Český lékař vyvinul novou metodu léčby nervového ochrnutí. Dostupná je pouze v České republice

Zatímco v dnešní době je téma zdravotnictví zahlceno převážně pojmem covid-19, na pozadí vznikají nové postupy léčby, které mohou pomoci lidem s ochrnutím. Kombinace akupunktury s elektroléčbou je novou metodou léčby nervového ochrnutí, která se již několik týdnů aplikuje v Janských Lázních. Český lékař Petr Olšák ji sám vyvinul, a i přes velký zájem v zahraničí je dostupná pouze v Česku.

Malému pacientovi Vaškovi Olšák napichuje akupunkturní jehly a následně na ně připojuje krokosvorky, díky kterým se do svalů může pouštět elektrický proud.

„Přidávám pomalu intenzitu proudu, který tam chodí a jeho principem je nyní to, abychom ony dráhy, které jsou tam poškozené, donutili lépe fungovat, jako kdyby měly být zdravé. Laicky řečeno, léčební postup připomíná startování auta pomocí startovacích kabelů, akorát ten typ proudu je tam trochu jiný,“ vysvětluje lékař.

Petr Olšák tuto metodu sám vyvinul a aplikuje ji již několik týdnů v Janských Lázních. Dvouletý Vašek je jedním z jeho pacientů a na tuto léčbu si pomalu zvyká. Lékař mu postupně přidává proud, který Vašíkovi pulsuje do postižené levé ruky, která je od jeho narození nehybná. Při dvaceti miliampérech malý pacient již reaguje a pociťuje „mravence“ v ruce.

Kladné výsledky pociťuje rovněž Vaškova matka, která jakožto psychická podpora celý proces v ordinaci sleduje. „Ta ruka na začátku byla úplně hadrová, nebylo tam vůbec nic. A teď zesílila, dokáže ji udržet v nějakém postavení a v zápěstí. Je to viditelně lepší,“ říká Vaškova maminka.

Dle slov Olšáka může léčba trvat dokonce i několik let, ale je tam velká naděje, že malý Vašek bude jednou ruku alespoň z části používat.

Autor: Izabela Waclawková


Medicína neustále postupuje vpřed a nové léčebné metody dnes můžeme nalézt ve spoustě jejích oborech. Například při léčbě cukrovky se teď nově používá senzor, který umožňuje sledovat hladinu cukru v krevním oběhu bez nutnosti odebrání krve z prstu pomocí jehly.


Foto:

Příspěvek vytvořen 28

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy