Dobrý tipy: 10 podcastů, které byste neměli přeslechnout

Stále více populárním se u nás stává takzvaný podcasting. Tvorba audio záznamů, které si na streamovacích platformách můžeme pustit téměř odkudkoli, se stala pro mnohé koníčkem i výdělečnou prací. Jak si ale z nepřeberného množství vybrat ty opravdu zajímavé, abyste odměnili své uši? Přinášíme vám i vašim sluchátkům výběr těch nejposlouchanějších, které za poslední dobu ovládly českou podcastovou scénu.

5:59
Být vždy v obraze se vyplatí. Podcast Lenky Kabrhelové to jen potvrzuje a dodává pravidelnou dávku ranních informací. Pokud byste z názvu náhodou nepoznali, kdy vychází nový díl, tak je to každý všední den za minutu šest. 5:59 přináší zprávy aktuálního dění zasazené do širších souvislostí, a to jak z Česka, tak ze zahraničí. Podcast vychází pod záštitou Seznam zpráv, které podcastů se zpravodajskou tématikou vydávají hned několik. 

Čestmír Strakatý podcast 

Pokud hledáte podcast plný zajímavých rozhovorů s českými osobnostmi, zde je to pravé ořechové. V rozhovorech jsou probírána často seriózní témata, a to do hloubky. Podobně jako předchozí podcast se i Čestmír zajímá o aktuální dění, tudíž mezi hosty posledních dílů můžete najít především letošní prezidentské kandidáty.

 

Insider

Insider patří mezi typ konverzačních podcastů, kde stejně jako u Čestmíra rezonují jména známých osobností, především politiků. Konverzaci s hosty vedou dva zkušení moderátoři Tomáš Jirsa a Michal Půr. Ve svých dílech se nebojí otevřeně říct svůj názor, ať už s hosty souhlasí, nebo se naopak myšlenkově rozcházejí. Sami uvádí, že si rádi zvou hosty, kteří mají především co říct. 

Kavky

Od politiky se přemístíme k filmům a seriálům – podcast Kavky totiž umožňuje nahlédnout pod pokličku samotné České televize. V podcastu z Kavčích hor vás tak čekají zábavné historky z natáčení i seriózní diskuze o chodu samotné televize a přináší posluchačům rozhovory s tvůrci, herci i odborníky na filmovou a seriálovou tvorbu.  

 

Opravdové zločiny: Český True Crime Podcast

Kdo by ještě neznal tento oceňovaný podcast uváděný „zločinožroutkami“ Lucií Bechynkovou a Bárou Krčmovou, měl by to ihned napravit. Jakmile překonáte prvotní strach, bude pro vás spíše překážkou nepustit si další díl. Napínavé krimi příběhy dle skutečných událostí, okořeněné dávkou černého humoru… Nejposlouchanější podcast na platformě Spotify za rok 2022, to jsou Opravdové zločiny, vycházející každý týden. 

České podsvětí

Pokud si chcete přiblížit děj devadesátek a zjistit, jak to tenkrát všechno bylo, doporučuji poslechnout si podcast s názvem České podsvětí. O tenké hraně zákona, Kájínkovi i Jonákovi vám bude vyprávět známý investigativní novinář Josef Klíma spolu se zvídavým youtuberem Adamem Miklicou. Při poslechu se vám bude zdát, že přísedíte rozhovoru dvou známých, a přitom se dozvíte o všech velkých vraždách a kauzách dominujících konci druhého tisíciletí. 

 

Malá

Dále zde máme podcast z trochu jiného soudku, jeho tvůrkyně Bé Hà alias Míša se totiž zaměřuje především na holistický přístup k životu. Otevírá své vzpomínky z dětství, ukazuje, jak žila jako malá Vietnamka v českém prostředí a o všech zkušenostech mluví zcela otevřeně a upřímně. Snaží se přinášet nový pohled na život, přístup k jídlu, způsoby vypořádání se s traumaty (a to nejen z dětství) a také rady na vymanění se z přirozených obav.  

Love is on the air

Palčivá a společností zapovězená témata rozebírají ve svém podcastu Nikita a Zach. O otázkách lásky, partnerského či přátelského trápení nebo sexu se snaží otevřeně promlouvat, a ukázat tak na různá řešení daných problémů. K sobě si pravidelně zvou hosty, kteří se nebojí necenzurovaně mluvit o svém životě a přibližují posluchačům vše, co by jiní považovali za tabu.  

 

The Buca Talks

Tento podcast je původem ze Slovenska. Uvádí ho Martina Buckova alias Buca a ve svých dílech nazvaných Nedeľná Omša se snaží svým posluchačům ukázat „reálno“. Sama prožívá nelehký životní boj, jelikož její manžel trpí závažnou nemocí ALS. I tak se snaží skrze svůj podcast motivovat lidi ke sportu, pomáhat v seberozvoji a zabředává i do témat partnerství. Nejen sama, ale i s hosty rozebírá různé životní situace a také přibližuje život s onemocněním ALS.  

Stopař

A nakonec něco pro odlehčení. Podcastový seriál Stopař je unikátní výtvor ze studia Radia Wave. Jeho jedinečnost tkví v tom, že svůj příběh pokaždé začíná stejně. Vždycky je stopařem David Novotný a dle námi zvoleného žánru se dále odvíjí také příběh celé epizody. Vybrat si tak můžeme například muzikál, detektivku, akční drama nebo i pohádku.

Už víte, čím dnes potěšíte své uši?

Autor: Veronika Turková 


V naší redakci podcasty frčí ve velkém. Podívejte se na některá doporučení našich redaktorů i z minulých let.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: podcasty.seznam.cz, insiderpodcast.cz, mujrozhlas.cz, ceskepodcasty.cz
Foto: podcasty.seznam.cz, insiderpodcast.cz, ceskepodcasty.cz, malabybeha.com, talk.youradio.cz