Stůl z vánočního stromu Aukro vydražilo za 55 tisíc

Hana Řeháková

Jak dobře a výdělečně zpracovat dřevo, na které se chodilo celý prosinec dívat tisíce turistů? Společnost Wood & Resin se rozhodla vydražit designový stůl ze staroměstského vánočního stromu, který vyrobí podle přestav zákazníka.

Zdroj: aukro.cz

O víkendu probíhala na portálu Aukro.cz aukce o ručně vyrobený designový stůl od firmy Wood & Resin z Brna. K oslavám 100 let výročí republiky se firma rozhodla, že takto krásně zušlechtí dřevo z kmene staroměstského vánočního stromu. Tento rok honosil pražské vánoční trhy smrk z obce Rynoltice na Liberecku, který byl starý 61 let a měřil přes 22 metrů.

Od pátku do neděle přihazovalo na Aukru 20 lidí. V 18:20 v neděli byla aukce ukončena a šťastný nový majitel si pořídil jedinečný výrobek za 55 200 korun. Majitel dostane na výběr z několika možných designových návrhů a dvou velikostí. Stůl mu bude přizpůsoben i barvou a těšit se na něj bude moci v září 2019. Kromě úžasného stolu dostane majitel také pozvánku na slavnostní výsadbu nových stromků, která se bude konat v září a bude financována minimálně polovinou vydražené částky. Majitel tak bude mít originální památku na celý život, a navíc pomůže jít brněnské společnosti příkladem, jak ekologicky zpracovávat naše dřevo.

Ještě stále bohužel ztrácí vánoční stromky po Vánocích využití. Největší množství z nich skončí na skládce, kde už nejsou nijak druhotně spotřebovány. Ale i tak se začíná recyklační trend rozrůstat a mnoho rodin si pořizuje stromky v květináčích, které po svátcích zase zasadí na zahradu, nebo do lesa. Některé rodiny zase stromky rozřežou a použijí na zátop. Jiné je darují do zoo, kde slouží jako hračky a potom také jako potrava pro slony. Je totiž smutné vidět jak něco, co dělalo o Vánocích radost a zdobilo většinu obývacích pokojů, končí pohozené na chodníku, kde už jen čeká na popelářské auto.

Jak jinak lze zachránit kousek lesa? Odpovědí je Green revolution.