Recenze: S jednoduchou deskovkou Ticket to Ride procestujete svět i doma

Z Madridu do Kodaně, z Berlína do Londýna a ještě dál. Přesně tak vypadají herní cíle v kolejemi propojené deskovce Ticket to Ride. V té je hlavním úkolem postavit co nejdelší železniční trať a splnit zadání. To vše s pomocí malých vagonů a herních karet s líbivým vzhledem. Prostě hra snů nejen pro nadšené vláčkaře, ale i celé rodiny. Na trhu už je sice hra nějaký ten pátek dostupná, teď však vydává další rozšíření o novou herní mapu, která hráče pustí hlouběji do Polska.

Základní verze hry by se dala rozdělit do dvou kategorií – Ticket to Ride Amerika a Ticket to Ride Evropa. Jediný rozdíl je v podobě karet a herní mapě, jinak jsou obě hry totožné. Při srovnání obou herních plánů je ale mnohem lákavější ta evropská. Má totiž živější a zakroucenější tratě a nepůsobí tak sterilním dojmem. A právě proto jsme si ji pro vás zahráli.

Základní balení obsahuje pět barev vagónů a stanic (jejich význam ještě vysvětlíme později) a herní plán evropského kontinentu. Vagónky jsou sice vyvedeny velmi věrně, ale při hraní se míchá modrá a zelená. Nejdou od sebe příliš rozeznat a když pak hrajete ještě navíc večer, splynou vám barvy v jednu a tutéž. Na druhou stranu ale musíme tvůrce pochválit za vyvedení mapy Evropy, ta je zachycena v období těsně před první světovou válkou a působí velmi malebně. Chybí sice Praha, ale o tu před rokem 1918 až tolik nešlo, takže nejblíž našinci připadne Vídeň.

Po rozbalení a přichystání celé hry, kdy už při počtu čtyř hráčů (maximum je pět) potřebujete jídelní stůl, přijde na řadu rozdání karet s trasami, které máte spojit. Každý z hráčů si náhodně vybere tři tratě – střední, nebo malé a jednu velkou. Ta často vede přes celý kontinent a je základním kamenem úspěchu Ticket to Ride. Jak však z logiky věci vyplývá, jedná se zároveň o nejtěžší část celé hry. Spojit například Madrid a Petrohrad tak dá pořádně zabrat. Zvlášť když už se vám podaří spojit koleje až do hloubky východní Evropy jen proto, aby vás nakonec u Varšavy zablokoval soupeř, který staví své koleje na opačnou stranu.

Právě to ale dokáže hru pořádně okořenit, i když pro obzvlášť soutěživé hráče je obtížné udržet své emoce na uzdě. Když je však uklidníte a zapojíte své mozkové závity, nakonec vymyslíte, jak soupeřův blok obejít. Musí se však jednat o co nejúspornější způsob, protože i vašich vagónů, pomocí kterých tratě spojujete, máte jen omezené množství.

Autorská vsuvka: Mně se například něco podobného stalo kousek před Barcelonou. Vedl jsem trať po pobřeží Středozemního moře do vysněné Barcelony. Do hlavního města Katalánska zbývala čtyři herní políčka. Avšak soupeřka měla jiné plány a postavila mi do cesty své vagóny. V tu chvíli jsem už k dispozici neměl způsoby, jak blok obejít, a objížďka přes Švýcarsko a Paříž nebyla tou nejlepší variantou.

V takovou chvíli pak mohou do hry nastoupit i samotná nádraží, kterými můžete soupeřovu trať využít. Každý hráč má k dispozici tři a za jejich nepoužití může při konečném sčítání získat až devět bodů. Za nás se jedná o výborné oživení, které této deskovce dodává další rozměr.

Samotná hra pak časově zabere okolo hodiny až hodiny a půl, navíc není nijak složitá. Po zažití pravidel už nám velice dobře ubíhala a brzy došlo u mazanějších hráčů i na nějaké ty herní strategie. Nejen pro děti pak má Ticket to Ride ještě přidaný efekt v tom, že se během stavění tratí mohou hráči trochu vzdělávat. Když už totiž popáté stavějí  trať ze Smyrny (dnešní turecký Izmir) do Smolenska, snadno si zapamatují, že první zmíněné město je někde mezi Řeckem a Tureckem a Smolensk zase uprostřed Ruska. A co se člověk doma při hraní naučí, v hodinách zeměpisu jako když najde.

Za nás tak hra nabízí zábavu i poučení a není časově příliš náročná nebo složitá, a představuje proto ideální využití volného času pro celou rodinu. Za sebe pak do budoucna doufám, že se dočkáme i rozšíření pro Českou republiku, případně Československo. Protože považte sami, nebylo by krásné zase jednou propojit Aš s Košicemi? Vždyť země s nejhustší železniční sítí ve střední Evropě by si takové rozšíření rozhodně zasloužila.

Autor: Jan Meichsner


Dobrý Zprávy pro vás ale nerecenzují jen hry. Co takhle trocha inspirace na ukrácení dlouhé chvíle čtením nebo koukáním na filmy?


Foto: Jan Meichsner

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy