Den matek, Dia de la Madre, Muttertag. Dnes slaví maminky po celém světě

Prvního i osmého května jsme oslavili velice důležité svátky. Těmi však květen zdaleka nekončí. Na dnešek totiž připadá další významný den, na který by neměl zapomenout nikdo, kdo miluje svoji maminku a chce jí to dát patřičně najevo. Každou maminku jistě potěší kytička, přáníčko nebo nějaká ta sladkost. Jak se však slaví Den matek v jiných zemích, už tak v povědomí není.

Je třeba připomenout, že v některých zemích se Den matek slaví jiný den, než je všeobecně známý 10. květen. Třeba až 31. května tento svátek slaví v Dominikánské republice, na Haiti nebo ve Švédsku. Bosna a Hercegovina, Makedonie nebo Albánie zase slaví Den matek 8. března. V Panamě ve Střední Americe je to dokonce až 8. prosince. Chci zde proto vyzdvihnout hlavně zajímavé zvyky, které dané země na Den matek dodržují, ať už na jaře, v létě nebo v zimě.

Mexiko

První oficiální oslava Dne matek v Mexiku se konala 10. května 1922. Postupně se tento den začal slavit v náboženském duchu, kdy byly na počest matek zobrazovány obrazy Madony a dítěte. Maminky dostávají květiny, přání a sladkosti. Děti často také zpívají písničku Las Mañanitas, kterou dávají svým mámám najevo, jak je mají rády. Matky pohřešovaných dětí v předešlých letech v tento den protestovaly a vyzývaly vládu, aby jim pomohla najít jejich děti. I když Den matek v Mexiku nepovažují za státní svátek, některé podniky se zavírají brzy odpoledne, aby tak zaměstnanci mohli strávit den se svými matkami.

Rumunsko

V Rumunsku tento svátek připadá na první květnovou neděli. Dříve však bylo stanoveno datum na 8. března, což je v Rumunsku Den žen. Vláda však přijala nový zákon a Den matek i Den otců je oslavován v květnu, týden po sobě. Stále se však najdou takoví, kteří tento den i nadále slaví v březnu. Některé rodiny pro své maminky mimo dárky připravují i speciální jídlo jako je například Ciorba, což je tradiční nakyslá polévka z masa, zelí, drštěk, brambor, klobás a fazolí.

Španělsko

Ve Španělsku se stejně jako v Rumunsku slaví Den matek první květnovou neděli. Maminky preferují vlastnoručně vyráběné dárky z lásky. Rodiny často v tento den vyrážejí na speciální slavnostní jídlo do restaurací, nebo naopak zůstávají doma a slaví den tradičními domácími pokrmy. Běžným obdarováním matek je například i poukaz do lázní – ať už veřejných nebo domácích od dětí.

Francie

Počátky oslav ve Francii se datují od Napoleonovy éry. Sám Napoleon se rozhodl založit zvláštní den věnovaný matkám velkých rodin. Den matek tak připadá na 7. června a rodiny opět vyrážejí na večeře do restaurací, avšak velice oblíbené jsou i večeře doma. Oblíbeným pokrmem je krémová řeřichová polévka nebo mořské plody. Častým dárkem pro maminky jsou ručně psané básně. Rodičům, kteří vychovali několik dětí, nebo jejichž manželé byli zabiti, je starostou v tento den tradičně udělena speciální medaile takzvaná Médaille de la Famille. Matky mohou získat zlatou medaili, pokud mají více než osm dětí, stříbrnou medaili, pokud mají šest nebo sedm dětí, a bronzovou medaili, pokud mají čtyři nebo pět dětí.

Polsko

26. května, kdy se v Polsku tento svátek slaví, maminky ke všem dárkům a kytkám taktéž dostávají od dětí takzvané laurki, což jsou ručně vyrobená přáníčka zdobená květinami s přiloženými vzkazy. Tátové dětem pomáhají s nákupem květin nebo jiných dárků, které pak děti společně s přáníčkem maminkám předávají. Některé školy v tento den dokonce pořádají speciální akce na oslavu maminek, které zahrnují recitování básní, taneční vystoupení a hry.

Autor: Aneta Luksová

Zdroj: timeanddate.com

Foto: investorplace.com, istockphoto.com, consent.yahoo.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy