30 let od startu hokejové kariéry božského Jardy

Anna Skopalová

Jaromír Jágr – česká legenda, jedna z největších sportovních světových ikon, útočník, kterého zná snad každý nejen hokejový fanoušek, v současné době majitel klubu Rytíři Kladno, vítěz olympijského turnaje i mistrovství světa. Hokejista, který hrál v československých, amerických, kanadských i ruských týmech. Získal dvakrát Stanley Cup a má nespočet individuálních ocenění, a to všechno opravdu zaslouženě. V současné době to je přesně 30 let od startu jeho kariéry a my jsme si pro Vás připravili krátký přehled o jeho nezapomenutelné cestě ke slávě.

13. září 1988 zahájil hokejista Jaromír Jágr působení ve světě dospělého hokeje. Jako aktivní hráč v něm zůstává i přesně po 30 letech, jen s tím rozdílem, že už nehraje nejvyšší československou ligu, ale nižší českou soutěž.

Jaromír Jágr v dresu Kladna s číslem 15, foto: Rytíři Kladno

Jaromír Jágr v juniorském kladenském týmu trhal rekordy, a tak na začátku sezóny 1988/1989 nastoupil už jako šestnáctiletý za takzvané Áčko a tak se stal nejmladším hokejistou celého mužstva. Ovšem jeho velká premiéra se příliš nevydařila. V jeho prvním zápase v tehdejší nejvyšší československé lize Kladno podlehlo Plzni 3:6. Jaromír nastoupil ve třetí lajně a tehdy s číslem 15, bohužel, nebodoval.

Jeho první bodování přišlo v šestém kole ligy proti slovenským Košicím. K výhře 5:3 přispěl svojí asistencí. Hned následující klání se stalo zápasem, ve kterém sám Jaromír Jágr poprvé vstřelil gól v rámci československé ligy. Jágr otevřel skóre v ligovém zápase proti Pardubicím, v jejichž bráně tehdy stál Dominik Hašek.

Po první základní části za své rodné Kladno měl 29 zápasů se statistikou 3 góly a 3 asistence. K tomu, aby zažil sestup v nováčkovském ročníku, chybělo opravdu málo. Kladno totiž skončilo v základní části předposlední a v tehdejší baráži udrželo elitní příslušnost o jediný bod.

Zatímco ve své první sezóně mezi muži nebyl Jágr tolik vidět, o rok později se začal objevovat na titulních stránkách novin. Ligové playoff v roce 1990 pro něj bylo velmi úspěšné. Už po listopadové revoluci nasázel Spartě svůj první hattrick, a tak deník Svobodné slovo přišel s legendárním titulkem „Jágr kouří Spartu“. Mladík s plexisklem přes obličej se zlepšil na 60 bodů z 51 zápasů a zářil i v reprezentačním A týmu. Poté už přišel draft do NHL a velká sláva za Atlantikem mohla začít.

Jaromír Jágr byl draftován týmem Pittsburgh Penguins jako celková pátá volba 1. kola draftu v roce 1990. V následujících dvou letech s takzvanými Tučňáky vyhrál Stanley Cup a stal se nejmladším hráčem v historii NHL, který ve svých 19 letech vstřelil branku ve finálovém utkání.

Jaromír Jágr, foto: Aha

Následující roky byly pro Jaromíra skvělé. V sezóně 1994/1955 obdržel Art Ross Trophy, která se uděluje nejlepšímu hráči kanadského bodování. Další rok Jágr vytvořil nový rekord počtu získaných kanadských bodů evropským hráčem – jeho skóre 149 bodů (62 gólů a 87 asistencí) se stalo dosavadním maximem jeho kariéry. Od sezóny 1997/1998 do sezóny 2000/2001 se Jaromírovi podařilo získat 4 Art Ross Trophy v řadě. Neuvěřitelné.

V červenci roku 2001 byl vyměněn do týmu Washington Capitals, ve kterém se mu úplně nedařilo, a po třech nepříliš vydařených sezónách byl na začátku roku 2004 vyměněn do klubu New York Rangers.

V sezóně 2005/2006 se Jaromír Jágr stal nejlepším Evropanem v NHL a se svojí celkovou bilancí 1468 bodů před ním není žádný hokejista s evropskými kořeny.

Jaromír Jágr v dresu Calgary, foto: tn.cz

V následujících letech vystřídal ještě několik hokejových týmů, konkrétně Avangard Omsk (2008-2011), Philadelphia Flyers (2011-2012), Dallas Stars (2012-2013), dále Boston Bruins (2013), New Jersey Devils (2013-2015) a Florida Panthers (2015-2017). Tým Calgary Flames je prozatím poslední zahraniční tým, ve kterém Jaromír Jágr od roku 2017 do roku 2018 působil. Naposledy za něj nastoupil 31. prosince roku 2017. Kvůli opakujícím zdravotním potížím do dalších zápasů nenastoupil. Protože Jágra žádný jiný klub NHL neangažoval, vrátil se do rodného Kladna, jehož je také majitelem. Ovšem jeho roční smlouva s Calgary však nadále zůstává v platnosti.

Věříme, že nejen celý tým Dobrých Zpráv Jaromírovi přeje mnoho úspěchů a zdaru v dalších letech! 🙂