Bude vesmírný turismus pana Maezawy začátkem pravidelných cest na Měsíc?

Nedávno bylo oznámeno, že by se do vesmíru kolem roku 2023 měli díky společnosti SpaceX podívat první vesmírní turisté. Japonský miliardář Yusaku Maezawa a až osm dalších umělců prý chtějí při průletu kolem Měsíce získat neobvyklou uměleckou inspiraci. Pro autora tohoto článku je však inspirativní především vyhlídka na to, že se nám tím Měsíc zase o něco přiblíží, naštěstí jen obrazně.

Elon Musk a Yusaku Maezawa. Zdroj: express.co.uk

Od sedmdesátých let Měsíc nikdo nenavštívil. Ne snad, že bychom nesvedli se tam dostat, jenže co pak? Nahrabat lopatku prachu z povrchu a zmizet? Trochu drahá záležitost. Avšak tím možnosti Měsíce zdaleka nejsou vyčerpány. Má totiž pár skvělých vlastností, které se na první pohled tak skvělé nezdají. Chybí mu atmosféra a má necelých 17 % naší gravitace. Což z něj dělá výborného kandidáta na základnu pro mise hlouběji do vesmíru.

Vynést totiž cokoliv na oběžnou dráhu ze Země je kvůli gravitaci a atmosféře neúnosně drahé, což celý náš vesmírný program značně brzdí. Naproti tomu vyrobit vše na Měsíci a ze Země pak dovézt jen případnou posádku? Mnohem snazší!

Nejdřív je nutné mít na Měsíci základny schopné vůbec něco vyrobit, což donedávna zůstávalo v říši sci-fi. Pokud ovšem začneme na Měsíc běžně vozit i turisty, (měsíční) ledy by se mohly hnout a vesmírný program dostat nový impuls. Nemluvě o tom, že peníze získané při podobných skopičinách, jako je turistický oblet Měsíce, společnosti jako SpaceX mohou investovat do čím dál odvážnějších projektů.

Autor: Ondřej Rolník

Zdroj: ceskatelevize.cz; spacex.com; express.co.uk

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy