Karl Lagerfeld: Návrhář. Ikona. Legenda.

Helena Večerková

Jeden z neuznávanějších módních návrhářů minulého i současného století, Karl Lagerfeld, zemřel 19. února v Paříži. Dožil se 85 let a za svůj život zvládl vybudovat impérium, spolupracovat s věhlasnými značkami jako Chanel nebo Fendi a navrhnout kolekci například pro Madonnu. Díky své kontroverzi a odhodlání dobyl svět. A nejenom ten módní.

Karl Lagerfeld se narodil Elisabeth a Ottovi Lagerfeldtovým v roce 1933, sám o sobě ovšem tvrdil, že se narodil až v roce 1938. V padesátých letech pak emigroval do Paříže se svou matkou, kde později se svým návrhem kabátu vyhrál v soutěži a získal místo u Pierra Balmaina. Po třech letech se přesunul k Jean Patouovi, to jej ale také přestalo bavit, místo toho chtěl vyzkoušet znovu studium. Nakonec však radši dva roky strávil na plážích, kde, jak sám říkal, studoval život. Od roku 1982 začal pracovat jako návrhář značky Chanel, kde zůstal až do své smrti.

Svět zaujal svou kontroverzností a odvahou. Představil nejkratší sukně v Paříži, na přehlídku si místo modelek najal několik striptérek, nikdy neodkládal své pověstné černé sluneční brýle a rukavice… Byl také velkým milovníkem knih, kterých měl přes 300 000 a o každé věděl, kde přesně se nachází. Velkou inspirací byla pro Karla jeho kočka Choupette. Modrooká kočičí paní inspirovala několik jeho módních produktů, například kabelky. Choupette má nejen vlastní účet na Twitteru a Instagramu, ale je dokonce uvedena i v návrhářově závěti. Kočka navíc není nikdy sama, má vlastní personál  a jenom její srst je česána minimálně šestkrát denně.

V neposlední řadě se Karl proslavil i obrovskou změnou svého vzhledu. Nechal si přímo na tělo navrhnout dietu, díky které za třináct měsíců zhubl neuvěřitelných 40 kilo. Důvodem bylo to, že chtěl nosit oblečení od Hedi Slimane – jedná se totiž o střihy předváděné velmi hubenými modely.

„Když jsem byl dítě, zeptal jsem se své matky, co je homosexualita. Odpověděla mi ‚Je to jako barva vlasů. Někdo je blond a někdo tmavovlasý. Není to důvod k odsouzení.‘ Myslím, že měla velmi zdravý a pokrokový pohled na věc.“

Karl byl milován, nenáviděn, opovrhován i obdivován. Ale ať už se k němu lidé budou stavět jakkoliv, jeho odkaz v módě bude žít dál.

Zdroj: Wikipedie, Elle
Kresba: Dorota Nekolová