RECENZE: Nová kniha Radky Třeštíkové je napínavým Tajemstvím až do poslední chvíle

Tajemství je ošemetná věc. Patří sice jen vám a střežíte si ho jako oko v hlavě, ale některá tajemství jsou až příliš zapeklitá a často mohou mít dopad na životy hned několika lidí kolem nás. Mohou jejich životy obrátit vzhůru nohama, nebo hodně zabolet. A některá tajemství člověka osvobodí. Nová kniha Radky Třeštíkové s názvem Tajemství, představuje zapeklitý příběh dospělých i dětí, kteří si svá tajemství střeží jako časovanou bombu a je jen otázkou času, kdo první zmáčkne spoušť.

Radka Třeštíková je právnička, blogerka, ale především známá autorka úspěšných knih Osm, Veselí nebo Bábovky, které byly nedávno také zfilmovány. Dnes patří mezi nejznámější a nejčtenější české autorky oddychových nebo detektivních románů.

Tajemství je další kousek, u kterého nejspíše strávíte pár večerů nebo zdlouhavých jízd tramvají. Třeštíková se tentokrát rozepsala na 492 stránek. Budete ale překvapeni, jak rychle se listy obracejí. Jako první je nutné zmínit přebal, který nepochybně zaujme hned na první pohled. Jasné oranžové barvy a prostá obálka tvořená písmeny, ze kterých vždy vznikne Tajemství nebo Radka Třeštíková. V jednoduchosti je opravdu krása.

Autorka udržuje napětí až do poslední chvíle

Napínavý příběh se odehrává kolem několika postav, ve kterých je ze začátku dost těžké se vyznat, ale po pár kapitolách je budete znát jako svoje boty. Všichni totiž prožívají jiný zajímavý příběh, ale přesto je spojuje hned několik tajemství.

Čtyři rodiny: Milek, Dita a jejich dcera Viky. Robert, Simona s dcerou Ninou. Jirka, Anežka a nejmladší z dětí Jola. A konečně Lukáš, Eva a syn Johan. Rodiny, které spolu roky jezdí na na chatu v horách. Je to tradice, skrze kterou si každý rok tvoří společné vzpomínky, ale jeden ročník této společné dovolené se stane osudným. Na ten totiž všichni budou později vzpomínat s nechutí, smutkem, nostalgií, a hlavně pocitem, že právě tímto ročníkem se všechno změnilo.

Co bylo pro mě na této knize zajímavé a originální, je fakt, že je děj napsán retrospektivně. Autorka knihu dělí na dvě části, přičemž v první se dozvídáme, co bylo o rok později, kdy se všichni opět vydají na společnou dovolenou do hor a vzpomínají na osudný rok, který všechno změnil.

Teprve v druhé části se dostáváme na začátek, tedy do onoho osudného roku. Dalo by se tedy říct, že nejdříve se čtenář dozví následky a až později příčiny. Ne každému bude tento styl psaní vyhovovat, ale právě ono nezvyklé pojetí příběhu nutí čtenáře hltat jednu stránku za druhou, aby se konečně dozvěděl, jak to celé bylo, je a bude.

Zapeklité příběhy postav

Během první části se postupně o každé postavě dozvídáme její příběh. Jaká je, jaký má s ostatními vztah, a hlavně jakou roli hrála v nejasném zmizení Lukáše, manžela Evy a otce Johana. To je hlavní tajemství celé knihy.

Třeštíková svižně a s vtipem vystihuje jednotlivé postavy a používá krátké dialogy, které se velmi dobře čtou. Zároveň ale neustále ve vzduchu cítíte napětí, strach a spoustu tajemství.

Milek a Dita jsou bývalí manželé, kteří se společně snaží vychovávat dceru Viky. Ta nejenže má problém s máminým novým násilnickým přítelem, ale také s tím, kdo vlastně je. Simona je slavná kuchařka, která velmi pyšně tvrdí, že jídlo je rodina. Její dcera Nina takový názor nesdílí a tajně se vypořádává s poruchou příjmu potravy. Její otec Robert se ze všech sil snaží, aby Viky sblížil s jeho novou rodinou, která rozbila tu starou.

Anežka je úzkostlivá matka, která by dala celý svůj život, jen aby její dcera Jola byla v pořádku a v bezpečí. Jola se totiž narodila s jednou ledvinou, své dětství strávila především v nemocnicích a nejvíce touží po tom, aby pro změnu řešila věci jako kterákoli jiná holka jejího věku. Její otec Jirka je v její výchově benevolentnější, ale poslední, co by chtěl, je stát proti Anežce. Jirka nechce stát proti nikomu.

A Eva je slavná herečka, která s láskou i nenávistí vychovává syna Johana, který jí pouhou svou existencí připomíná její největší hříchy minulosti. A kde je jeho otec Lukáš? Ten se od minulého roku pohřešuje.

Tajemství naprosto vybočuje z průměru. Třeštíková nám představuje knihu, která je neskutečně komplexní a promyšlená do velkých detailů. Autorka také pozoruhodně dobře drží pozornost čtenáře a vždycky se zdá, že teď už se musíte dozvědět, jak to celé bylo nebo co se konkrétně stalo. A bum. Konec kapitoly.

Policista vytáhne z kapsy občanský průkaz a ukáže ho Simoně. „Je to váš manžel?“

„Ano, to je on, ale ten občanský průkaz…“

„Co je s ním?“

„Nic.“ Simona si vzpomene na to, co jí Robert řekl nedávno o těch žlučníkových kamenech a o té oranžové bundě loni. Zrychlí se jí tep, má pocit, že omdlí, pozvrací se, anebo opravdu umře.

Do poslední chvíle budete přemýšlet a zpětně vzpomínat na všechny souvislosti. Zároveň ale Třeštíková nechává dost prostoru na domýšlení a je docela možné, že nad knihou budete přemýšlet, i když ji nebudete zrovna číst. Skrze složité příběhy jednotlivých postav se nám autorka snaží předat prostou myšlenku, a sice že každý někdy potřebujeme někoho, kdo nás zachrání. A někdy ten nejtišší projev může být nejhlasitější výkřik o pomoc.

Autor: Tereza Bartusková


Určitě mimo Tajemství nevynechejte ani další skvělé knihy. Inspirujte se například v našem článku o předávání cen Magnesia Litera, ve kterém knihy v krátkosti představujeme.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj foto: aktualne.cz, krajskelisty.cz