Australští ochránci přírody plánují první rezervaci pro ptakopysky

Změny klimatu a časté lesní požáry. To jsou faktory, kvůli kterým se z ptakopyska může stát velmi brzy ohrožený druh. Po velkém požaru v Austrálii v roce 2019 jejich populace ubyla o více než tři miliardy. Ochránci přírody se však rozhodli, že to tak nenechají, a nedávno představili plány na vybudování první přírodní rezervace, která by měla být otevřena v příštím roce. Ptakopyskové tak dostanou nejen nový domov, ale i odbornou péči.

Ptakopysk je malý noční živočich, který jako jeden ze dvou druhů savců klade vejce. Vyskytuje se pouze v Tasmánii a východní části Austrálie okolo malých potůčků či klidných řek. Zvíře je velmi netypické, má čenich připomínající kachní zobák, tělo pokryté srstí a plovací blány. Chovat jej v zoo se ukázalo jako problematické, protože mu svědčí výhradně australské podnebí, ačkoliv změny klimatu způsobují vysychání toků, ve kterých ptakopysci žijí. V rezervaci, která má být hotová do roku 2022 a jež má poskytnou domov pro 65 ptakopysků, budou především rybníky a nory.

„Je toho hodně, co o ptakopyscích ještě nevíme. Prohlubování znalostí o ptakopyscích teď bude zásadní pro to, aby se nám podařilo toto ikonické zvíře zachránit,“ říká Cameron Kerr, šéf spolku na ochranu přírody Taronga.

Rezervace má sloužit nejen jako útočiště, záchrana a chov ohroženého druhu, ale také k péči o raněné či nemocné jedince.

Autor: Barbora Černošková


Úspěchy v boji proti vyhynutí zvěře slaví také v Keni. Po 21 letech nebyl zaznamenán jediný případ upytlačeného nosorožce.


Zdroj: lidovky.cz, ct24.ceskatelevize.cz, reuters.com

Foto: critter.science