5 tipů pro nadcházející podzim

Po vlně veder, která nás zasáhla v období července a srpna, nastal náhlý obrat. Když ráno otevřeme okno, vzduch voní podzimem, ačkoliv nás od jeho oficiálního příchodu dělí ještě pár dní. Náhlé změny počasí se mnohdy podepisují nejen na našem zdraví, ale i psychice. Pojďme se proto podívat na pár tipů, jak si následující – někým milované, jiným nenáviděné – období zpříjemnit.

zdroj: photopin.com

1. Čaje

Co si budeme povídat. Než si po dlouhém létě zvykneme, že večery v tričku či lehkém svetru jsou pasé, stihneme ještě párkrát prochladnout. Mluvím z vlastní zkušenosti, plato kapesníčků vedle sebe. Zkušenost mi ale zároveň říká, že když se člověk na změny počasí dobře připraví, může se vyhnout všem epidemiím. Jedna z věcí, která mi loni v zimě hodně pomohla předejít všem potížím, jsou čaje. A nemyslím teď ty z akcí v Tescu, ale poctivé bylinkové. Jakmile cítím, že na mě něco leze, začnu je pít takřka po litrech, a ono to vážně funguje.

Za mě se nejlépe osvědčil heřmánkový, lipový, jitrocelový, zázvorový, šalvějový a rýmovníkový. Nejlepší samozřejmě je, když si bylinky natrháte sami; pokud ale nemáte možnost, snad v každém městě je nějaké bylinkářství, zdravá výživa či apatyka, kde si je můžete zakoupit. Pokud někdy sáhnu po sáčkových, tak jsou to hlavně bio dm heřmánkový a šalvějový.

2. Kakao, svetr a macaccino

Podzim, teplý svetry a kakao patří neodmyslitelně k sobě asi jako Romeo a Julie, jenom to nemá tak drastický konce. Vzhledem k mojí snaze o zero waste, nebo spíš less waste, recyklaci a tak, kupuju oblečení po sekáčích a letos jsem ulovila naprosto boží kýčovitý svetr s pejskem. Tím chci říct dvě věci. Za prvé to, že na podzim ještě nebývá taková zima, abychom museli topit, ale zároveň to není na tričko – a proto svetr. A za druhé, někdy strávíte na různých pochůzkách celé odpoledne venku v dešti a věřte tomu nebo ne, taková hloupost jako svetr s pejskem vám může zvednout náladu, když se do něj zachumláte a dáte si kakao. Myslím tím poctivý, žádný granko. A pokud vás čeká ještě večer práce, ideální je macaccino, což je směs kakaa, plodu maca a kokosového cukru, která vás nejen zahřeje, ale i nabudí.

zdroj: photopin.com

3. Dýně

Další věcí, která je těsně spjatá s podzimem, je dýně. A nemám tím na mysli halloweenskou parádu. Dýně je naprosto výborná potravina, kterou si snadno vypěstujete na zahrádce a dá se upravit na tisíc způsobů – od polévek přes zavařeniny až ke koláčům. Já jsem nedávno na pár receptů narazila ve starých číslech Active Beauty, tak vám pro inspiraci přikládám na závěr článku jeden, který by se mohl hodit pro vyplnění sychravých dní.

4. Procházky a vlaky

Podzim je jedno z nejkrásnějších období na procházky. Všechno je barevný a vzduch je čistý. Pokud teda zrovna neprší, to se člověku moc ven nechce. Lidé si často stěžují, že jsou na podzim unavení, ale věřte, že ranní procházka ve sluncem ozářeném parku vás paradoxně nabije víc než jarní detoxikační smoothie. Pokud cestujete často autem, zkuste ho vyměnit za vlak. Kromě toho, že ušetříte, si budete moct dopřát krásné výhledy. Osobně jezdím vlakem nejraději právě na podzim, protože se člověku nabízí nádherná panoramata všech barev a rychle měnící se krajina je lepší než kaleidoskop.

zdroj: photopin.com

5. Skákejte do kaluží

Poslední tip bude tak trochu fulghumovský, ale myslím to vážně. Nevěřím na jarní ani podzimní deprese. Naopak zastávám názor, že člověk svým myšlením může hodně ovlivnit to, jak se cítí. A stejně tak jako vás může s prominutím na*rat liják, který vás chytí cestou domů, může vás i potěšit.

Kdysi dávno jsem hrozně zmokla – boty, šaty, všecko durch. Byl večer, tma, že nebylo vidět na cestu, a já přehlídla velkou kaluž na uvolněný kachličce, takže jsem dostala náležitou sprchu. Nejdřív mě to naštvalo a pak jsem si řekla: však co, jsem mokrá, je to jedno. A o to šlo. When life gives you lemons, make a lemonade/grab tequila and salt). (Když od života dostáváš citrony, udělej z nich limonádu/vem tequilu a sůl) A tak jsem se rozběhla a skákala do kaluží, nechala vodu cákat všude okolo a bylo to hrozně osvobozující. Tím chci říct, že i když se zdá situace zoufalá, můžete z ní často něco vytěžit, jen je potřeba změnit úhel pohledu.

A tak prosím, neodsuzujte podzim pro šeď, protože nikdo není dokonalý a i za jeho mlhou se skrývají barvy. Stejně jako v životě. Jak pravil Brumbál: „Štěstí lze najít i v té nejtemnější době, pokud nezapomeneme, že je světlo.“ Ať už to je klišé, nebo ne, je na tom kus pravdy. A my vám přejeme krásný podzim!

Recept na dýňovo-rajčatový koláč (12 kousků)

Těsto:
200 g hladké mouky
1 vejce
5 lžic mléka
sůl
80 g másla
fazole na zatížení

Obložení:
500 g muškátové dýně
80 g sušených rajčat
2 stroužky česneku
150 g Crème fraîche/husté smetany
3 lžíce mléka
3 vejce
150 g strouhaného tvrdého sýra (např. Gruyère)
sůl, pepř
strouhaný muškátový oříšek, špetku skořice
1 lžíci rozmarýnu
1 lžíci dýňových semínek

1. Připravíme si na vál mouku, uprostřed vyhloubíme důlek. Do něj rozklepneme jedno vejce, nalijeme mléko a přidáme půl lžičky soli. Nakrájíme na kostky máslo a poklademe jej na mouku. Prokrájíme nožem a vypracujeme vláčné těsto. Zabalíme do potravinové fólie a dáme do chladu.
2. Oloupeme dýni, odstraníme z ní semínka a nahrubo ji nastrouháme. Nakrájíme rajčata na drobné kostky a nasekáme najemno česnek.
3. Vymažeme dortovou formu (o průměru 28 cm) a rozválíme do ní těsto, na okrajích ho zvedneme o 2 cm. Propícháme korpus vidličkou nebo špejlí, zakryjeme ho pečícím papírem a navrch poklademe fazole. Korpus předpečeme 20 minut při teplotě 200 stupňů.
4. Smícháme crème fraîche, vejce, mléko a sýr. Směs okořeníme solí, pepřem, muškátovým oříškem, skořicí, rozmarýnem. Smícháme nastrouhanou dýni s rajčaty a česnekem a navrstvíme je na předpečený korpus, nakonec zalijeme rozšlehanými vejci. Pečeme dalších 30-35 minut. Deset minut před koncem pečení posypeme koláč dýňovým semínkem.

Autor: Barbora Černošková

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy