Dobrý tipy na cesty: Severní Makedonie, perla Balkánu

Pomalu opět začíná to období, kdy možná brouzdáte po internetu a hledáte to nejlepší místo pro letní dovolenou. Na výběr je pochopitelně mnoho exotických destinací na druhé straně planety, klasika u chorvatského moře, nebo jen toulky po české krajině. Pokud ale ani jedno z toho není tak úplně vaším šálkem kávy a uvažujete třeba o úplně novém místě, určitě čtěte dál. Makedonie možná bude to, co hledáte.

Přístav v Ohridu

Severní Makedonie má pouhé dva miliony obyvatel, svou rozlohou by ji šlo přirovnat k Moravě a sousedními zeměmi jsou Albánie, Srbsko, Kosovo, Řecko a Bulharsko. Makedonie nemá moře, ale k nejbližšímu pobřeží v Albánii je to od makedonských hranic jen něco kolem sta kilometrů. A třeba z řecké Soluně jsou to autem čtyři hodiny. Z tohoto popisu vyplývá, že to sice není zrovna přímořské letovisko, ale pokud jste u moře někde v těchto končinách Balkánu a chcete si udělat malý dvoudenní výlet do zajímavé země, máte možnost. A pokud moře vůbec není nutností na vaší letní dovolené, pak by pro vás Makedonie mohla být ještě zajímavější.

Moře sice v Makedonii budete hledat marně, najdete zde ale třetí největší jezero v jižní Evropě. Ohridské jezero leží u stejnojmenného města Ohrid na jihu země. Pohledy na jezero v podhůří hory Baba jsou okouzlující. Přes léto se zde dá koupat, má totiž krásnou průzračnou vodu a po jeho obvodu najdete spoustu pláží. Na břehu leží také chrám Sveti Naum, jedná se o stavbu z desátého století a dostanete se k němu lodí přímo z Ohridu.

Ohrid je sám o sobě velmi zajímavé historické město, které ve středověku bylo významným centrem víry, učení a umění na Balkáně. Údajně zde najdete 365 kostelů, na každý den jeden. A pokud se po tomto starém městě budete procházet, opravdu zjistíte, že je tu kostelík na každém rohu. Ten nejkrásnější je asi kostel sv. Jana Teologa, který stojí na skále nad jezerem. Samoilova pevnost pak nabízí krásné výhledy na jezero a město Ohrid a pod pevností se nachází starý amfiteátr, kde se v létě konají různé hudební a umělecké festivaly. Úzké kamenné uličky působí opravdu zvláštním dojmem a je lehké zapomenout, že jste na Balkáně nebo kudy dojít na váš hotel. Uličky totiž tvoří docela složité bludiště. Ohrid je na dvoudenní toulky opravdu jako stvořený, pokud ale v Makedonii chcete strávit více času, můžete navštívit například její hlavní město.

Hlavním městem je Skopje. A hned na začátek je dobré říct, že asi nelze čekat žádné zázraky. Architektura města je od dob komunismu stále stejná. Jedním ze zajímavých míst je náměstí Makedonie s obří sochou Alexandra Velikého, odkud se po kamenném mostě můžete dostat na staré tržiště. Převážně muslimská menšina zde provozuje různé obchody s jídlem, šperky a oblečením. Pokud už ve Skopji jste, je dobré si na tržiště zajít, je to přinejmenším výborný kulinářský zážitek. Ve městě najdete také malou zoo, olympijský bazén, a pokud opravdu vyhledáváte pohyb, můžete vystoupat na horu Vodno. Na jejím vrcholu se tyčí Kříž tisíciletí, měří 66 metrů, a aby těch šestek nebylo málo, jedná se o šestý nejvyšší kříž na světě. Pokud chcete své nohy ušetřit, můžete se nahoru i dolů svézt lanovkou. A kdybyste si naopak chtěli pořádně naložit, můžete si od kříže dát výšlap až k patnáct kilometrů vzdálenému kaňonu Matka. V takovém případě máte o zábavu na celý den postaráno.

Severní Makedonie má velký skrytý potenciál. Málo turistů, velmi nízké ceny a tradiční balkánská přívětivost – to vše je dobrým základem pro příjemnou dovolenou, nebo jen malý výlet. Určitě se nemusíte bát zde prozkoumávat menší města, nebo se vydat do hor, kterých je tam požehnaně. Asi nejvíc vás zklame často velmi zaneřáděná příroda. To je bohužel další ze symbolů Balkánu. Platí se zde makedonským denárem a jeden denár je asi půl koruny. Cenově je Makedonie často až o polovinu levnější než u nás. Nečekejte ale nikde žádný luxus. Severní Makedonie určitě není typickou letní destinací, nabízí ale překvapivě hezká místa a zvážit návštěvu téhle balkánské zemičky stojí za to.

Autor: Jakub Jílek


Na krátký balkánský výlet můžete vyrazit také do Kosova, o které redaktor Kuba psal již dříve. Článek najdete zde.


Foto: Jakub Jílek