buquoyském paláci v Praze, kde mu Dutertre připnul nejvyšší francouzský řád na červené stužce. Velvyslanec mu poděkoval za úsilí vykonané ve prospěch Francie, za to, že vyznává stejné hodnoty a zasazuje se za ochranu lidských práv a humanitární činnosti. Nechyběla ani slova chvály, mířená především na Pánkovo nasazení v České republice i zahraničí a rozvoj neziskové organizace Člověk v tísni, jakožto největší svého druhu ve střední Evropě.

„Diplomacie je o obraně zájmů francouzských, evropských i světových, ale také o hodnotách. A právě hodnoty jsou to, co tvoří naši evropskou identitu,“ zmínil Dutertre ve své řeči. Po udělení řádu Pánek poděkoval velvyslanci a sdělil, že řád je věnován i jeho kolegům z Člověka v tísni. Sám by si také přál, aby organizace v budoucnosti ještě více pomáhala, ačkoli její zásah v době koronavirové a následně energetické krize vzrostl. Ke konci dodal dvě moudra, odkazující na svého otce, který mu je vštěpoval: „Nikoho se neboj a nad nikoho se nepovyšuj.“ Pánek se tímto zařadil i mezi další české nositele Řádu čestné legie, kterými byli například i bývalý prezident Václav Havel, režisér Miloš Forman nebo spisovatel Milan Kundera.

Řád čestné legie je nejvyšší francouzské státní vyznamenání udělované prezidentem na základě dekretu. Vyznamenání založil Napoleon Bonaparte již v roce 1802 a bylo udělováno za vynikající civilní či vojenské zásluhy. Řád je rozdělován do pěti hodností a počty jeho nositelů jsou limitovány. V dnešní době se uděluje jednotlicům i organizacím jako uznání přínosu v oblasti vojenské, kulturní, společenské a vědecké. 

Autor: Veronika Turková


Připomeňte si, jak Člověk v tísni pomáhal právě během zmiňované koronavirové krizi prostřednictvím své helplinky.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: ČTK, irozhlas.cz 
Foto: ČTK, twitter.com/AlexisDutertre

Příspěvek vytvořen 21

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy