Nedávno bylo oznámeno, že by se do vesmíru kolem roku 2023 měli díky společnosti SpaceX podívat první vesmírní turisté. Japonský miliardář Yusaku Maezawa a až osm dalších umělců prý chtějí při průletu kolem Měsíce získat neobvyklou uměleckou inspiraci. Pro autora tohoto článku je však inspirativní především vyhlídka na to, že se nám tím Měsíc zase o něco přiblíží, naštěstí jen obrazně.
Od sedmdesátých let Měsíc nikdo nenavštívil. Ne snad, že bychom nesvedli se tam dostat, jenže co pak? Nahrabat lopatku prachu z povrchu a zmizet? Trochu drahá záležitost. Avšak tím možnosti Měsíce zdaleka nejsou vyčerpány. Má totiž pár skvělých vlastností, které se na první pohled tak skvělé nezdají. Chybí mu atmosféra a má necelých 17 % naší gravitace. Což z něj dělá výborného kandidáta na základnu pro mise hlouběji do vesmíru.
Vynést totiž cokoliv na oběžnou dráhu ze Země je kvůli gravitaci a atmosféře neúnosně drahé, což celý náš vesmírný program značně brzdí. Naproti tomu vyrobit vše na Měsíci a ze Země pak dovézt jen případnou posádku? Mnohem snazší!
Nejdřív je nutné mít na Měsíci základny schopné vůbec něco vyrobit, což donedávna zůstávalo v říši sci-fi. Pokud ovšem začneme na Měsíc běžně vozit i turisty, (měsíční) ledy by se mohly hnout a vesmírný program dostat nový impuls. Nemluvě o tom, že peníze získané při podobných skopičinách, jako je turistický oblet Měsíce, společnosti jako SpaceX mohou investovat do čím dál odvážnějších projektů.
Autor: Ondřej Rolník
Zdroj: ceskatelevize.cz; spacex.com; express.co.uk