Léto je ideální čas na to, abychom sáhli po nějaké dobré knížce. U čtení se tělo i mysl uvolní a my zapomeneme na stresy a chmury každodenního života. Jestli ještě pořád nevíte, do jaké knihy se toto léto začíst, nechte si poradit od členů naší redakce.
Pan Kaplan má stále třídu rád – Leo Rosten
Pan Kaplan, který se právě přistěhoval ze střední Evropy do New Yorku, se potýká společně se svými dalšími spolužáky středního věku ve večerní jazykové škole s nástrahami angličtiny. Humorné dílo ukazuje pilné studenty, kteří to s anglickým jazykem myslí vážně, o to víc vtipně se jejich snaha jeví při komolení jazyka. Antonínu Přidalovi, který knihu přeložil do českého jazyka, se povedlo v knize zachovat její humor a ukázat tak nejen mistrovské překladatelské dílo ale i úžasnou hru se slovy. Při čtení této knihy se velmi pravděpodobně od srdce zasmějete, zejména pokud máte rádi jazyk a školní prostředí.
Nejlepší víkend – Patrik Hartl
Knížka Nejlepší víkend od Patrika Hartla (mj. autor knihy Malý pražský erotikon) odehrávající se převážně v Praze, zachycuje jeden rok v životě šesti postav a jejich rodin. Setkáváme se zde se samotářskou Dášou, často nespokojenou Andreou a jejím manželem Jirkou, rozlítaným Bertem a rozpadajícím se manželstvím Markéty a Pavla. Každá kapitola je psaná z pohledu jedné z postav, jejichž osudy se vzájemně proplétají. Nikdo z šestice není nijak zvlášť výjimečný, jsou to lidé jako my, s každodenními starostmi, obavami, láskami a sny a všichni se snaží nějakým způsobem změnit svůj život. Povede se jim to?
Ačkoliv má kniha okolo 470 stran, čte se poměrně snadno. Doporučila bych ji spíše ženám jako letní oddechovku k vodě nebo na chatu.
Muffin a čaj; Koláčky a spiklenci – Theo Addair
Máte-li chuť přečíst si něco tak trochu pohádkového, nebojte se sáhnout po knihách Thea Addaira. Jeho dva doposud vydané literární počiny Muffin a čaj a Koláčky a spiklenci vypráví příběh dvou chlapců, které dohromady svede studium na stejném gymnáziu. Introvertního Daniela a energií přetékajícího Kita ovšem nečeká snadné seznámení. Četba ve vás vyvolá spoustu emocí (od naprosté blaženosti až po nezkrotnou touhu vstoupit do děje a oběma chlapcům pomoci) a zajisté uspokojí každou romantickou duši. Navíc se jedná o původní české zpracování LGBT tematiky.
Série Aristokratka – Evžen Boček
K oddechovému letnímu čtení na sto procent patří i humor. Série Evžena Bočka o životě na zámku Kostka vyprávěná z pohledu mladé aristokratky Marie Kostkové vám zajistí nutnou dávku zábavy. Ve čtyřech doposud vydaných knihách (Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka) se čtenář ponoří do každodenního života na fiktivním českém zámku. Aby vše neprobíhalo tak hladce, každá z postav má tak trochu svou úchylku – ať už se jedná o hraběnku Kostkovou a její posedlost princeznou Dianou nebo o hypochondrického zahradníka. Nudit se opravdu nebudete.
Skleněný pokoj – Simon Mawer
Obsáhlý román Skleněný pokoj od britského spisovatele Simona Mawera je skvělým odpočinkovým čtením na léto. Vtáhne vás do romantického příběhu majitelů vily Tugendhat. Zároveň barvitě popisuje, jak tento architektonický skvost vznikal a jak do detailu vypadá. Pokud vás zajímá moderní architektura a rádi si u knihy i popláčete, určitě si tento román přečtěte.
Zvěrolékař a kočičí historky – James Herriot
Pokud jsou vašim srdcím bližší spíše kočky než psi, takhle kniha je právě pro vás. Deset historek od zvěrolékaře, který se studiu medicíny věnoval právě proto, aby mohl léčit především kočky. V příbězích se setkáme jak s kočkami jako domácími mazlíčky, tak i s kočkami divokými. Budete se smát, budete plakat, a hlavně vás kočičí historky zcela pohltí. Jen vás varuji, po přečtení knihy budete mít chuť si domů kočku též pořídit. A pokud již kočku máte…budete chtít další.
Autorky: Iveta Zdařilová, Barbora Černošková, Nikola Sedmáková, Helena Večerková, Magdaléna Kramperová