Češi, strážci zlatého hattricku

Petra Čiklová

Jedno z nejúspěšnějších období zažívali čeští hokejisté v letech 1999 až 2001, kdy se jim podařilo třikrát za sebou získat zlaté medaile na světovém šampionátu v ledním hokeji. O zisk zlatého hattricku usilovaly týmy Kanady a Ruska, v obou případech jim ale Češi zabránili, a díky tomu jsou stále považováni za „strážce zlatého hattricku“. K tomuto označení jim dopomohlo Švédsko a Finsko, kteří taktéž utnuli vítěznou sérii, ale na rozdíl od Česka pouze jednou. V novodobé historii hokeje se žádnému z jiných týmů nepodařilo vyhrát tři šampionáty po sobě.

Za začátek zlaté éry českého hokeje se dá považovat už rok 1996, kdy čeští hokejisté vyhráli Mistrovství světa v ledním hokeji ve Vídni. Posléze nejcennější zisk zlatých medailí na olympiádě v Naganu v roce 1998. Ovšem za velkou jedinečnost lze považovat zlatý hattrick, kdy se českému týmu podařilo dosáhnout na nejcennější kov tři roky po sobě.

Český zlatý hattrick

Od zavedení systému čtvrtfinále se nikomu jinému nepodařilo získat pomyslný zlatý hattrick. V roce 1999 Česká republika započala svou cestu k této jedinečnosti.

Třiašedesáté mistrovství světa v ledním hokeji se konalo ve dnech 1. až 16. května 1999 v Norsku ve městech Lillehammer, Hamar a Oslo. Česká republika tehdy vyhrála základní skupinu. Porazila Rakousko, Japonsko i Spojené státy. Ve čtvrtfinále Češi sice podlehli Rusku 1:6, ale podařilo se jim porazit Slovensko 8:2 a Švédsko 2:0. Tímto si zajistili účast ve finále proti Finsku. Finále se tehdy hrálo na dva zápasy. Česká reprezentace porazilo Finsko v prodloužení druhého zápasu a mohla se tak po třech letech radovat ze zisku zlatých medailí. Český tým vedl zkušený a uznávaný trenér Ivan Hlinka.

V novém miléniu, v roce 2000, se ve dnech 29. dubna až 14. května konalo Mistrovství světa v ledním hokeji v ruském Petrohradu. Čeští hokejisté stejně jako předešlý rok vyhráli základní skupinu, ve které porazili Norsko, Kanadu a Japonsko. V osmifinále přešli přes Itálii a Slovensko, Finům ale podlehli 4:6. Čtvrtfinálem propluli bez větších potíží, když nad Lotyšskem zvítězili 3:1. I semifinále přineslo Česku štěstí, zdolalo v něm Kanadu 2:1. Samotné finále nabídlo velkolepé Česko–Slovenské derby. Češi zvítězili v poměru 5:3 a obhájili tak titul mistrů světa z Norska.

Rok 2001 byl pro český hokejový národ vysněný. Pětašedesáté mistrovství světa v ledním hokeji se konalo ve dnech 28. dubna až 13. května v Německu v Norimberku, Hannoveru a Kolíně nad Rýnem. I v tomto roce se Česku podařilo vyhrát základní skupinu. V osmifinálové skupině porazili Rusko, Itálii a Kanadu. Se skórem 2:0 slavili Češi výhru nad Slovenskem ve čtvrtfinále. Přešli také přes semifinále, kde přehráli Švédsko 3:2. Ve finále Česko po vítězné brance Davida Moravce na 3:2 v prodloužení zdolalo výběr Finska a slavilo tak zlatý hattrick.

Útok na zisk zlatého hattricku

Jediným držitelem zlatého hattricku v novém miléniu je stále Česká hokejová reprezentace, přesto se o jeho zisk některé týmy pokusily.

Kanada

V roce 2003 zdolala Kanada v prodloužení Švédsko a získala první medaili po šesti letech. Následující rok Kanada opět ve finále porazila Švédsko. V roce 2005 však favorizovaný výběr Kanady nedokázal ve finále proti Česku vstřelit ani branku a prohrál tak 0:3. Česku se poprvé podařilo odvrátit hrozbu a udržet český zlatý hattrick.

Rusko

Rok 2008 odstartoval dominanci Ruska. Díky dvěma gólům Iljy Kovalčuka porazilo ve finále domácí Kanadu v prodloužení. O rok později Rusko ve vyrovnaném zápase opět zdolalo Kanadu, tentokrát 2:1. Mistrovství světa v roce 2010 už ruskou dominanci nepotvrdilo. Ruští hokejisté ve finále proti Česku inkasovali branku už po 20 vteřinách a prohráli 1:2. Čechům se tak podařilo odvrátit i druhý útok na zlatý hattrick.

Kanada podruhé

V roce 2015 završila Kanada svoji dominanci v turnaji vítězstvím 6:1 ve finále nad Ruskem. Následující rok Kanada udržela ve finále proti Finsku čisté konto a obhájila tak zlato. Ani v roce 2017 Kanada na zlatý hattrick nedosáhla. Prohrála ve finále na nájezdy proti Švédsku.

Švédsko

V napínavém finále v roce 2017 se Švédsko radovalo z vítězství nad Kanadou po samostatných nájezdech. I nadcházející rok Švédové obhájili zlato a útočili na zlatý hattrick. V roce 2019 švédskou nadvládu ukončili Finové. Češi si tímto uchránili jedno z nejcennějších prvenství, a proto i nadále zůstávají strážci zlatého hattricku.

Foto: irozhlas.cz; lidovky.cz; gamesites.cz