V Česku se pořádají autokoncerty a švýcarský Montreux Jazz Festival letos nabízí několik koncertů online

Magdaléna Kramperová

Letošní 53. ročník hudebního festivalu Montreux Jazz byl stejně jako všechny hromadné akce zrušen. Organizátoři se však rozhodli potěšit fanoušky navzdory všem opatřením proti koronaviru. České kapely pořádají autokoncerty a vznikl dokonce i drive-in festival Art Parking.

„Během této přestávky vám chceme přinést malé kouzlo přímo do vašich domovů,“ vzkazují fanouškům organizátoři akce Montreux Jazz Festival. Zveřejnili na svém webu padesát nejlepších koncertů, jako jsou například Johnny Cash, Nina Simone, Deep Purple, Carlos Santana, Wu-Tang Clan nebo Ray Charles.

Festival jako takový se uskuteční 2. až 17. června 2021 a na seznamu interpretů bude například Lionel Richie, Brittany Howard, Lenny Kravitz nebo Black Pumas. Pořadatelé pevně doufají, že se jim podaří všechny interprety pozvat na druhé datum v příštím roce, avšak jistotu v tomto ohledu nemá nikdo.

V České republice interpreti neotálejí a neustále vymýšlí možnosti, jak vystoupit před lidmi v mezích vládních opatření. Například popová kapela Mirai vystoupí již 15. května v areálu ostravské technické památky Dolní oblast Vítkovice. Je to areál, kde se každoročně koná i festival Colours of Ostrava, a kapela Mirai pozvala své fanoušky na živý koncert, na který je zapotřebí přijet autem. Podle členů kapely půjde zatím o největší autokoncert v Česku. Koncert bude trvat 90 minut, vjezd každého auta bude stát 200 korun a účast každého návštěvníka rovněž 200 korun. Kapela uvedla, že jsou to levnější ceny než na běžných koncertech, a také, že kapacita bude omezena, aby byly dodrženy hygienické podmínky.

V pátek 24. dubna začal v holešovické Pražské tržnici drive-in festival Art Parking, který se snaží pobavit diváky živým uměním a umělcům zajistit alespoň nějaký příjem. Vstupenky i občerstvení je možné zakoupit výhradně online, nebo přes SMS. Mezi vystupujícími byli například Bratři v tricku, Monika Načeva, Ester Kočičková či Vypsaná fiXa. Na drive-in koncertu Vypsané fiXy nemohli fanoušci tančit a jásat jako na běžném festivalu, proto nahrazovali potlesk blikáním dálkových světel a troubením klaksonů, mávali z oken nebo bubnovali na karoserii.

Na festivalu Art Parking nechybí ani film a divadlo. Minulou neděli zde vystoupilo Divadlo pod Palmovkou a v následujících dnech bude možné v Pražské tržnici zhlédnout filmy V síti, Po přečtení spalte či Zelená kniha. Pro milovníky vážné hudby zde vystoupí v neděli 10. května Pavel Šporcl.

Foto: thejakartapost.com, trtworld.com