Düsseldorfský pacient jako třetí člověk na světě porazil současně HIV i rakovinu

Třiapadesátiletý muž z Düsseldorfu je celosvětově pátým případem úplného vyléčení HIV. Současně je také třetí osobou, u které na virus zabrala stejná metoda léčby, tedy transplantace kostní dřeně. Takzvaný düsseldorfský pacient se tak stal symbolem naděje, přestože experti z univerzitní kliniky v Düsseldorfu upozorňují, že je tento léčebný proces vysoce rizikový a není možné jej aplikovat na širší populaci nakažených. Zvolený postup je ovšem i tak slibný a reprodukovatelný, protože se nejedná o jediný případ, kdy tato léčba u pacienta s oběma onemocněními zafungovala.

Poté, co se düsseldorfský pacient nakazil v roce 2008 virem HIV, mu byla v roce 2011 diagnostikována také leukémie. O dva roky později proto podstoupil transplantaci kostní dřeně, která se soustředila hlavně na léčbu rakoviny krve. Vyléčení HIV bylo šťastným vedlejším efektem úspěšné léčby rakoviny. Ačkoli byly detaily jeho léčby oznámeny už v roce 2019, vědci ještě nemohli v tuto dobu oficiálně potvrdit, že byl vyléčen.

Nyní v roce 2023 ovšem oznámili, že düsseldorfský pacient je stále zdráv – a to i poté, co přestal před čtyřmi lety užívat léky na HIV. „Skutečně jde o vyléčení, ne jen o dlouhodobé ustoupení příznaků. Jde samozřejmě o symbol naděje, ale stále zbývá mnoho práce, kterou je třeba udělat,“ uvedl infekcionista Björn-Erik Jensen, jeden z autorů studie pojednávající o případu tohoto muže. Po pacientech z Berlína a Londýna, kteří rovněž trpěli rakovinou i HIV, je tak třetí osobou, u níž tento druh léčby zafungoval, a vůbec nejmladší vyléčenou osobou s tímto zákeřným virem .

Jak se běžně léčí HIV

Zatímco v 80. letech minulého století představovala nákaza virem HIV často rozsudek smrti, dnes mají nakažení lidé k dispozici účinnou léčbu. V rámci takzvané antiretrovirové terapie (ART) užívají pacienti obvykle jednu až dvě tablety denně a každé tři měsíce chodí na kontrolu. Díky lékům se pacienti mohou dožít vysokého věku bez toho, aby se jejich zdravotní stav zhoršoval, a rovněž se významně snižuje riziko přenosu. Pokud se ale pacienti neléčí, je HIV i nadále stoprocentně smrtelným onemocněním. Infekce totiž poškozuje – či přímo ničí – některé buňky imunitního systému a infekce pak může vést až k AIDS, tedy k syndromu získaného selhání imunity.

Jak je možné, že nová léčba funguje

V případě muže z Düsseldorfu léčbu zkomplikovalo rozvinutí akutní leukémie. Tato situace ale nakonec umožnila vyléčit obě smrtelná onemocnění. Léčba pomocí transplantace kmenových buněk se totiž zaměřuje na imunitní systém, kde se viry HIV skrývají. „Problém spočívá v tom, že HIV se v našem těle dokáže zahnízdit velmi hluboko. Napadá totiž naše paměťové buňky,“ vysvětluje Jensen a dodává, že právě z toho důvodu je obtížné virus vystopovat.

„Transplantace kostní dřeně, která se vlastně provádí za účelem vyléčení zhoubného onemocnění, jako je leukémie, přirozeně zabíjí velkou část imunitního systému,“ uvádí. Transplantace kostní dřeně tak neničí jen imunitní systém, ale též viry HIV. Ani to ale nemusí vždy stačit a aby bylo možné pacienta vyléčit jak z leukémie, tak i z HIV, je nutné najít dárce se vzácnou genovou mutací.  Díky ní je tělo vůči viru HIV do značné míry imunní. Vir se tak obtížněji dostává do buněk a nemá šanci infikovat nový imunitní systém. Transplantací se přenáší nový imunitní systém s genovou mutací.

Jedná se o milník ve výzkumu HIV

Prvním vyléčeným člověkem s HIV byl Timothy Ray Brown, coby berlínský pacient, jehož případ vědci zveřejnili v roce 2009. O deset let později jej následoval takzvaný londýnský pacient a minulý rok patřili k nejnověji vyléčeným lidem také pacienti z City of Hope a New Yorku. Letos se k nim přidal i muž z Düsseldorfu, jehož léčba pomohla získat velmi důležité poznatky pro další výzkumy. Zvlášť pro léčbu genovou terapií, která představuje naději, že v budoucnu bude možné pacienty s HIV trvale vyléčit i bez transplantace kostní dřeně.

Autor: Tereza Stryková


Věděli jste, že na léku k léčbě rakoviny prostaty se podílela také česká vědkyně? Přečtěte si podrobnosti v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: deutschlandfunk.de, tagesschau.de, zdf.de, abcnews.go, dw.com, ceskatelevize.cz, lekari-bez-hranic.cz
Foto: National Cancer Institute

Příspěvek vytvořen 8

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy