Nezadržitelný pokrok medicíny. Implantáty s umělou inteligencí navrací lidem s přerušenou míchou schopnost chodit

Švýcarští inovátoři vyvinuli metodu, jak navrátit lidem s přerušenou míchou schopnost znovu chodit. Implantát je schopen díky umělé inteligenci vydávat signály a obnovit tak spojení mezi mozkem a nohama. Tento jedinečný objev pomohl také Michaelovi Roccatimu, který byl po těžké nehodě na motorce odsouzen na invalidní vozík. Vynález vědců mu navrátil chuť do života a Michael se tak znovu mohl postavit na vlastní nohy, které měl do té doby zcela ochrnuté. 

Michaelovi Roccatimu se v jednom momentě změnil celý život. Při nehodě na motorce si poranil páteř a byl odsouzený k životě na invalidním vozíku. Nohy mu zcela ochrnuly a šance, že jednou bude opět chodit, byla mizivá. Svůj boj ovšem vzdát nechtěl. 

S významnou pomocí přišli vědci ze Švýcarského technologického institutu v Lausanne, kteří vyvinuli metodu znovunavrácení pohybu. K Michaelovi se připojili další dobrovolníci, taktéž s kompletním přerušením míchy. Všem devíti osobám byl tedy operativně implantát zaveden do těla.

„Dříve se tyto elektrody používaly k léčbě bolesti. Teď jsme ale vyvinuli implantáty, které jsou delší a širší. To nám umožňuje dosáhnout na všechny motorické nervy v nohách a pánevních svalech,“ vysvětluje pro ČT24 Grégoire Courtine, jeden ze členů skupiny inovátorů. 

Příznivé výsledky se dostavily záhy. Michael již druhého dne dokázal lehce pohnout dolními končetinami, nyní zvládá chůzi s opěrným vozíkem zcela sám. Roccati popsal své pocity po prvních krocích, které byl po letech schopný udělat, jako velmi emotivní zážitek. Ostatní dobrovolníci byli schopni se vrátit i k náročnějším sportovním aktivitám. 

Jelikož léčba přerušené míchy zatím není možná, po přerušení nervů vedoucích z mozku délkou míchy, ztrácíme skupinu neuronů, které mají za úkol rozpohybovat naše končetiny. Pohyby musí být tedy řízeny dálkově pomocí umělé inteligence, která vyšle signál do zavedeného implantátu. Software si bude možné stáhnout do chytrých telefonů, odkud bude možné vlastní pohyb regulovat.

„Asi bych neřekl, že v nejbližší době budeme aplikovat neurostimulátory, ale jsou to pozitivní kroky, které ukazují, že by tato metoda mohla být vhodná, pokud je doplněna dalšími technologiemi,“ sděluje redakci České televize Jakub Pětioký, český expert na rehabilitaci.

Autor: Veronika Turková


Úspěchy v léčbě nervových onemocnění slaví i Česká republika. O metodě vyvinuté českým lékařem si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, olomoucky.denik.cz, 21stoleti.cz

Foto: Alain Herzog, commons.wikimedia.org

Příspěvek vytvořen 21

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy