Pomáhá lidem srovnat se se ztrátou blízkých. Vyrábí medvídky z jejich oblečení

Kvůli restrikcím nařízeným v době pandemie, stovky, ne-li tisíce lidí se nemohly rozloučit se svými nejbližšími. Mexičanka Eréndira Guerrerová, které téma násilí a smrti není neznámé, se rozhodla těmto lidem pomoci. Již pár let vlastnoručně vyrábí ve své malé dílničce plyšáky z oblečení zesnulých. Díky tomu se lidé dokážou lépe srovnat se smrtí a medvídek jim připomíná ztraceného blízkého, kterému neměli možnost říct naposledy sbohem.

Eréndira Guerrerová se narodila v jednom z nejnebezpečnějších měst na světě, které leží těsně u americko-mexické hranice. Jedná se o Ciudad Juárez, ve kterém drtivá většina násilí je spojena s drogami (přibližně tři tisíce vražd ročně).

Kvůli restrikcím nařízeným v době pandemie se stovky, možná dokonce tisíce lidí nemohly rozloučit se svými nejbližšími. Mexičanka Eréndira Guerrerová, které téma násilí a smrti není neznámé, se rozhodla těmto lidem pomoct. Již pár let vlastnoručně vyrábí ve své malé dílničce plyšáky z oblečení zesnulých. Díky tomu se lidé dokážou lépe srovnat se smrtí svých blízkých a medvídek jim připomíná zesnulého, kterému neměli možnost říct naposledy sbohem.

„Kvůli covidu-19 visí spousta lidí ve vzduchoprázdnu, protože se nemohla se svým rodinným příslušníkem rozloučit. Potřebují ten kruh uzavřít. A medvídci jim v tom pomáhají,“ říká Guerrerová, která takových medvídků ušila už přes dvě stovky.

Koupě a výroba plyšáka probíhá tak, že příbuzní zesnulého přinesou do dílny Guerrerové jeho oblečení, z kterého se následně ušije medvídek. Cena jednoho výrobku se pohybuje okolo třiceti dolarů, což odpovídá zhruba šest set šedesáti českým korunám.

Jedna ze zákaznic, Araceli Ramírezová, donesla oblíbené tričko svého otce, který před několika měsíci náhle podlehl covidu-19 a nyní si odnáší hotovou zakázku. „Můžu na toho medvěda mluvit, říct mu to, co jsem nestihla a připadá mi, že (otec) je tu pořád se mnou,“ vysvětluje.

Autor: Izabela Waclawková


Být nablízku svým nemocným příbuzným, je v dnešní složité době často téměř nemožné. Američanka Mary Daniel to vyřešila po svém, přijala místo pomocné síly v kuchyni pečovatelského domu, aby mohla každý den vídat svého manžela.


Zdroj a foto: www.magazin.aktualne.cz