Mladí čtenáři věnovali 100 000 korun záchranné stanici Falco

Mladí čtenáři díky iniciativě projektu Čtení pomáhá mají možnost se zapojit do charitativní akce, a tím pomoci neziskovým organizacím. Za každou přečtenou knížku získají padesát korun, které věnují na dobrou věc. Tentokrát peníze poputují na vybudování zázemí pro handicapované volně žijící zvířata. Podpora od dětí tak přispěje nejen modernizaci chovatelského zařízení, ale současně ekologické výchově veřejnosti.

Projekt Čtení pomáhá nejenže motivuje mládež ke čtení, ale také je zapojuje do charitativních projektů. Každý čtenář zaregistrovaný na webových stránkách  si přečte nějakou z doporučených knih, které jsou rozděleny do kategorií podle věku čtenářů (1. – 5. třída, 6. – 9. třída, střední škola). Mládež si může vybrat z pestré nabídky. V každé kategorii je k dispozici minimálně 120 titulů, které se stále doplňují. Knihy navrhuje odborná porota, v níž byly osobnosti jako Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman, který je mimo jiné iniciátorem a donátorem projektu.

Každý školák, který se zapojí do projektu, je motivován ke čtení tím, že za každou přečtenou knížku a následné úspěšné vyplnění testu s otázkami pojící se k přečtené literatuře, obdrží kredit padesáti korun. Tuto částku následně věnuje na jeden z nominovaných dobročinných programů. Tímto projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 miliónů korun na více než 100 charitativních projektů.   

„Naši čtenáři mohou od dubna krom pomoci potřebným také sázet les. Za každou přečtenou knihu o přírodě za ně společnost RD Rýmařov vysadí dva stromky. Postupně tak vznikne celý Les Čtení pomáhá. Naším cílem je nenásilnou formou edukovat děti v otázkách týkajících se přírody a ekologie,“ popisuje Martin Roman, zakladatel Čtení pomáhá.

Tentokrát čtenáři pomohli částkou 100 000 korun Záchranné stanici Falco v Dolním Týnci nedaleko Litoměřic.

Záchranná stanice Falco je nezisková organizace financovaná ze sponzorských darů a grantů. Jejím posláním je pomáhat zraněným a jinak handicapovaným volně žijícím živočichům, ty následně uzdravené vrátí zpět do přírody. Stanice ročně přijímá kolem tisíce živočichů. Trvale handicapovaní živočichové jsou umístěni většinou do expozice stanice.

„V naší expozici žije v současné době 80 zvířat, která sice svá zranění přežila, ale přes trvalé následky nejsou schopná života ve volné přírodě. Naše expozice slouží také jako ekologická výchova pro veřejnost. Našim návštěvníkům vysvětlujeme, co živočichům škodí. Děti u nás vidí některá zvířata zblízka vůbec poprvé. Překvapí je, jak vysoký je čáp a jak krásné oči mají srnky,“ dodává Václav Tomšovský.

Pokud najdete poraněného živočicha volně žijícího druhu, můžete se obrátit právě na tuto záchrannou stanici. Oblast působnosti stanice jsou správní obvody Bílina, Česká Lípa, Děčín, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Nový Bor, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf a Žatec.

Díky projektu čtení pomáhá bude Záchranná stanice Falco moci vybudovat školku pro srnčata, daňčata a muflončata. Modernizaci zázemí pro velké druhy zvěře plánuje záchranná stanice už delší dobu a nyní se práce mohou konečně realizovat.

„Nová školka bude domovem například pro muflona Fešáka. Dostal se k nám jako osiřelé mládě. A ačkoli je to dnes již zdravý muflon, za stádo považuje nás, ošetřovatele. Pokud bychom ho pustili do volné přírody, mohl by být v dospělosti pro lidi nebezpečný. Nyní díky dětem můžeme nejen pro něj vybudovat takové prostředí, jaké potřebuje,“ vysvětluje Václav Tomšovský ze Záchranné stanice Falco.

Vybudování školky pro srnčata je prvním naplněným dobročinným projektem v rámci Čtení pomáhá přírodě.

 Autor: Izabela Waclawková


Víte, že pomáhat zvířatům můžete i například darováním starého telefonu? O tomto projektu olomoucké zoo se více dočtete zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: www.zsfalco.cz, www.ctenipomaha.cz

Foto: www.zsfalco.cz