Poslouchám podcasty. A co ty? #2

minulém díle této série jsme vám přinesli tipy na podcasty, které byste si neměli nechat ujít, a to zejména z oblasti zpravodajství, vzdělávání, ale i relaxace. Dnes si ukážeme, že i vyprávění kriminálních příběhů se dá zpracovat kvalitně a zajímavě. Pokud máte zvídavou povahu a nebojíte se ponořit se do tajů zločinu, budou tyto krimi podcasty to pravé pro vás. Jedná se navíc převážně o české příběhy, a tak se i dozvíte něco ze své domoviny.

1. Opravdové zločiny

Tento podcast zažil v poslední době velký boom a drží se na předních příčkách kategorií Top shows. Moderátorky Lucie Bechynková a Barbora Krčmová ve svém podcastu přináší příběhy zejména ze zahraničí, ale nepohrdnou ani českým zločinem. „Zločinožroutky“, jak si Lucie a Bára s fanoušky říkají, dvakrát týdně během přibližně 45 minut vypráví dva kriminální příběhy a objeví se i speciály s příběhy od fanoušků. Moderátorky umí do vyprávění vnést i humorné poznámky a odlehčit jej, což ho činí pohodovějším. A pokud si rádi krátíte volnou chvíli u videí, díly Opravdových zločinů jsou i na youtube.

2. Kriminálka

Příjemný hlas Miroslava Vaňury vás provede nejzajímavějšími krimi případy z Česka. Vyšlo sice jen osm dílů, kromě vyprávění samotných příběhů se v nich ale objevují i svědectví vyšetřovatelů nebo soudců. Využity jsou například i záznamy z policejních rekonstrukcí, což posluchače dokáže vtrhnout do děje o to více.

3. Matematika zločinu

Reportérka Magdalena Sodomková se spolu s dokumentaristkou Brit Jensen vydává po stopách případu z roku 2009. V pěti dílech sledují případ Tomáše Tomana, který měl před pražským klubem ubít jiného muže k smrti. To vyšlo z posudku uznávaného soudního znalce, který si říká „Matematik zločinu“. Odsouzený však tvrdí, že je nevinný a došlo k justičnímu omylu. Autorky se tak zabývají i tím, jak v Česku vlastně funguje určování spravedlnosti. Podcast byl v loňském roce zpracován i do knižní podoby.

4. Pohřešovaná

Tato detektivní dokumentární osmidílná série pojednává o zmizení čtrnáctileté Ivany Koškové v roce 1997. Ani po více než dvou desítkách let není jasné, co se s dívkou stalo. Případ se rozhodl znovu otevřít dokumentarista Petr Hátle, který vyzpovídá Ivaniny rodiče, kamarády nebo vyšetřovatele případu. Podcast je kvalitně zpracovaný, originální a působivý natolik, že ve vás zanechá spoustu otázek.

5. Historie českého zločinu

Pokud si budete chtít poslechnout trochu jiný formát podcastu než pouhé vyprávění, doporučuji tuto „dokumentární rozhlasovou hru“. Právě tak by se dala popsat Historie českého zločinu od Českého rozhlasu. V dílech se objevují pasáže, kdy o samotných činech vypráví policejní vyšetřovatelé, ty jsou ale proloženy hereckými výstupy a jedná se tak o jiné, zajímavé pojetí. I tento projekt si můžete vychutnat v knižní podobě, v ní je však jen patnáct příběhů, podcast má přes padesát půlhodinových epizod.

6. České podsvětí

Jeden z nejlépe hodnocených krimi podcastů pochází z dílny Seznam Zpráv. Youtuber Adam Miklica zpovídá investigativního novináře Josefa Klímu o případech zločinu devadesátých let. Sami uslyšíte, že tehdejší doba byla opravdu divoká. Podcast má celkem deset dílů a je velmi dobře zpracovaný, vyprávění prolínají svědecké výpovědi nebo dobové záznamy.

7. Vražedné psyché

Jste-li příznivci i krvavějších zločinů a váš žaludek zvládne kdeco, neměli byste tuto sérii minout. Tvůrce podcastu Richard Mažonas představuje příběhy z opravdu temné stránky a zaměřuje se zejména na psychologii sériových vrahů. Případy navíc komentuje Richardův dědeček, který se mnoha z nich účastnil jako soudní znalec z oblasti psychiatrie. Poslechnout si můžete prozatím sedmnáct dílů.

Autor: Tereza Vaňková

Foto: Instagram Opravdové zločiny, audiolibrix.cz, matematikazlocinu.cz, seznamzpravy.cz

Příspěvek vytvořen 52

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy