Dobrý tipy na filmy: Co byste měli alespoň jednou za život určitě vidět

Gabriela Kokešová

Když už nemůžeme do kina, musíme si kino zkrátka udělat sami doma. Ale existuje vůbec nějaký univerzální seznam filmových snímků, které nás formují a dávají nám do života určité rady a potřebná moudra? Za mě takový inspirativní seznam existuje určitě, akorát pro každého člověka zvlášť.

Při psaní tohoto článku jsem sama zjistila, že co se týče kinematografie, mám obrovské mezery. Spoustu těch nejlepších snímků jsem zatím neviděla, takže ano, trochu se stydím. Na druhou stranu jsou ale klasiky, které jsem viděla snad stokrát a nikdy mě neomrzí – třeba český poklad Pelíšky. Je maličko úsměvné, že holka, co neviděla polovinu oceněných filmů, bude radit ostatním, na jaké filmy by se měli podívat, ale co už. Když už má každý svůj jedinečný seznam, vybrala jsem i já několik filmů, které ve mně na rozdíl od jiných dokázaly vyvolat silné emoce a zanechaly tak určitou stopu.

Vykoupení z věznice Shawshank 

Nejlépe oceněný film na ČSFD. Přesně ten film, na který by se měl každý podívat. Ale nebojte, pokud jste ho ještě neviděli, není se za co stydět, taky jsem ho před týdnem viděla poprvé. Je to příběh, který vás na konci rozpláče, ať už chcete, nebo ne. Zpracování i herecké výkony bez jediné výtky. Neomylný a skvělý Morgan Freeman v hlavní roli a po jeho boku Tim Robbins jako nejvíce sympatická postava, kterou jsem kdy ve filmu viděla. Vykoupení z věznice Shawshank je film o trpělivosti a uvědomění si vlastního místa a smyslu života, je to film o silné vůli a o důležitosti přátelství. A zároveň i o spravedlnosti a nespravedlnosti, bolesti a smutku nad vlastním osudem. Ale víc než co jiného, je to film o tom, že je vždy možné začít znovu a lépe. 

Forrest Gump 

Asi můj nejoblíbenější film na světě. Příběh Forresta už několik let pyšně stojí na druhém místě žebříčku ČSFD s nejlépe hodnocenými filmy. A není divu. Tom Hanks je právem jeden z nejlepších herců světové scény. Způsob, jakým pracuje s každou svou postavou, dosahuje téměř dokonalosti. Samotný příběh Forresta je navíc dojemný a krásný, a proto patří k těm snímkům, na které nejde ničím lákat. Zkrátka je to skvělý film a jediné, co můžu říct, je, že ho musíte vidět! 

Nedotknutelní 

Jedna francouzská klasika. O tom, že barva pleti neurčuje, jaký jste člověk. O tom, že přátelství často vznikají za zvláštních situací. O tom, že nic není nemožné. Omar Sy je vtipný sám o sobě a jeho postava stejně tak. Společně proto umí vykouzlit francouzský humor, který vás rozesměje, i když se smích tak nějak v dané situaci nehodí. Právě schopnost odlehčit určité situace ale smutnému příběhu dodává jiný smysl. Především ten, že nic není tak hrozné, jak se na první pohled může zdát.

Amélie z Montmartru 

Další klasická francouzská klasika. Film tak trochu o naivitě, ale zároveň i o jejím kouzlu. Jako mnoho snímků, je i tento příběhem o lásce a o tom, že když k někomu patříte, vaše cesty se nakonec střetnou. A opět nemůžu říct nic jiného, než že pokud to neuvidíte, děláte chybu. Amélie z Montmartru je komedie, která ukazuje, že život je o něčem větším než o dělání pořád stejných věcí dokola. A že každý by si měl najít to svoje dobrodružství. 

Ranhojič 

Ranhojič je pro mě osobně velmi zajímavým snímkem, který se vrací zpět do historie. Přesněji do středověké Evropy, i když se větší část příběhu odehrává v Persii. Ve zkratce film zobrazuje cestu mladého Roba Colea k tomu, aby se stal léčitelem. Rob má velmi vzácnou schopnost, dokáže totiž vycítit, když má někdo zemřít. I proto se z anglické vesnice vydává právě do Persie, aby nastoupil do školy známého učence Aviceny, kterého zde ztvárnil Ben Kingsley. Snímek je doslova naplněný ambicemi a cílevědomostí mladého a nadějného Roba, který při cestě za svým snem musí překonat mnoho překážek. 

Pokání 

Válečný film s Keirou Knightley v hlavní roli, kde opět září – může být ještě něco lepšího? Příběh jedné nezralé mladé ženy, plný lásky i války, protože jedno křivé a lživé obvinění může navždy změnit lidské životy. Příběh, který je romantický, vášnivý a samozřejmě napínavý. A ačkoli si filmového partnera zahrál oceňovaný James McAvoy, myslím, že už jen Keira Knightley je důvod sám o sobě, proč se na tento snímek podívat. 

Spotlight 

A pro změnu jedna novinářská klasika. Film zejména pro ty, co dvakrát nemusí církev, ale také pro všechny, kteří se zajímají o investigativní žurnalistiku. Snímek reflektuje skutečný případ, kdy reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili skandál zneužívání nezletilých představiteli místní diecéze. Příběh o případu, který otřásl celou katolickou církví, nabízí věrné zobrazení toho, jak vlastně funguje investigativní žurnalistika. 

Závěrem 

Samozřejmě jsem našla i spoustu dalších filmů, které bych chtěla vypíchnout a doporučit, i když už na ně nezbývá tolik místa. Pokud jde o komedie, mezi moje top patří 21 a 22 Jump Street a Millerovi na tripu. Dokument, který by měl podle mě opravdu každý vidět,  je pak stále hodně diskutovaný snímek V síti, skvěle odvedená práce Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Co se týče hororů, vřele doporučuji sérii The Conjuring, v češtině známé jako V zajetí démonů. Do této série spadá i několikadílná Annabelle a Sestra. Mezi další skvělé filmy pak patří Zelená kniha, Bohemian Rhapsody nebo Marriage story. A romatika? Rozhodně Legenda o vášni, Titanic, Láska nebeská, Milý Johne nebo Lásky čas. Z dramat, které je žánrově mému srdci nejbližší, můžu doporučit Charlieho malá tajemství, Berlin Syndrome nebo třeba Trainspotting. A pak samozřejmě jednu naprostou klasiku, kterou milujeme my všichni, co věříme na kouzla – Harry Potter. 

Co dodat. Sepsat seznam filmů, které bychom měli všichni vidět, je nesmírně obtížné. Každému sedí jiné příběhy i odlišné žánry a jednotný seznam tak nikdy nebude dost dobrý pro každého. Proto si myslím, že nejdůležitější je, aby se snímky líbily nám samotným – někdy zkrátka nevadí, když film nemá na ČSFD přes 80 %, ale třeba jen 50 %. Stejně tak nevadí, pokud si k vínu s kamarády pustíme třeba Poslední výkřik, nejhorší český snímek všech dob. Protože nakonec… proč zkrátka ne, že?

Nebojte se objevovat. Naše redakce pro vás sbírá dobrý tipy na všechno – od knížek a hudby přes filmy i seriály až po kulturní zážitkydaleké cesty.

Foto: pixabay.cz, foreverstrongtogether.blog.cz, ahaonline.cz, dokina.tiscali.cz