O kapku lepší hokej aneb Když se pomáhá na ledě

Čtvrtý únorový den patří v kalendáři dni boje proti rakovině. Na tuto skutečnost myslela i hokejová komunita, a proto se již počtvrté konala ve spolupráci reklamní agentury BPA sport marketing s organizací Kapka naděje akce s názvem O kapku lepší hokej. Do pomoci se zapojili jak hráči, kluby ze dvou nejvyšších soutěží, národní tým, tak i samotní fanoušci. Symbolem akce se stala oranžová barva a tvář jednoho mladého bojovníka.

Tvář letošního ročníku

Tou se pro letošní ročník stal 17letý obránce Sebastian Weitz. Sebastian začal s hokejem již od raného dětství. Přes Zbraslav, Černošice a Hvězdu Praha se vypracoval až do kádru týmu HC Slavia Praha. Jeho další hokejový rozvoj v mládežnických celcích zastavil v srpnu 2020 soupeř, na kterého se však nebylo možné připravit.

Vše začalo poněkud nenápadně. Po jednom z utkáních se Sebastiánovi vytvořily modřiny a zároveň se cítil unaveně. Zamířil tak s rodiči na testy na koronavirus. Výsledky vyšly negativně, nicméně se brzy přidala horečka. Kvůli nařízené karanténě ale nemohl jít na odběry krve. Rodiče tak pořídili pro Sebastiana CPR test k určení původce infekce. Výsledky z tohoto testu ukázaly velmi vysoké hodnoty, což značilo možný problém. Jasno však bylo až po odborném krevním odběru, po němž následovala hospitalizace v Motolské nemocnici.

Po sérii dalších vyšetření a testů byla mladému hokejistovi a jeho rodičům sdělena definitivní diagnóza: leukémie, což je nádorové onemocnění krvetvorby. Původní délka chemoterapie byla naplánována na šest měsíců, avšak nakonec se protáhla až na rok a půl. Když už se zdálo, že nemoc ustoupila, přišla další rána: leukémie se vrátila. Plány na návrat do školy za kamarády a spolužáky padl a na řadu přišla další chemoterapie a příprava na transplantaci kostní dřeně, kterou později i úspěšně zvládl. Sebastian má podporu rodičů, kamarádů a spoluhráčů ze Slavie, kterým velmi chybí. V těchto časech mu pomáhá zahánět starosti také samotný hokej. Během hospitalizace prožíval úspěch seniorské reprezentace na MS v květnu, kdy získala bronz, a v lednu v průběhu své léčby sledoval také stříbro juniorského týmu České republiky.

Jak a kdo se zapojil?

V projektu figurují všechny týmy z nejvyšší hokejové soutěže Tipsport extraligy, týmy z nižší Chance ligy, vybrané celky Univerzitní ligy a seniorská hokejová reprezentace. Jak již bylo jednou zmíněno, barvou tohoto projektu byla oranžová. Ta se objevila na hokejovém vybavení hráčů, dresech kapitánů jednotlivých týmů, připraveny byly také speciální hokejové puky a nálepky na helmách. Tyto předměty putovaly do následné aukce. Dresy se objevily také v několika zápasech. V případě Tipsport extraligy v zápasech 44. a 45. kola základní části, v případě národního týmu v turnaji Švédské hokejové hry. Pomoci mohli samozřejmě i fanoušci, kteří měli příležitost zakoupit si přímo na stadionech za cenu 40 Kč oranžovou stužku. Přispět mohli lidé také pomocí dárcovské DMS, a to ve tvaru DMS KAPKANADEJE 60, 90, 190 – podle toho, jak moc velkou částku chtěli poslat. S projektem O kapku lepší hokej se dostává do povědomí i dárcovství kostní dřeně, která je právě tak moc potřebná při léčbě leukémie. Případní zájemci o dárcovství se mohou více dozvědět čo přímo registrovar na stránkách darujzivot.cz. Tuto možnost měli lidé také přímo na utkání Univerzitní ligy 7.2., kdy se v pražském Edenu střetla Univerzita Karlova proti Engineers Prague.

Na co se vybíralo?

Léčba leukémie je v Česku na velmi dobré úrovni, na což můžeme být právem hrdí. Ne vše se dá ale jen tak jednoduše pořídit. Vzhledem k neustálému pokroku jsou potřeba i nové technologie. Celý výtěžek z letošního ročníku byl věnován na pořízení přístroje Seahorse XF HS Mini Analyzer. Ten bude v laboratořích sloužit vědcům ke studiu nádorových buněk, a to zejména u dětských pacientů. Měření na tomto přístroji může hodně napomoci ke zjištění závislosti leukemických buněk na jejich metabolických potřebách. Cílem je toto spojení přerušit, odříznout tyto buňky od zdroje živin, aby postupně byly zahubeny. A tohle všechno by měl právě tento přístroj vyřešit.

Autor: Petr Martínek


Hokejové legendy už se jednou do charitativní akce zapojily. Projekt Zápas o duši si vzal za cíl pomoci dětem s psychickými problémy. Více se o tomto projektu můžete dočíst v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: hokej.cz, kapkanadeje.cz

Foto: hokej.cz, kapkanadeje.cz