Podle knihy Kathryn Stockett, rodačky z Jacksonu v Mississipi, vznikl pod taktovkou jejího kamaráda z dětství Tatea Taylora úspěšný film. Do města, ve kterém tvůrci vyrostli, je také oscarový snímek Černobílý svět (The Help) z roku 2011 zasazen. Přeneste se se mnou do Ameriky 50. let a dozvíte se o oceněném filmu víc.
„Děti by neměly mít vlastní děti.“
Když do Jacksonu 50. let po studiích přijíždí Skeeter (Emma Stone), uchází se o práci v místních novinách s touhou po úspěšné žurnalistické kariéře. Už tím vzbuzuje rozruch, protože na rozdíl od svých kamarádek netouží po brzkých vdavkách a dětech. Zatím také netuší, že v Jacksonu na ni čeká materiál pro budoucí knihu.
Po setkání s vdanými kamarádkami se seznamuje se služkou Aibileen (Viola Davis), která se u jedné z žen stará o domácnost a dítě. Chování paniček ke služkám rezonuje v porovnání s chováním Skeeter a debata o jejich právech jí vnukne nápad napsat knihu o životě černošského služebnictva v domech bílých. Společně s Aibileen začne příběhy sepisovat a shánět další služebné. To ale není jednoduchý úkol, protože se každý bojí o svou práci. Jako první se přidává přímočará Minny, kterou její paní Hilly (Bryce Dallas Howard) vyhodila kvůli vzdoru a nyní pracuje u osamělé Celie Footové (Jessica Chastain). Zatímco Skeeter v tajnosti sepisuje knihu, ve městě se chystá schválení iniciativy za domácí hygienu, pod kterou Hilly schovala snahu o oddělené toalety v domácnostech.
„Ale když začala mluvit Minny o bílých dámách, zabralo to celou noc.“
Snímek je chvílemi vtipný, umí ale také chytit za srdce. Kromě hlavní dějové linky může divák sledovat také osud Celie Footové, která sice s manželem žije v rodinné usedlosti, vnitřně ji ale trápí osamělost, protože kvůli své výstřednosti nespadá do škatulek jacksonských paniček, a tak nemá kamarádky. Až příchod služebné Minny zlepší její psychický stav. Přes svou výstřednost je ale jednou z mála žen ve městě, která má s manželem skutečně láskyplný vztah a služebnou bere spíše jako svou kamarádku, než aby se k ní chovala povýšeně. Osobně mě zaujal také moment, kdy Minny (Octavia Spencer) dává své dceři před nástupem do první práce užitečné tipy, jak se u bělochů chovat.
Film bych doporučila každému, koho zajímá téma černošského obyvatelstva v 50. letech minulého století. Pokud vás navíc zajímá sociální nerovnost a otázka postavení žen v tehdejší společnosti, je tento snímek právě pro vás. Film zároveň doporučuji vám všem, kteří máte rádi šťastné konce. Ten Černobílý svět sice úplně nenabízí, ale dává naději v lepší zítřky. To ostatně můžete posoudit sami.
Za snímek Tatea Taylora získala Octavia Spencer ocenění Oscar, Zlatý glóbus i cenu BAFTA v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Na Oscarech byl přitom snímek nominován ve čtyřech kategoriích.
Autor: Lýdie Hájovská
Pokud vás láká spíš romantické drama rozvádějících se manželů, přečtěte si o filmu Manželská historie se Scarlett Johansson a Adamem Driverem, o kterém jsme psali v prvním díle. Jestliže máte ale chuť na českou komedii, doporučujeme snímek Poslední aristokratka.
Foto: imdb.com