O jeho identitě se dohaduje celý svět. Nyní jeho výstava zavítala i do Prahy

Skutečná identita tohoto umělce zůstává po celou dobu jeho kariéry tajemstvím. Neznáme ani jeho jméno ani jeho tvář. Různé teorie a domněnky o jeho pravé identitě se jednou za čas v mediálním prostoru nebo na sociálních sítích objeví, ale jedná se jen o nepotvrzené dohady. Jediné, o čem není třeba pochybovat, je jeho pseudonym. A o kom že je to řeč? Samozřejmě o nejslavnějším streetartovém umělci současnosti Banksym.

Kde se tato umělecká hvězda zrodila? Banksy se řadí mezi skupinu graffiti umělců pocházejících z britského Bristolu. Ve svých počátcích v 70. letech 20. století bylo graffiti jako výtvarná forma užíváno převážně mladými účastníky střední a nižší třídy a také v něm dominovali muži. Jednalo se totiž o nebezpečný koníček provozovaný často v noci a především na hraně zákona.

Celá jeho kariéra je tedy poznamenaná jeho zarytou nedůvěrou v konvence a výsměchem tradičním hodnotám. Jeho díla jsou provokativní, satirická a často mají hlubší význam, než by se na první pohled mohlo zdát. Banksy svou tvorbou upozorňuje na společenské problémy a paradoxy naší doby. Skvěle odhaluje základní otázky, ale nenabízí na ně konkrétní odpovědi. Umí zkrátka trefit hřebíček na hlavičku. Předmětem jeho zájmu bývají nejčastěji politická a kulturní témata. Konfrontuje společnost skrze její slabé stránky a předává nám tak kritická poselství o nás samých. Mezi nejznámější Banksyho graffiti patří Girl with Balloon, Sweep it Under the Carpet, Flower Thrower nebo Laugh Now.

Po technické stránce je pro jeho tvorbu specifická kombinace klasického graffiti a takzvané šablonové techniky, která není běžně graffiti umělci využívána. Mezi nejnovější díla patří graffiti zobrazující kýchající starou ženu, které se objevilo koncem loňského roku právě v Bristolu. Banksyho díla se ale objevují takřka po celém světě, od Londýna přes Paříž až po New York.

V současné době si můžete Banksyho tvorbu prohlédnout i v Praze. Nedaleko Staroměstského náměstí v netradičních prostorách kostela svatého Michaela Archanděla probíhá až do konce roku 2021 výstava s názvem The World of Banksy – The Immersive Experience. Nejedná se sice o autorizovanou výstavu, protože nebyla samotným umělcem schválena, přesto se její návštěva řadí k zajímavým kulturním zážitkům.

Autor: Anna Weidenhöferová


Můžete si také přečíst rozhovor s netradiční českou umělkyní Aničkou Ročkovou, která se nebojí pospojovat nejrůznější motivy.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: theworldofbanksy.cz

Foto: ticketstream.cz, Anna Weidenhöferová

Příspěvek vytvořen 19

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy