Pocta Jiřímu Suchému: „Půjčil jsem Formanovi kameru a on se stal filmařem.“

Každý z vás jistě zná legendární duo SuchýŠlitr z divadla Semafor, které spolu založili. Jiří Suchý napsal text přibližně k 1400 písním, jež byly použity v divadelních hrách, filmech, nebo jednoduše lidem pro radost. A před pár dny tento legendární skladatel přijal na filmovém festivalu v Karlových Varech pozvání do rozhovoru na svou počest, který organizovala Česká televize.

Ve věku 87 let je divadelníkem, hudebníkem, textařem, básníkem, skladatelem, spisovatelem, filmařem, grafikem, výtvarníkem, divadelním režisérem a sběratelem. Získal Řád I. třídy Tomáše Garrigua Masaryka, plzeňské i pražské čestné občanství a spoustu uměleckých ocenění. S Ivanem Vyskočilem založil Divadlo Na zábradlí a s Jiřím Šlitrem a Ferdinandem Havlíkem zase divadlo Semafor. Na představení do divadla Semafor se stály nekonečné fronty, začínali v něm hrát a zpívat ti nejznámější umělci, a dodnes v této tradici někteří za začínajících umělců pokračují.

Jak už bylo řečeno, Jiří Suchý je také významným skladatelem. Mezi jeho nejznámější písně patří například Pramínek vlasů, Jó, to jsem ještě žil, Malé kotě, Krajina posedlá tmou a spoustu dalších. Úspěšné jsou ale také jeho filmy Kdyby tisíc klarinetů či Dobře placená procházka. V režii Suchého a Šlitra navíc vznikaly i první videoklipy k jejich komediálním písním. Přibližně od roku 1970 spolupracuje Suchý také s Jitkou Molavcovou, se kterou vystupují dodnes.

V rozhovoru pro ČT Suchý potvrdil, že napsal přes 1400 textů, ale přiznal se, že občas svá vlastní slova z rádia, nebo z televize ani nepozná. Dokonce se mu stalo, že se mu nějaký text písně velmi líbil, pochvaloval si jeho nápadité a přesné rýmy, a následně zjistil, že je sám složil.

,,Jsem workoholik. Není mi dáno odpočívat,“ reagoval na otázku, co dělá ve volném čase. ,,Já pořád musím pracovat. Přitom bych už možná mohl bejt v důchodu, když mi bude osmdesát osm,“ smál se. Filmová režisérka Olga Sommerová o něm momentálně dokončuje dokumentární film, který má v Karlových Varech premiéru, a ředitel České televize při rozhovoru prozradil, že snímek bude vysílán ke konci října. Jiří Suchý uvedl, že poprvé dovolil filmařům dotknout se opravdového soukromí, přivést na plátno i svou rodinu a natočit každodenní život. Olze Sommerové se to podle něj povedlo a mrzí ho, že se do filmu nedostaly všechny scény, na které rád vzpomíná.

,,Já jsem původně nechtěl dělat divadlo, toužil jsem po filmu,“ vysvětluje počátky své ne příliš obsáhlé filmové tvorby. Redaktorka se dále ptala, co je pravdy na tom, že právě on dal údajně poprvé do ruky kameru panu Formanovi: ,,Formanovi jsem kameru skutečně půjčil. Vzal si ji asi na dva dny, líbilo se mu to a koupil si vlastní. Já se s tím vždycky chlubil, říkal jsem: Víte, já jsem půjčil Formanovi kameru první, a proto se stal filmařem.

Z obecenstva následně přišel také dotaz, kde Jiří Suchý získal do divadla Semafor tak krásné a šikovné zpěvačky. ,,Ony přicházely samy,“ odpověděl prostě. ,,Tenkrát měl Semafor takovou pozici, že se slušelo si zde zahrát nebo zazpívat, když jste v budoucnu chtěl být zpěvákem. Rozvinuly se tu talenty jako Pilarová, Hegerová, Matuška, Gott, Urbánková, ale už se zapomíná na dnešní hvězdy jako Anna K, Leona Machálková nebo Josef Dvořák. Takže my pořád vyrábíme talenty,“ dodal.

Jiří Suchý si na konci rozhovoru s diváky i zazpíval a poděkoval za jejich přetrvávající přízeň. Pokud máte i vy rádi film a vše, co je s ním spjato, určitě si někdy udělejte čas a navštivte filmový festival v Karlových Varech. Budete mít totiž možnost slyšet takové milé rozhovory na vlastní uši…

Autor: Magdaléna Kramperová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy